יום רביעי, 17 בספטמבר 2014

כישלון שלטון חמאס ברצועת עזה


אירוע טביעתה של הספינה השבוע, מול חופי מלטה, כשעליה מאות פליטים מהרצועה, ממחיש היטב את כישלון שלטון חמאס ברצועה. מבצע "צוק איתן" הביא להתפכחות רבים מתושבי הרצועה מהשלטון הדיקטטורי שתחת כנפיו הם חיים.

אט אט מתבררות תוצאות מבצע "צוק איתן"  והשלכותיו על חיי תושבי הרצועה. שבע שנים שולטת תנועת החמאס ברצועת עזה ביד רמה.
המצב הקשה שיצר המצור הישראלי על הרצועה, דחף את תנועת חמאס לפתוח בירי רקטות לעבר ישראל כדי לנסות ולאלצה להסיר את המצור. 

מבצע "צוק איתן" חשף את הכוונות האמיתיות של חמאס, כדי לשמור על הישארותה בכס השלטון הייתה חמאס מוכנה להגיע להסכם הפסקת אש ארוך טווח עם ישראל בתמורה להסרת המצור.

 

אירוע טביעתה של הספינה  השבוע מול חופי מלטה חשף את גודל המצוקה של אלפי פלסטינים ברצועה המוכנים לסכן את חייהם בניסיון לצאת ממצוקת החיים הקשים שבה הם נמצאים ברצועה. התברר כי אלפי אנשים מוכנים לשלם כסף רב כדי לנסות ולהגיע למדינות המערב, בדרך לא חוקית דרך הים במצרים, כדי לשנות את חייהם.

 מבצע "צוק איתן" החריף את המצוקה ברחוב העזתי, רבים מהתושבים חשים שהם חיים בתוך גיהינום עלי אדמות, הם מחפשים לעזוב אותו כדי למצוא פרנסה הוגנת וחיים קלים יותר, הרחק מהדיקטטורה של חמאס.

תופעת ההברחה הביאה לחילופי ההאשמות בין תנועת הפת"ח לחמאס. בפת"ח מאשימים את תנועת החמאס בקשר הדוק למבריחים וטוענים כי מנגנוני הביטחון של חמאס ברצועה משתפים פעולה עם המבריחים ולא עושים דבר למנוע את התופעה.

 

 שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי הודיע שלשום כי האו"ם, ישראל והפלסטינים הגיעו להסכמה על תחילת העבודות לשיקום הרצועה אחרי מבצע "צוק איתן" וכי האו"ם יפקח על השימוש בחומרי בנין ברצועה, אולם ספק רב אם בהודעה הזו יש בשורה כלשהי לתושבי הרצועה.
על פי המנגנון החדש שהוקם, לרשות הפלסטינית יש תפקיד מרכזי במאמצי השיקום, היא אמורה לדאוג לביטחון פקחי האו"ם אולם ברור לכולם כי בעל הבית האמיתי יהיה הזרוע הצבאית של חמאס.

 

על פי מקורות פלסטינים, "ממשלת האחדות הלאומית" שהקימו פת"ח וחמאס לפני כמה חודשים באקט מפתיע מלווה ביחסי ציבור, למעשה משותקת.
לדבריהם, חמאס ממשיך לשלוט ברצועה בכוח הזרוע ומפעיל "ממשלת צללים" במקביל לממשלת האחדות, כדי לנהל את חיי התושבים.

מבצע "צוק איתן", החריף את המצוקה ההומניטרית ברצועה בגלל התעקשות הנהגת החמאס שהביאה להתארכות הפעולה הצבאית ל 50   ימים.
ברצועה צופים כי למרות אסון טביעת הספינה, תופעת ההגירה תתרחב. התושבים אינם מאמינים כי ישראל תסיר את המצור וכי חמאס יפסיק באמת את שיגור הרקטות נגד ישראל.
 לכן, יש רבים המוכנים לשים את נפשם בכפם כדי לצאת מ"בית הכלא הגדול ביותר בעולם" גם במחיר סיכון חייהם.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר