יום ראשון, 21 בספטמבר 2014

לקראת שיחות קהיר על הסדרה ברצועה


בקהיר יפתח השבוע המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על הסדרה ברצועה בעוד הרשות הפלסטינית מאשימה את חמאס באחריות להברחתן של משפחות פלסטיניות מהרצועה למדינות אירופה תמורת תשלום.
במקביל פתחה הרשות הפלסטינית במסע דיפלומטי בינלאומי נגד ישראל שיתמקד בשלב הראשון במועצת הביטחון.
 
 

השיחות בקהיר בין נציגי ישראל למשלחת הפלסטינית יתחדשו השבוע בניסיון להגיע להסדרה כוללת של המצב ברצועה , הפסקת האש בין הצדדים נמשכת כבר חודש ונשמרת למעט אירוע ירי פצמ"ר בודד לעבר ישראל בשבוע שעבר.
הרשות הפלסטינית יזמה כבר מחר, פגישה עם נציגי החמאס כדי ליישר עימם קו לפני הפגישה עם משלחת ישראל מחרתיים בחסות מצרית, כדי להסיר את המכשולים בפני ממשלת האחדות הפלסטינית שאמורה להוביל את שיקומה של רצועת עזה, זאת לאחר שחמאס הקים "ממשלת צללים" ברצועה כדי שתנהל את חיי היום יום.

במחצית החודש הבא תתקיים בקהיר ועידה בינלאומית של המדינות התורמות לשיקום הרצועה לאחר מבצע "צוק איתן", בכירים בפת"ח טוענים כי המדינות התורמות עומדות על כך שהרשות הפלסטינית היא זו שתפקח על פעולות השיקום וכי כספי השיקום יועברו באמצעותה. 

 אין ספק שבשיחות ההסדרה בקהיר שאינן מוגבלות בזמן, יידרשו הפלסטינים את הסרת המצור מעל הרצועה, פתיחת המעברים והקמת נמל ימי ושדה תעופה ואילו ישראל תתנה מצידה כל מהלך כזה בפירוז רצועת עזה מנשק ופיקוח בינלאומי.

 

השיחות בקהיר בין פת"ח וחמאס יתנהלו בצל האשמות חריפות של הרשות נגד חמאס על מעורבותם של פעילי התנועה בהברחת משפחות פלסטיניות מהרצועה לחו"ל,כאלה שרצו למצוא עתיד טוב יותר במדינות אירופה, באמצעות ספינות שהפליגו מנמל אלכסנדריה שבמצרים. שתיים מהספינות טבעו לאחרונה במימי הים התיכון.
 על פי המידע שיש לרשות הפלסטינית בפעילות ההברחה מעורבים אנשי ביטחון של חמאס המוצבים במעבר רפיח שגבו סכום של 1000 דולר עבור כל בן משפחה שרצה לעבור מהרצועה למצרים.
 יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, הורה למשרד החוץ הפלסטיני לשגר משלחת ליוון, איטליה ומאלטה כדי לחקור את הנושא המסעיר את החברה הפלסטינית ולגבות עדויות מהניצולים.

 

 

בתוך כך, הודיע שר החוץ הפלסטיני ריאצ' אל-מאלכי כי המתקפה הדיפלומטית על ישראל יצאה לדרך.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס יצא לניו יורק לכינוס העצרת הכללית של האו"ם ולאחר פגישה צפויה עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי הוא מתכנן לפנות למועצת הביטחון בבקשה להעביר החלטה על קביעת לוח זמנים לסיום הכיבוש הישראלי.
 ארצות הברית איננה תומכת ביוזמה הפלסטינית הזו וסביר שתטיל עליה וטו, אך הפלסטינים הכינו אלטרנטיבה.
במקרה של וטו אמריקני יודיעו הפלסטינים על הצטרפותם כמדינה לעשרות אמנות והסכמים בינלאומיים כשברקע הם שומרים גם את האופציה לתבוע את ישראל על פשעי מלחמה במהלך מבצע "צוק איתן" בבית הדין הבינלאומי בהאג.

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר