יום שני, 29 בספטמבר 2014

מחמוד עבאס הולך על כל הקופה


יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מרגיש מחוזק אחרי מבצע "צוק איתן" ויצר מהלך אסטרטגי בזירה הבינלאומית שמטרתו לבודד את ישראל ולהטיל עליה סנקציות כדי שתיסוג מהשטחים מבלי שתקבל בתמורה את קץ הסכסוך.
ישראל תאלץ לעבוד קשה בזירה המדינית כדי לצאת במינימום נזקים מהמלכודת שטווה עבורה מחמוד עבאס.
 
 
 
 
 
 

נאומו של מחמוד עבאס באו"ם גרר תגובות קשות של ישראל וארצות הברית אך נראה שמחמוד עבאס החליט "ללכת על כל הקופה".
 משרד החוץ הפלסטיני פרסם הודעת גינוי להודעת מחלקת המדינה וד"ד סאיב עריקאת כינה את דבריה של דוברת מחלקת המדינה ג'ון סאקי כ  "פסולים, אינם ראויים לתגובה ואינם אחראיים".
הפלסטינים אינם מגלים התרגשות מתגובות אלה, הם מכינים את טיוטת הצעת ההחלטה שתוגש בתוך שבועיים ימים למועצת הביטחון, פועלים להשיג רוב  ונביל אבו רודיינה, יועצו של יו"ר הרשות הפלסטינית טוען כי אין זה מטובתה של ארצות הברית להטיל וטו על הצעת ההחלטה הפלסטינית כשזו תועמד להצבעה במועצת הביטחון מכיוון שהדבר יפגע בקואליציה שלה עם מדינות ערב כנגד דאע"ש.
לכן הקדים עבאס את האמריקנים, טרם נאומו באו"ם הוא נפגש עם שרי החוץ של הליגה הערבית וקיבל את תמיכתם בתכניתו.
 עכשיו תאלץ ארצות הברית לעשות פעולה נגדית ולשכנע את מדינות ערב כדי שילחצו על מחמוד עבאס לדחות את הגשת הצעת ההחלטה למועצת הביטחון בכמה חודשים עד שיושגו תוצאות משמעותיות לפעילות הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש.
 במקרה של וטו אמריקני במועצת הביטחון, יפנו הפלסטינים שוב לעצרת הכללית של האו"ם.
 
 
 

נאומו של מחמוד עבאס באו"ם מסמל מהלך פוליטי חדש שבו אין חזרה למשא ומתן עם ישראל אלא מהלך חד צדדי לנסות לכפות על ישראל, נגד רצונה, נסיגה מכל השטחים ורדיפתה במוסדות הבינלאומיים ובראשם בית הדין הפלילי בהאג.
 המהלך שיזם מחמוד עבאס ושאותו כינה ג'בריל רג'וב במילים "פצצה פוליטית" ,יוצר איום אסטרטגי על ישראל ומנסה להביא לכך שהקהילה הבינלאומית תטיל עליה סנקציות שיפגעו באופן קשה בכלכלתה שכבר נפגעה כתוצאה ממבצע "צוק איתן".
מחמוד עבאס הולך בכל הכוח לעימות מדיני ומשפטי ,ובינתיים, ללא אלימות עם ישראל. בשטחים עם זאת, לא פוסלים אפשרות של אינתיפאדה שלישית נגד ישראל.

 

מהלך מדיני חד צדדי מצד הרשות הפלסטינית, יביא מן הסתם לעימות של ישראל עם הפלסטינים והעכרת היחסים של הרש"פ עם הממשל האמריקני. 

התגובות של ארצות הברית וישראל לאיום האסטרטגי של מחמוד עבאס עלולות להיות קשות.

הרשות הפלסטינית עשויה למצוא עצמה במהרה מול צעדים של הממשל האמריקני ושל ישראל שיביאו לנקיטת לחצים כלכליים על הרשות וישבשו את תהליך שיקומה של רצועת עזה.
 ישראל, ללא תחושה שמשהו עומד לזוז בקרוב, עלולה להגביר את אחיזתה בשטחי יו"ש ,להמשיך בהקמת ההתנחלויות והמאחזים, הפקעת הקרקעות והריסות הבתים.

 

מדוע עושה זאת מחמוד עבאס?

 

עבאס, כך נראה, נוקט מדיניות של הליכה על הסף.
 הוא חש שמעמדו בזירה הפלסטינית הפנימית ובמגרש הבינלאומי התחזק בעקבות מבצע "צוק איתן" וכל הסימנים מעידים כעת על היחלשותה של תנועת חמאס.

 הערכת המצב שלו קובעת כי הממשל האמריקני נמצא במצוקה עתה במדינות ערב בגלל הקואליציה שגיבש נגד דאע"ש  ו"בחירות חצי הקדנציה" בארה"ב, והנשיא אובאמה לא יוכל לנקוט בסנקציות קשות נגד הרשות הפלסטינית.
 מבחינתו, אין לו מה להפסיד, תשעת חודשי המשא ומתן עם ישראל לא הביאו לשום תוצאה חיובית עבור הפלסטינים.
 נתניהו עצר את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הביטחוניים והגדיל את היקף הבניה בהתנחלויות.
אם הקהילה הבינלאומית תעצור את מהלך שיקומה של רצועת עזה יוכל עבאס להאשים את חמאס ואת ישראל ולטעון כי הוא לא שולט ברצועה.
כך מצליח מחמוד עבאס  להלך בין הטיפות ונזהר שלא להירטב מהגשם.
אין ספק שמבחינה מדינית התגלה מחמוד עבאס כמדינאי מנוסה ומשופשף הרבה יותר מנתניהו ומנהיגי החמאס.
למרות חולשתו, הוא השכיל לנצל את מבצע "צוק איתן" ,למנף אותו לטובתו ולצאת ממנו בצורה הטובה ביותר.
בניגוד לחמאס, מחמוד עבאס איננו משגר רקטות לעבר ישראל או חופר מנהרות התקפיות, בסבלנות רבה הוא טווה רשת מדינית שמטרתה להביא לבידודה וגינויה של ישראל כדי לאלצה לקבל את תכתיבי הפלסטינים מבלי שתקבל בתמורה שלום אמת המבוסס על קץ הסכסוך וסוף התביעות המדיניות ממנה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר