יום שבת, 11 באוקטובר 2014

ממשלת האחדות הפלסטינית-בדרך לסיום הפיצול בין הגדה לרצועה?


ישראל נאלצה לשנות את יחסה לממשלת האחדות הפלסטינית בעקבות מבצע "צוק איתן" אך ספק רב אם האחריות של ממשלת האחדות על ניהול שיקום הרצועה תביא לחזרתה של הרשות הפלסטינית לרצועת עזה.
ארגון חמאס נחוש להמשיך ולשלוט ברצועה ואף לפעול למען הקמתה של חליפות איסלאמית .

 

בכירים ברשות הפלסטינית ופרשנים המזוהים עם תנועת הפת"ח משמיעים בימים האחרונים הצהרות חיוביות באמצעי התקשורת לקראת כינוס וועידת המדינות התורמות לשיקומה של רצועת עזה כאילו הפיצול הנמשך שבע שנים בין הגדה לרצועה כתוצאה מהשתלטות חמאס עליה בכוח נמצא על סף סיום.

אחד הספינים העיקריים הוא כי יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס יקיים בקרוב ביקור היסטורי ברצועת עזה, לאחר ביקורם הראשון של חברי ממשלת האחדות הפלסטינית ברצועה בשבוע שעבר, שיסמל את חזרת הרשות הפלסטינית לרצועה ואיחוד הגדה והרצועה ליחידה גיאוגרפית אחת שתהווה את הבסיס להקמתה של מדינת פלסטין העצמאית. 

הציבור הפלסטיני בשטחים ששבע במשך שבע השנים האחרונות הצהרות והסכמי פיוס בין פת"ח לחמאס אינו קונה את ההצהרות האלה, רבים סבורים שהן נועדו בעיקר, לשכנע את המדינות התורמות להעביר כספים לפלסטינים לשיקומה של רצועת עזה וכי אחרי הועידה ישובו ויתגלו הבקיעים והפערים הגדולים בין פת"ח וחמאס שמקורם במאבק בין שתי התנועות על השליטה בשטח.

תנועת חמאס שהינה חלק בלתי נפרד מתנועת "האחים המוסלמים" העולמית השיגה הישג היסטורי חשוב כשהקימה "אמירות איסלאמית" ברצועת עזה ואין בכוונתה לוותר על הישג זה.

מחמוד א-זהאר ממנהיגי החמאס ברצועה הודה השבוע בראיון עיתונאי כי החמאס בדומה לדאע"ש שואף להגשים את מטרתו הגדולה שהיא הקמת חליפות איסלאמית.
 

ישראל שהתנגדה להקמתה של ממשלת האחדות הפלסטינית לאחר הקמתה לפני כמה חודשים וניהלה נגדה מאבק דיפלומטי בינלאומי, שינתה את מדיניותה כלפיה בעקבות מבצע "צוק איתן" וכשם שהיא מנהלת משא ומתן עקיף עם חמאס, התירה לחברי הממשלה הפלסטינית לבקר ברצועת עזה ולצאת לקהיר להשתתף בוועידת המדינות התורמות. 

למעשה, אין ביכולתה של ישראל להתנגד יותר לממשלה זו מכיוון שהקהילייה הבינלאומית לא תקבל זאת ותאשים את ישראל בכוונות לשבש את שיקומה של רצועת עזה ובזריעת פילוג בין הפלסטינים כדי לשבש את התהליך המדיני.

למרות מהלכיו החד צדדים של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס באו"ם ובזירה הבינלאומית, הממשל האמריקני לא הרים ידיים והוא מתכוון לפעול לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים כבר בחודש הבא. 

כך נוצר מצב שמממשלת האחדות הפלסטינית שישראל הרשמית מתנגדת לה, קיבלה רשמית את המנדט לנהל ולפקח על תהליך שיקומה של רצועת עזה וזכתה להכרה בינלאומית.

האם כניסתה של ממשלת האחדות הפלסטינית לרצועת עזה משמעה תחילת חזרתה של הרשות הפלסטינית לשלוט בעזה? ספק רב אם הדבר יקרה, אך כנראה שנוח לפקידים בכירים בירושלים להציג זאת כך כדי לנמק את הזיג זג המדיני שביצעה ישראל.
ארגון חמאס ממשיך לשלוט ברצועת עזה באמצעות "ממשלת צללים" ולא יאפשר את כניסתה של ממשלת האחדות לשליטה מלאה ברצועה. אפשר שכדי לא לשבש את תהליך שיקום הרצועה יאפשר החמאס רק נוכחות סמלית של נציגי ממשלת האחדות במעטפת של רצועת עזה דהיינו במעברי הגבול ובהתנהלות מול ישראל אך השליטה בשטח תישאר בלעדית בידיו. השבוע שיגר החמאס מסר ברור לרשות הפלסטינית ולישראל והודיע על פתיחת הגיוס הפומבי לזרוע הצבאית שלו עז א-דין אלקסאם. 

לתנועת הפת"ח ולתנועת חמאס יש כנראה אינטרס משותף לשקם את רצועת עזה שכן הן מתחרות ביניהן על אהדת הציבור הפלסטיני.
לכן כל אחת מהן נזהרת שלא להצטייר כמי שמחבלת בתהליך השיקום.

 ההצגה הזו של אחדות פלסטינית אמיתית נוחה לשתיהן, היא יוצרת רושם של תקווה כי הפיצול בין הגדה לרצועה בדרך לסיום ומהווה איתות למדינות התורמות כי הפלסטינים רציניים בכוונתם לשקם את הרצועה ולכן יש להעביר לידיהם את הסיוע הדרוש. ממשלת האחדות שקמה בהסכמה בין פת"ח לחמאס, היא הכתובת שתנהל ותפקח על פעולות השיקום כלפי הקהילה הבינלאומית. 

לציבור הפלסטיני יש ניסיון מר מההצגות האלה, הוא היה בסרט הזה לאחר מבצע "עופרת יצוקה" ולאחר מבצע "עמוד ענן".

 ניתן לומר כי קצה נפשם של תושבי עזה מהמעגל הזה של סבבי אלימות והרס ולאחריהם הבטחות לשיקום.
החשש בקרב הציבור הפלסטיני בשטחים הוא כי הסיוע הבינלאומי המובטל לרצועת עזה יתעכב כמה חודשים או שלא יגיע בכלל.

הפלסטינים חשים בבדידות, הם חוששים שתשומת הלב הבינלאומית מתמקדת במלחמה בדאע"ש ובנעשה בעיראק וסוריה וכי שיקומה של רצועת עזה יזכה לאדישות או חוסר אכפתיות מצידה של הקהילה הבינלאומית.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר