יום רביעי, 15 באוקטובר 2014

העסקה החדשה של חמאס


בסוף החודש צפוי להיפתח בקהיר משא ומתן בחסות מצרית בין ישראל לחמאס על עסקה נוספת לשחרור מחבלים בתמורה לגופותיהם של שני חיילים ישראלים נעדרים.
 לישראל יש אמצעים ללחוץ על חמאס ואסור שתחזור על הטעויות שעשתה ב"עסקת שליט".
 
 
 
 
 

בימים שבהם חמאס נמצא במצוקה ומחפש הישגים כדי לשפר את מעמדו בחברה הפלסטינית שנפגע בגלל מבצע "צוק איתן", היה תמוה מאוד לקרוא את דברי הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ שאמר לפני כמה ימים בפגישה עם קצינים שלחמו ברצועת עזה כי "יש להודות שגם בחמאס היו פעולות אמיצות".
לא ברור מדוע היה צריך הרמטכ"ל לומר את הדברים בפורום של כמאה קצינים כשהסיכוי לכך שהדברים הנאמרים יודלפו לעיתונות הוא גדול כפי שאכן קרה.
בחמאס שואבים עידוד מדבריו של הרמטכ"ל ומשתמשים בהם בתצרוכת המקומית שלהם ברצועת עזה כדי להבליט את הישגיהם במלחמה האחרונה בפני האוכלוסייה הפלסטינית. 

כך או כך, החמאס מחפש דרכים לשפר את מעמדו בקרב האוכלוסייה הפלסטינית לאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית הוא שגרף את הדיבידנדים הפוליטיים כתוצאה ממבצע "צוק איתן" והמהלכים שהוא מתכנן נגד ישראל בזירת האו"ם ובזירה הבינלאומית. 

על פי מקורות פלסטינים, מתקיימים מגעים בין ישראל לחמאס באמצעות מתווכים כדי לקבוע תאריך לפתיחת המשא ומתן ביניהם בתיווך מצרי כדי לנסות ולגבש עסקת חילופי שבויים נוספת שבחמאס כבר מכנים אותה "עסקת שליט מספר שתיים". התאריך המיועד לתחילת המשא ומתן לעסקה זו הוא ה-28 בחודש הזה.

מקורות בחמאס טוענים כי לארגון יש "קלפים חזקים מאד" במשא ומתן עם ישראל וכי הוא "יפתיע את האויב הציוני".

חמאס רומז כי מעבר לעובדה הידועה לישראל כי הוא מחזיק בשרידי גופותיהם של סגן הדר גולדין ז"ל ושל סמ"ר אורון שאול ז"ל הוא מחזיק בחייל ישראלי נוסף חי.

מקורות פלסטינים ברצועת עזה טוענים כי ישראל פנתה באחרונה לחמאס באמצעות מתווכים וביקשה מידע על חייל ישראלי מסוים שעד כה לא ידוע מה עלה בגורלו במהלך מבצע "צוק איתן".
למידע הזה אין שום אישור ממקור אחר וחמאס סירב להתייחס לנושא.
גורמים ביטחוניים בישראל טוענים כי חמאס מנהל מלחמה פסיכולוגית נגד ישראל במטרה לנסות ולמקסם הישגים במשא ומתן. 

בכל מקרה השטח מתחיל להתעורר, בבתי הכלא הביטחוניים בישראל יש ציפייה של המחבלים הכלואים בהם לעסקה קרובה והדרישה היוצאת מבתי הכלא הביטחוניים אל הנהגת חמאס היא לגבות מחיר גבוה מישראל גם בעסקה זו.
 בנוסף לכך יש 163 מחבלים שגורשו לרצועת עזה במסגרת "עסקת שליט" בשנת 2011 והם דורשים מנהגת החמאס כי במסגרת העסקה החדשה יותר להם לשוב לבתיהם בגדה ובמזרח ירושלים וכי הם יקבלו ערבויות בינלאומיות כי לא יחוסלו או ייעצרו בידי ישראל. 

ישראל נערכת לקראת המשא ומתן עם חמאס, בשבוע שעבר מונה אלוף משנה במילואים ליאור לוטן לתפקיד יו"ר צוות המשא ומתן לנושא השבויים והנעדרים במקומו של איש המוסד דוד מידן שביקש לסיים את תפקידו.

ככל הידוע אין בידיו של חמאס שום חייל ישראלי חי, האווירה הציבורית היא שונה וסביר שהמשא ומתן יהיה ארוך וקשה שכן ישראל לא תהייה מוכנה לשחרר הפעם רוצחים ומחבלים "כבדים".

ההערכה בקרב גורמים ביטחוניים היא שישראל תסכים לשחרר רק מחבלים שנעצרו במבצע "צוק איתן" ולשחרר פעילים פוליטיים של חמאס שנעצרו בגדה במהלך מבצע החיפושים אחרי שלושת הנערים הישראלים שנחטפו על ידי חולייה של חמאס באזור חברון.

ישראל צפויה גם לסרב לדרישה לאפשר לעשרות מבוקשים של חמאס לשוב מרצועת עזה לתחומי הגדה נוכח העובדה שאחוז גבוה מהם חוזר לפעילות טרור ולאור החשיפה של השב"כ של התארגנות גדולה של חמאס שתכננה למוטט את שלטונו של מחמוד עבאס ביהודה ושומרון.

ללא מידע חדש שיציג חמאס ושעשוי לשנות את התמונה המודיעינית שבידי ישראל ההערכה היא שעמדות ישראל במשא ומתן לא ישתנו.

ברשות ישראל יש גם גופות של מחבלים פלסטינים והיא שולטת ביהודה ושומרון מבחינה ביטחונית ויכולה לבצע מעצרים של פעילי חמאס כדי להפעיל לחץ על הארגון במשא ומתן.

צריך לקוות שהדרג המדיני הפיק את הלקחים מ"עסקת שליט" ולא יחזור על הטעויות שעשה בעבר גם הפעם.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר