יום שישי, 12 בספטמבר 2014

האם החמאס יחדש את הירי לעבר ישראל?


מצרים עדיין לא זימנה את נציגי ישראל והפלסטינים לשיחות בקהיר על הפסקת אש ארוכת טווח והחמאס מאיים לחדש את האש לעבר ישראל. תהליך שיקום הרצועה עדיין לא החל ותושבי עזה חשים שננטשו על ידי הקהילה הבינלאומית העסוקה במלחמה בדאע"ש.

כדאי לקחת ברצינות את איומי החמאס ולהיערך בהתאם.
 
שגריר האיחוד האירופי בישראל, לארס פאבורג'-אנדרסן הזהיר לפני כמה ימים מחידוש המלחמה ברצועת עזה אם לא תחול התקדמות במשא ומתן על הפסקת אש ארוכת טווח בין ישראל לחמאס. האזהרה באה לאחר ביקור של נציגיו ברצועה ושיחות עם התושבים.

הידיעות המגיעות ממקורות פלסטינים על גורלה של הפסקת האש בין ישראל לחמאס אינן מבשרות טובות.

 בנוסף לאיומים הגלויים באמצעי התקשורת של מנהיגי החמאס כי אם עד ה25 בחודש לא תסיר ישראל את המצור מעל הרצועה יחדש ארגונם את האש, מסתבר כי מצרים "גוררת רגלים" בכל מה שקשור לזימון שני הצדדים לקהיר לדון בחלק השני של ההצעה המצרית להפסקת אש קבועה.

לפני כמה ימים ביקר שליח מצרי ברמאללה ובירושלים כדי להכין את השיחות אך עד כה לא שוגרו ההזמנות לצדדים הנוגעים בדבר.

 על פי מקורות פלסטינים, מצרים פועלת להקטין את כוחו של ארגון החמאס ולנטרל את השפעתו ולכן, על פי אותם מקורות ההזמנות ישוגרו לצדדים לקראת סוף החודש והשיחות יתחילו בדיוק ב25 בחודש שהוא היום האחרון לאולטימטום שנתן  ארגון חמאס.

התושבים הפלסטינים ברצועה חוששים מהתחדשות הלחימה לאחר 50 ימים של סיוט שעברו במהלך מבצע "צוק איתן".

הם חשים כי אין שום התחייבות כתובה של ישראל מול הקהילייה הבינלאומית שלא לחדש את התקיפות האוויריות המסיביות ברצועת עזה וכי בשטח שורר למעשה מצב של "שקט תמורת שקט".

גם הקואליציה החדשה שהקים הנשיא אובאמה נגד דאע"ש מדאיגה אותם, שכן, מבחינתם , היא נותנת לישראל לגיטימציה לחדש את הירי לעבר מטרות חמאס ברצועה במסגרת "המלחמה הבינלאומית בארגונים איסלאמיים קיצוניים".

 

העיכוב המצרי המכוון בשליחת ההזמנות לסבב שיחות נוסף בקהיר, פוגעות בתדמית החמאס ומציגות אותו כמי שלא השיג שום הישג מדיני כתוצאה מהפעלת כוח צבאי נגד ישראל במבצע"צוק איתן".

מצרים הייתה ונותרה המתווכת האזורית העיקרית בין ישראל והפלסטינים, תורכיה וקטר נותרו מחוץ למשחק ותדמיתו של מחמוד עבאס מתחילה להשתפר בקרב רבים מן הפלסטינים ברצועה והוא נתפס כמי שדואג יותר לתושבים מאשר ח'אלד משעל.

ארגון החמאס המודע לשחיקה במעמדו בקרב תושבי הרצועה, ושאינו יכול להציג להם שום הישג, הפסיק לאחר זמן קצר ביותר את חגיגות "הניצחון" כשהבין שאף אחד לא קונה את הסחורה הזו והתושבים המלקקים עדיין את פצעי המלחמה נמנעים מלהגיע אליהן.

 

בשטחי הרצועה עצמם לא קורה שום דבר מיוחד, אין שום פעילות משמעותית לשיקום הריסות המלחמה וישראל מתירה הכנסת סיוע בינלאומי בסיסי כמו מזון ותרופות דרך המעברים.

 ממשלת האחדות הלאומית הפלסטינית משותקת, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מאשים את חמאס בשיתוק פעילותה, גם מגעי הפיוס בין פת"ח לחמאס תקועים והמגעים בין הרשות הפלסטינית לחמאס על הפעלת מעבר רפיח, משכורות פקידי חמאס ברצועה ופעולות השיקום הגיעו למבוי סתום.

 

גורמים מדיניים בירושלים מעריכים כי הסיכוי שהחמאס יחדש את הירי לעבר ישראל הוא נמוך נוכח המכה שספג במהלך "מבצע "צוק איתן".

יו"ר הרשות הפלסטינית פועל בזירה הבינלאומית להכפיש את ישראל בזירת האו"ם והמוסדות הבינלאומיים והוא ינסה לקשור את שיקומה של רצועת עזה בחידוש התהליך המדיני עם ישראל וקביעת לוח זמנים לסיום הכיבוש הישראלי בשטחים.

מבצע "צוק איתן" הוכיח כי קהיליית המודיעין הישראלי כשלה בקריאת הכוונות האמיתיות של ארגון החמאס.

המפתח להמשך השקט נמצא בידי ארגון החמאס וכדאי להתייחס ברצינות לאיומי מנהיגיו לחדש את האש בקרוב אם לא יוסר המצור מעל הרצועה.

 

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר