יום ראשון, 12 באוקטובר 2014

ישראל משנה את מדיניותה כלפי רצועת עזה


שינוי המדיניות הישראלית כלפי רצועת עזה הוא צעד נכון ויש להרחיב את ההקלות הכלכליות בתנאי שלא יפגעו בביטחון אולם שיקום רציני של הרצועה מותנה בעיקר בהתנהגות חמאס והקהילה הבינלאומית.
המדיניות הישראלית החדשה כלפי הרצועה עשויה לסייע לישראל בזירה הבינלאומית.
 
 

 

אחד הלקחים העיקריים שהפיקה ישראל ממבצע "צוק איתן" הוא שעליה להקל בצורה משמעותית את המצור הכלכלי על רצועת עזה שאותו הטילה בשבע השנים האחרונות על הרצועה בעקבות השתלטותו של ארגון החמאס על הרצועה וגירוש הרש"פ ממנה.
הסנקציות הכלכליות החריפות שהוטלו על תושבי הרצועה ובראשן האיסור להכניס לרצועה אפילו כוסברא, הגיעו לשיאן במלחמה האחרונה והביאו לפיצוץ האלים נגד ישראל שמטרתו העיקרית הייתה ונשארה הסרת המצור מעל הרצועה.
אחד הסימנים הבולטים לחנק הכבד שחשה האוכלוסייה הפלסטינית ברצועת עזה הוא ניסיונותיהם הבלתי פוסקים של אלפי תושבים פלסטינים להגר לחוץ לארץ באופן בלתי חוקי דרך המנהרות ומעבר רפיח אל מצרים ומשם דרך הים למדינות אירופה, תוך סיכון חייהם.
 עשרות פלסטינים ואולי אף יותר, טבעו בים במהלך ניסיונות אלה.

נראה שהאסימון נפל בצד הישראלי ואת הביטוי הראשון לכך נתן הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ בראיון שהעניק לעיתון הארץ לקראת החגים שבו הסביר כי ישראל "צריכה להתנהל בתבונה מול רצועת עזה וכי לכך נדרש "עוגן כלכלי"...השמירה על השקט תלויה ב"גזרים" שיקבל חמאס בתום המלחמה כלומר –בהקלות הכלכליות לרצועה" 

בימים האחרונים מפיצים בכירים ברשות הפלסטינית ידיעות כי ישראל מתכוונת להתיר ל5000 פועלים מהרצועה להיכנס ולעבוד בישראל בכפוף לבדיקת עברם הביטחוני.
צעד זה מצטרף לצעדים נוספים שבהם נקטה מערכת הביטחון לקראת חג הקורבן האחרון שבמסגרתם הורשו תושבים מהרצועה להגיע ולהתפלל במסגד אלאקצא במזרח ירושלים ומשפחות של אסירים ביטחוניים מהרצועה שהורשו לבקר את בניהן בכלא הישראלי. 

ישראל פועלת גם בשיתוף פעולה מלא עם הרשות הפלסטינית כדי להניע את תהליך שיקומה של רצועת עזה. היא הסכימה בשתיקה לבלוע את הצפרדע הנקראת ממשלת האחדות הפלסטינית והתירה לה לבקר ברצועת עזה כדי שתקבל על עצמה את הניהול והפיקוח של עבודת השיקום.
 ישראל גם נענתה לבקשה המצרית שלא להשתתף בוועידת המדינות התורמות כדי להגדיל את הסיכויים להשתתפותן של מדינות ערב בוועידה.

 

שיקום הרצועה מותנה בהכנסת סחורות וחומרי בניה אליה דרך המעברים שבשליטת ישראל ושאמורים לעבור בקרוב לשיטה של ממשלת האחדות בצד הפלסטיני של המעברים.
דרוש גם פיקוח בינלאומי שחומרים אלה אכן יגיעו לשיקום הבתים  והמתקנים אזרחיים שנהרסו ולא לידי החמאס לצורך בניית מנהרות וביצורים.

 

ישראל צריכה להמשיך במדיניות החדשה הזו ולתת לה סיכוי בתקווה שהיא תצליח ותבסס את הפסקת האש ברצועה.
אולם הדברים אינם תלויים רק בישראל, המדינות התורמות חוששות להעביר כספים לפלסטינים מכיוון שהן לא השתכנעו שהפסקת האש הנוכחית היא יציבה ושבעתיד הקרוב לא יתחדש סבב האלימות שיביא להרס מחודש ברצועה.
ארגון חמאס הוריד פרופיל כדי לאפשר את תחילת שיקומה של הרצועה, הרש"פ והחמאס עסוקים בימים אלה בהצגה אחת גדולה שמטרתה לנסות וליצור תדמית חדשה בעיני המדינות התורמות כי אכן הפלסטינים הצליחו להתאחד וכי קיימת ממשלה אחת שתנהל ותפקח על שיקומה של הרצועה והיא ממשלת האחדות הפלסטינית בראשותו של ראמי חמדאללה.

 האמת תתברר רק לאחר וועידת המדינות התורמות בקהיר.
 השאלה המרכזית הייתה ותישאר האם אכן החמאס יסכים לסגת אחורנית ולהפקיד את ניהול המעברים ופעולות השיקום בידיהם של פקידי ממשלת האחדות הפלסטינית או שימשיך לנהל את רצועת עזה באמצעות "ממשלת הצללים" שהקים.
גם סוגיית מעבר רפיח צריכה להתברר סופית שכן מצרים עומדת על כך שאנשי המשמר הנשיאותי של אבו מאזן הם שיהיו בצד הפלסטיני של המעבר ולא אנשי חמאס.

האם חמאס יסכים לכך?

ישראל צריכה לעשות את המקסימום מבחינתה כדי להקל את הלחץ הכלכלי על הרצועה מבלי לפגוע בביטחון, לכן המדיניות החדשה הזו היא מבורכת ומחייבת את הרחבתה ונקיטת צעדים נוספים בתחום ההומניטארי.
מדיניות שכזו תסייע גם לישראל להתמודד עם התעמולה הפלסטינית והצעדים החד צדדים שמתכנן מחמוד עבאס נגד ישראל בקרוב בזירה הבינלאומית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר