יום שלישי, 23 בספטמבר 2014

האם יצליחו השיחות בקהיר?


הצלחת השיחות בקהיר בין נציגי ישראל לפלסטינים תלויה בראש ובראשונה ביכולתם של הפלסטינים להגיע להבנות בינם לבין עצמם. המפתח להסרת המצור והשיקום הוא בידיהם.השיחות הנפתחות היום בקהיר בחסות מצרית בין ישראל לפלסטינים יהיו בעניינים טכניים בלבד ויתמקדו בקביעת לוח זמנים למשא ומתן אשר צפוי להתחדש בתחילת החודש הבא לאחר עיד אלאצ'חאא'(חג הקורבן).
 הפלסטינים מתכוונים לדרוש הקמת נמל ימי, שדה תעופה, פתיחת המעברים, הכנסת חומרי בניין והגדלת מרחב הדיג ואילו ישראל תדרוש את פירוז הרצועה מנשק.
 

ברחוב הפלסטיני מטילים ספק באפשרות הצלחתן של שיחות קהיר, ללא כל קשר לדרישות ישראל, קיימת מחלוקת פנימית קשה בין עמדות הרשות הפלסטינית לבין עמדות חמאס בל הסוגיות הקשורות לשיקומה מחדש של רצועת עזה, תשלום המשכורות ל40 אלף פקידי חמאס ברצועה, נוכחות אנשי הביטחון של הרשות במעבר רפיח ולאורך הגבול עם מצרים ותפקודה של ממשלת האחדות הפלסטינית.
שני הצדדים מתקשים להגיע לפיוס אמיתי ושותפות פוליטית כנה שתאפשר את שיקומה של הרצועה לאחר מבצע "צוק איתן".
יו"ר הרשות הפלסטינית רוצה לשוב ולשלוט ברצועה ודורש שהחמאס יבטל את "ממשלת הצללים" שהקים ויאפשר לממשלת האחדות הלאומית להפעיל את סמכויותיה ולהוביל את שיקום הרצועה אך ארגון החמאס איננו מוכן לוותר על שליטתו ברצועה, הוא רואה בשלטונו הישג היסטורי של תנועת "האחים המוסלמים" אשר לראשונה הצליחה להקים אמירות איסלאמית במזרח התיכון.

לכן, יש להניח כי כל עוד נמשכת המחלוקת הפנים פלסטינית הקשה נדונו שיחות קהיר לכישלון.

 ארגון החמאס לא יוכל לשקם את הרצועה בכוחות עצמו ולדלג על התיאום בין מצרים לרשות הפלסטינית.
ארגון חמאס רוצה בהסרת המצור כדי לבסס את שלטונו ברצועה ואילו הרשות הפלסטינית רוצה בהסרתו כדי לחבר את הרצועה אל הגדה המערבית ולהחזיר את שלטון עבאס לעזה כדי שיהווה יחידה גיאוגרפית אחת שתיקרא "פלסטין".
מה שנדרש מבחינה בינלאומית הוא הסכמה ברורה של חמאס שהרשות הפלסטינית היא זו שתייצג את הפלסטינים מול ישראל(ולא כפי שדורש בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק לנהל משא ומתן עם ישראל)שהיא תקבל את כספי השיקום מהמדינות התורמות ושהיא תפקח על פעולות הכנסת חומרי הבניין לרצועה.

מבלי שהדבר הזה יקרה ספק אם יגיע סיוע בינלאומי רציני כלשהוא לפלסטינים ברצועה עזה.
לכן, המפתח לשיקומה של הרצועה והסרת המצור הוא בידיהם של הפלסטינים עצמם.
רק כתובת אחת שתייצג את הפלסטינים ושהיא הרשות הפלסטינית מקובלת על ישראל ועל הקהילייה הבינלאומית, כל עוד חמאס מסרב להסכים לכך נדונו שיחות קהיר לסחבת ארוכה ובסופה כישלון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר