יום חמישי, 16 באוקטובר 2014

הדרך לקהיר וריאצ' עוברת דרך רמאללה


בישראל לא מתלהבים מיוזמתו החדשה של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי לחדש את המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים על בסיס קווי 67 בתמורה להקפאת המהלכים הפלסטינים בזירת האו"ם והפלסטינים חוששים מהצהרותיו של שר הביטחון יעלון בדבר המשך ניהול הסכסוך.
ברש"פ דואגים כי הסיוע שהובטח לפלסטינים  עבור שיקומה של רצועת עזה לא יגיע בסופו של דבר ליעדו.
 
 
 
 
 

הפלסטינים ממתינים לבחירות האמצע לקונגרס האמריקני שיתקיימו ב-4 בנובמבר ונראה שרק אחרי תאריך זה תתכנס מועצת הביטחון של האו"ם לדון בהצעת ההחלטה שהגישו הפלסטינים לקביעת לוח זמנים לנסיגת כוחות צה"ל מהשטחים והצבת כוח בינלאומי בשטחים שמהם ייצא צה"ל.
 האמריקנים שהודיעו בצורה ברורה בוועידת קהיר כי הם מתנגדים למהלך הזה ואף שוקלים להטיל עליו וטו, נוקטים יוזמה חדשה שאמורה לנטרל אותו.
 שר החוץ האמריקני ג'ון קרי האובססיבי להשיג פריצת דרך במשא ומתן הישראלי פלסטיני, גיבש רעיון חדש שבמסגרתו  המשא ומתן בין שני הצדדים יתחדש על בסיס קווי 67 ובתמורה יקפיאו הפלסטינים את מהלכיהם באו"ם ובזירה הבינלאומית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו העלה באחרונה בשיחותיו עם הנשיא אובאמה ובכירים אמריקניים נוספים את הרעיון לשלב את מדינות ערב במהלך לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים ואף חזר על כך בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם שבו גם קרא לעדכן את יוזמת השלום הערבית.
אולם מצרים שמובילה את המהלך של הפסקת האש בין ישראל לחמאס והתיווך בין פת"ח לחמאס מיהרה להבהיר לישראל  כי לא ניתן להתקדם בתהליך המדיני מול מדינות ערב המתונות ולהשאיר את הפלסטינים בצד הדרך.
 דבריו של הנשיא המצרי הגנרל עבד אלפתאח א-סיסי בוועידת המדינות התורמות בקהיר היו ברורים: הדרך לקהיר וריאצ' עוברת דרך רמאללה.
א-סיסי שב וציין את חשיבות היוזמה הערבית מ2002 והמסר לישראל היה ברור, המפתח לפתרון הסכסוך הוא בראש ובראשונה על ידי הקמת של מדינה פלסטינית עצמאית בשטחי 67.

 

בצד הפלסטיני אין ציפיות רבות שנתניהו ייענה בחיוב ליוזמתו החדשה של ג'ון קרי, בשיחות ביניהם הביע נתניהו הסתייגות מהרעיון.
מה שמדאיג יותר את ההנהגה הפלסטינית ברמאללה הם הדברים שאמר שר הביטחון בוגי יעלון בראיון לעיתון "ישראל היום" לרגל חג שמחת תורה.
השר יעלון הבהיר שאין זו העת להשגת פתרון מדיני מול הפלסטינים ויש לנהל את הסכסוך עימם ללא אשליות שכן כוונתם היא להרוס את המדינה היהודית.
 ברשות הפלסטינית מבינים מדברים אלה שישראל איננה מעוניינת בפתרון מדיני ולכן ההנהגה הפלסטינית נחרצת להמשיך במהלכיה נגד ישראל בזירה הבינלאומית.
 ישראל מצידה פועלת בינתיים, בתיאום עם ארצות הברית, כדי לשכנע מדינות החברות במועצת הביטחון, להתנגד או להימנע בהצבעה על הצעת ההחלטה הפלסטינית.

 

 

בינתיים ישראל ממשיכה בהקלות מול רצועת עזה כדי לבסס את הסכם הפסקת האש. חוסיין א-שיח' הממונה על העניינים האזרחיים ברש"פ הודיעה כי ישראל הביעה הסכמה עקרונית לרעיון שספינה טורקית תעגון בסמוך לחופי עזה ותספק חשמל לתושבי הרצועה לאחר שדחתה בקשה פלסטינית לחבר את רשת החשמל העזתית לרשת הארצית של חברת החשמל הישראלית.
 בצד הפלסטיני יש רגשות מעורבים לגבי תוצאות וועידת המדינות התורמות בקהיר, מחד, למרות חששות הפלסטינים כי הקהילה הבינלאומית עסוקה במלחמה בדאע"ש, הם קיבלו הבטחות לסכום של חמישה מיליארד דולר לשיקום הרצועה אך מאידך גיסא הפלסטינים היו כבר בסרט הזה בוועידת שרם א-שיח' שם קיבלו הבטחות רבות אך בסופו של דבר הכספים לא הגיעו.
הדאגה הפלסטינית היא מכך שהוועידה הייתה קצרה ונמשכה רק יום אחד ומכך שלא הוקמו וועדות מעקב בסוף הוועידה כדי לעקוב אחר יישום החלטותיה.
 המבחן להצלחה, מבחינת הפלסטינים יהיה בביצוע ולא בהבטחות.
עם זאת, בהיבט המדיני היה קונצנזוס בקרב המדינות שהשתתפו בוועידה על רעיון פתרון הסכסוך באמצעות הקמת שתי מדינות והדגשה כי שיקומה של רצועת עזה לא יכול להיעשות במנותק מהתהליך המדיני.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר