יום שישי, 19 בספטמבר 2014

חזרה לנקודת ההתחלה


חודש לאחר סיום מבצע "צוק איתן" אין לארגון החמאס שום הישגים בשטח ובמערכת הביטחון מעריכים כי למרות המצב הקשה ברצועה, החמאס לא יחדש את הירי לעבר ישראל.
המצב ההומניטרי ברצועה קשה וספק אם מנגנון השיקום שהוסכם בין ישראל, האו"ם והרשות הפלסטינית יפעל לאורך זמן נוכח החרפת היחסים בין חמאס לרש"פ.
 
 
  
כמעט חודש חלף מהסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס בסיום מבצע "צוק איתן" ולמעט ירי רקטה בודדה מהרצועה לעבר ישראל לפני מספר ימים, שהחמאס התנער ממנו,  מערכת המודיעין הישראלית איננה מזהה שום מגמה של החמאס לחדש את האש לעבר ישראל למרות שההזמנות לשיחות ההמשך  בקהיר עד לא הגיעו. על פי מקורות שונים הן יגיעו לצדדים רק בשבוע הבא.
גורמי המודיעין הישראלים מעריכים כי לחמאס אין שום אינטרס לחדש את הירי לעבר ישראל.
דובר תנועת חמאס, סאמי אבו זוהרי, מסר לאמצעי התקשורת הערביים כי עד לרגע זה המצור לא הוסר מעל רצועת עזה וכי המעברים עדיין סגורים והזהיר כי המצב הזה לא יימשך לאורך זמן.
למרות האיומים של חמאס, במינון נמוך, לחדש את האש לעבר ישראל, לא ניכרת תכונה מיוחדת בשטח, וחמאס מנסה להפגין סבלנות וקור רוח כדי להראות כי הוא שולט במצב  במיוחד נוכח הביקורת הפנימית ברחוב העזתי נוכח הפגיעה הקשה באוכלוסיה האזרחית במהלך מבצע "צוק איתן".
 
האו"ם, ישראל והרשות הפלסטינית הגיעו בשבוע שעבר להסכמה על מנגנון לשיקום רצועת עזה. את תהליך השיקום אמורה להוביל הרשות הפלסטינית אולם כבר עתה יש ספק רב אם המנגנון ייושם.
המצב ברחוב העזתי קשה, בעקבות מבצע "צוק איתן" נותרו יותר מ100  אלף מחוסרי בית,כ20  אלף בתים נהרסו וברצועה אומרים כי מדובר ב "פצצת זמן".
במחצית החודש הבא תתכנס בקהיר ועידה של המדינות התורמות לשיקום עזה, ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה הודיע כי סעודיה התחייבה לתרום סכום של 500 מיליון דולר לשיקום הרצועה.
לפלסטינים יש ניסיון מר מההבטחות לסיוע כספי, כך היה לאחר מבצע "עופרת יצוקה" ומבצע "עמוד ענן", הרבה הבטחות אולם בפועל הכסף לא הגיע מעולם.
 
מי שמנתח את תוצאות מבצע "צוק איתן" יגלה כי החמאס חזר אל נקודת ההתחלה. למרות שסקרי דעת הקהל בשטחים מצביעים על עלייה בפופולאריות של הארגון בשטח אין לו שום הישגים מעשיים.
ההרס הרב ברחובות הרצועה הינו למעשה העדות היחידה למה שהתרחש במהלך 50 ימי לחימה נגד ישראל, מעין אנדרטה המסמלת יותר מכל את כישלונו של החמאס.
החמאס עסוק בהחלפת האשמות כבדות עם ארגון הפת"ח, ממשלת האחדות הלאומית משותקת וחמאס הקים "ממשלת צללים" ברצועה לנהל את חיי היום יום.
42 אלף פקידי החמאס ברצועה לא קיבלו עדיין משכורות מהרשות הפלסטינית, החמאס נאלץ לשלם להם בעצמו, ממקורותיו, מקדמה בסף 50 אחוז משכרם החודשי.
 
ברשות הפלסטינית כבר הפסיקו לחשוב על פיוס אפשרי עם חמאס, ניסיון החמאס להפיל את שלטונו של אבו מאזן בגדה שנחשף על ידי השב"כ הישראלי הגביר את המתיחות הפנימית בין שתי הישויות הפוליטיות המתחרות.
יועציו של מחמוד עבאס עקבו בדאגה אחר התבטאויותיו של בכיר חמאס ,מוסא אבו מרזוק, בדבר נכונות ארגונו לנהל משא ומתן עם ישראל.
הם ראו בכך ניסיון להפעיל לחץ על יו"ר הרשות הפלסטינית ופגיעה בלגיטימיות של אש"ף כנציג הבלעדי והיחיד של העם הפלסטיני.
 
ברשות הפלסטינית מזהים אינטרס משותף בין ישראל לחמאס והוא הקמת אמירות איסלאמית ברצועת עזה עם נמל ימי שדה תעופה תעופה ומעברים פתוחים שלא תאיים צבאית על ישראל. בתמורה יידחה, למועד בלתי ידוע הטיפול בגורלה של הגדה המערבית, מזרח ירושלים וסוגיית זכות השיבה.
ברשות הפלסטינית משוכנעים שהחמאס פועל להשיג יעד זה מכיוון שהוא יותר ריאלי כרגע משחרורה של כל פלסטין וכי תוכניתו עלולה להנציח את "הכיבוש הישראלי".
 


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר