יום שלישי, 30 בספטמבר 2014

חמאס מחפש הישגים


תנועת החמאס מאבדת מהפופולאריות שלה בעקבות כישלונה להביא הישגים לפלסטינים בכל הקשור להסרת המצור מעל רצועת עזה.
החמאס מנסה כעת לשפר את מעמדו בקרב הציבור הפלסטיני באמצעות עסקה חדשה לשחרור מחבלים מהכלא הישראלי בתמורת להחזרת שתי גופות של חיילי צה"ל שנהרגו במהלך מבצע "צוק איתן".

 

סקר דעת קהל המתפרסם היום בשטחים שהוכן ע"י "המרכז הפלסטיני לחקר המדיניות" , מצביע על ירידה בפופולאריות של תנועת חמאס בשטחים בחלוף יותר מחודש מסיומו של מבצע "צוק איתן".
 הסקר קובע כי במקרה שהיו מתקיימות היום בחירות בשטחים היו 39 אחוזים מתושבי השטחים מצביעים בעד חמאס ו 36 אחוזים עבור פת"ח.
תוצאה זו מעידה על ירידה בתמיכה בחמאס, שכן בסקר הקודם שערך אותו מכון לפני כחודש, הייתה התמיכה בחמאס בשיעור של 46 אחוזים ובפת"ח תמיכה של 31 אחוז.
ברצועת עזה בלבד, תומכים ,על פי הסקר, 40 אחוזים מהתושבים בארגון החמאס ו39 אחוזים בארגון פת"ח.

 

האכזבה בקרב תושבי השטחים, במיוחד ברצועת עזה, מתוצאות מבצע "צוק איתן" היא רבה.
 תושבי הרצועה מסרבים להשתתף בעצרות "הניצחון" שארגנה תנועת חמאס.
 בדיקה שעשו גורמים ביטחוניים של תגובות התושבים העזתיים ברשתות החברתיות, מעידה על כעס עצום על חמאס ואכזבה עמוקה מתפקוד הנהגתו במהלך המלחמה האחרונה.

החורף ממשמש ובא. מאמצי שיקום הרצועה רק בתחילתם.
עשרים אלף בתים פלסטינים ברצועה נהרסו במהלך המלחמה ויותר ממאה אלף איש נותרו חסרי בית. עד כה ממשל חמאס לא הציע שום אלטרנטיבה ריאלית לפתור את הבעיה.
בחמאס מודעים היטב לתסכול הגובר באוכלוסייה ונמנעים מלחדש את האש נגד ישראל מחשש שהתגובה הישראלית תהייה חזקה ותגרום להרס וחורבן נוספים ברצועה.

 

גם בתחום הסרת המצור מעל הרצועה ופתיחת המעברים אין לחמאס שום הישגים.
נתונים שמפרסמים הפלסטינים מצביעים על כך שהמעבר היחיד שפועל ברצועת עזה הוא מעבר כרם שלום.
 על פי נתונים אלה, שעות הפעילות של המעבר לא השתנו, ישראל עדיין מונעת כנסה של סחורות שונות לרצועת עזה ובראשן חומרי בניה כמו חצץ, ברזל ומלט.
 במהלך החודש הראשן שחלף מאז הושג הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס, נכנסו לרצועה מישראל 5031 משאיות עם סחורות.
 ישראל אישרה הכנסה של 2196 טון מלט לרצועה שהועבר לארגונים בינלאומיים. כמות זו מהווה רק 25 אחוזים מצרכיה של רצועת עזה.
בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, יש ירידה של שלושה אחוזים בכמות המשאיות שנכנסו לרצועה.

 

 

הפלסטינים טוענים כי ישראל מפרה גם את הסיכומים בעניין מרחב הדיג. על פי הסכם הפסקת האש הייתה ישראל אמורה להרחיב בהדרגה את מרחב הדיג מ 6 מיל ל12 מיל.
 לטענתם, ישראל עמדה בהסכם זה רק לימים ספורים, היא הגבילה את מרחב הדיג ל5 מיל בלבד, עצרה כמה דייגים ואף החרימה סירות דיג.

 

בהעדר תמיכה ציבורית רחבה לחדש את הירי לעבר ישראל, מחפש ארגון החמאס אפיקים אחרים כדי לחזק את מעמדו ולשקם את הפופולאריות שלו.
בימים האחרונים הפיצו דוברי חמאס ידיעות בשטחים כי הפלסטינים נמצאים בפני "עסקת שליט מספר שתיים" שבמסגרתה ישוחררו מהכלא הישראלי אסירים פלסטינים רבים.
 נושא האסירים הביטחוניים הוא נושא רגיש וחשוב בחברה הפלסטינית ובעקבות עסקת שליט זכה החמאס לפופולאריות רבה.
עכשיו הוא מנסה למחזר את ההישג ולנסות ולסחוט מישראל לשחרר מחבלים מבתי הכלא תמורת גופותיהם של קצין גבעתי ז"ל הדר גולדין ושל לוחם גולני ז"ל אורון שאול שנהרגו בלחימה בעזה.
מצרים מתווכת בין ישראל לחמאס במגמה להגיע לעסקה חדשה ובחמאס ינסו למקסם אותה ככל האפשר למרות שהמחיר אמור להיות נמוך יותר שכן מדובר בגופות חיילי צה"ל בלבד.

 

ישראל הרשמית שומרת על שתיקה רועמת. גורמים ביטחוניים מאשרים כי אכן יש מגעים על עסקה חדשה אך הם מדגישים כי ישראל הפיקה את כל הלקחים הדרושים מעסקת שליט וכי היא לא תסכים לשחרור מחבלים רוצחים וכרגע מדובר על פעילים פוליטיים של חמאס שנעצרו בעקבות אירוע חטיפת שלושת הנערים הישראלים באזור חברון.
הדיונים בין ישראל לפלסטינים על ההסדרה ארוכת הטווח ברצועת עזה יתחדשו בקהיר רק בחודש הבא ונראה כי גם נושא החזרת גופותיהם של חיילי צה"ל יתפוס חלק נכבד במגעים.
החמאס רוצה להפריד נושא זה מנושא ההסדרה ולהגיע לעסקה נפרדת שאותה הוא מכנה בשם "עסקת שליט מספר שתיים" בתקווה שהיא תחזיר לו את הפופולאריות שאיבד עקב כישלונו להביא להסרת הסגר מעל הרצועה במהלך מבצע "צוק איתן".

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר