יום שישי, 26 בספטמבר 2014

האסטרטגיה החדשה לפתרון הבעיה הפלסטינית


יו"ר הרשות הפלסטינית גיבש אסטרטגיה חדשה למאבק מדיני נגד ישראל שאחד ממרכיביה הוא פיוס עם תנועת החמאס.
החמאס מתקשה לחדש את הירי לעבר ישראל וישראל יכולה לשבש את המהלכים הפלסטינים באמצעות יוזמה מדינית חדשה.
 
 
 

 

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי הודיע ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, השבוע בניו יורק, כי האסטרטגיה החדשה של הרשות הפלסטינית לכפות לוח זמנים לנסיגת ישראל מהשטחים בתוך שלוש שנים באמצעות החלטה של מועצת הביטחון איננה מקובלת על הממשל האמריקני.
מדובר בצעד חד צדדי וארצות הברית לא תיתן יד לכך הוסיף קרי.
מחמוד עבאס התעלם מהתשובה האמריקנית והחליט להמשיך הלאה בתכניתו כדי לנסות לכפות על ישראל את רצונו ולהכפישה במוסדות הבינלאומיים.
 
 ארצות הברית וישראל העבירו מסרי אזהרה לרש"פ כי המהלך הזה יגרור תגובות מצדן, אך מחמוד עבאס נחוש להמשיך בתכניתו.
 עבאס החל בסדרה של התייעצויות שימשכו בין שבועיים לשלושה שבועות ובסופן תתקיים הצבעה במועצת הביטחון של האו"ם.
ההתייעצויות כוללות את מדינות ערב, המדינות המוסלמיות, המדינות הבלתי מזדהות, האיחוד האירופי, ארצות הברית, רוסיה וסין.

 

הנדבך השני באסטרטגיה הפלסטינית החדשה ,המונה שישה נדבכים, הוא ההצטרפות ל522 מוסדות ואמנות בינלאומיות במעמד של מדינה, ובהן אמנת רומא ובית הדין הבינלאומי בהאג כדי להגיש, בין היתר, כתב אישום נגד מדינת ישראל על פשעי מלחמה שביצעה כביכול במהלך מבצע "צוק איתן". 

הנדבך השלישי מיועד לשפר את מעמדה של הרשות הפלסטינית ביחס לישראל, הפלסטינים רוצים להחזיר את מעמדה של רצועת עזה כחלק ממדינת פלסטין לשולחן הדיונים עם ישראל ולרענן את תפקידה של הרשות הפלסטינית כרשות שתנהיג את העם הפלסטיני לקראת עצמאות במקום רשות שתתאם עם ישראל ותשלם משכורות לפקידיה.
הנדבך הרביעי כולל את החלת אמנת ז'נבה הרביעית על השטחים כולל מזרח ירושלים והנדבך החמישי הוא מתן הגנה בינלאומית לתושבי השטחים. צוות משפטי של מזכ"ל האו"ם באו קי מון בוחן כעת בקשה כזו שהגיש יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.
הנדבך השישי עוסק באחדות הפלסטינית וסיום המחלוקות בין פת"ח לחמאס. הסכם נוסף בין הצדדים הושג אתמול בקהיר כדי לאפשר לממשלת האחדות הלאומית להפעיל סמכויותיה ברצועת עזה כדי לשקמה וכדי להגיע להבנות עם ישראל בעניין זה.
 פת"ח וחמאס הגיעו להבנות על הקמת ועדות ליישום בשטח של הסכמים שהושגו ביניהן בעבר ולא יושמו. הזמן דוחק ושני הצדדים מבינים זאת.
 בעוד שבועיים אמורה להתכנס בקהיר ועידה של המדינות התורמות לשיקום רצועת עזה והן דורשות מנגנוני פיקוח על הכספים ועל חומרי הבניה שיוכנסו לרצועה. שני הצדדים אינם רוצים להצטייר כמי שמחבל בשיקומה של הרצועה.

 

 

האסטרטגיה הפלסטינית החדשה נועדה ברובה לכישלון מכיוון ארצות הברית מתנגדת לקבוע לוח זמנים לנסיגת ישראל מהשטחים בתוך שלוש שנים והיא אמורה להטיל וטו על ההצעה הזו במועצת הביטחון.
 מבצע "צוק איתן" השמיט למעשה את הקלפים גם מידיו של ארגון החמאס, תושבי הרצועה שאכלו מרורים במלחמה הכריחו את חמאס להסכים להפסקת אש על פי המתווה המצרי וקשה לחמאס לחדש היום את הירי לעבר ישראל מחשש שמא יאבד את תמיכת הציבור הפלסטיני ברצועה.
 החורף מתקרב והתושבים לוחצים על הרשות הפלסטינית והחמאס להתחיל מיד בעבודות השיקום, כעשרים אלף בתים נהרסו במהלך המלחמה ויותר ממאה אלף איש נותרו מחוסרי בית. במצב כזו לא יכול החמאס לחדש את האש.

 עם זאת בפני ישראל ניצבים שני אתגרים עיקריים כתוצאה מהאסטרטגיה הפלסטינית החדשה: האחד, התמודדות עם רדיפתה על ידי הפלסטינים בבתי הדין הבינלאומיים והשני, מניעת פרוץ אינתיפאדה שלישית בשטחי יהודה ושומרון והישובים הערבים במדינת ישראל.
 יוזמה מדינית של ישראל לחדש את תהליך המשא ומתן עם הפלסטינים לאלתר, עשויה לשמוט את קלפי היוזמה המדינית מידיהם ולפתוח אופק מדיני חדש שיקשה על הקהילייה הבינלאומית לפעול נגד ישראל ולבודדה.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר