יום חמישי, 11 בספטמבר 2014

קואליציית המערב נגד דאע"ש


ארגון דאע"ש הצליח להכניס את מדינות המערב והמשטרים הערבים המתונים לחרדה עמוקה. הפעילות הבינלאומית נגד דאע"ש הגבירה בקרב ההמונים הערבים את השנאה לארצות הברית וישראל ודחקה לקרן זווית את הבעיה האיראנית והמהלכים שמתכנן מחמוד עבאס נגד ישראל בעקבות מבצע "צוק איתן".
 
 
 
 

ארגון "המדינה האיסלאמית" המכונה דאע"ש מעסיק את סדר היום העולמי בעקבות מעשי הרצח האחרונים שלו והודעתו של הנשיא אובאמה על הקמת קואליציה בינלאומית שתפעל להשמידו וגיבוש אסטרטגיה ותוכנית פעולה מעשית ומידית.
בפועל בשטח, הארגון הזה השתלט על חלקים נרחבים במערב עיראק ובמזרח סוריה ויש לו כוונות להתפשט ולהגיע לירדן, לבנון ומדינות המפרץ.
שר החוץ האמריקני ג'ון קרי נמצא בביקור במזרח התיכון כדי לקדם את התוכניות האמריקניות למלחמה בדאע"ש יחד עם בנות הברית הערבים, חברות נאט"ו דנו בנושא, סעודיה ארגנה ועידה לתיאום פעולות נגד הארגון ועל פי הדיווחים מארצות הברית 40 מדינות הצטרפו לברית נגד דאע"ש.
גם איראן השיעית נרתמת למערכה נגד דאע"ש.

 

אם מנסים לנתח את המתרחש ניתן להבחין בשתי תופעות: האחת ,פאניקה בקרב המשטרים הערבים בצד התגברות השנאה לארצות הברית וישראל והשנייה דחיקת הבעיה הפלסטינית ומצוקתה של רצועת עזה מסדר היום הבינלאומי. 

המדינות הסוניות החברות בליגה הערבית נרתמו לעזרתה של ארצות הברית מחשש שחרבות דאע"ש יגיעו לראשי מנהיגיהן ולמען מטרה דחופה זו הן הניחו הצידה, לפי שעה, את המחלוקות העמוקות ביניהן.
אולם, בקרב העמים הערבים עצמם גוברת השנאה לארצות הברית וישראל על רקע פעילות ארגון דאע"ש. הארגון נתפס בעיניהם כפרויקט משותף של ארצות הברית וישראל.

 רבים ברחוב הערבי סבורים שארגון אל-קאעדה וארגון "המדינה האיסלאמית" קמו כתוצאה מהמעורבות הצבאית האמריקנית בעיראק ובאפגניסטאן וכי כל פעולה צבאית שתיזום ארה"ב כעת כנגד דאע"ש, גם אם תביא להשמדתו, תזרע את זרעי הפורענות החדשים לקיצוניות מוסלמית עתידית.
פרשנים בעולם הערבי מעריכים במאמריהם כי ארצות הברית שואפת להביא לחלוקתה של עיראק וחיזוקה של המובלעת הכורדית ואולי אף הרחבתה כדי שתכלול גם את הכורדים בסוריה.

 

התופעה השנייה קשורה לבעיה הפלסטינית. הפלסטינים מודאגים מכך שהפעילות הדיפלומטית הענפה בעניין המלחמה בדאע"ש בזירה הבינלאומית וההמולה בתקשורת הבינלאומית ידחקו לקרן זווית את התוכנית התלת שלבית שגיבש יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס נגד ישראל בזירת האו"ם ובמוסדות הבינלאומיים בעקבות מבצע "צוק איתן".
למרות מה שמתרחש מסביבו במזרח התיכון, המחנה הפלסטיני מפולג ומפוצל יותר מאי פעם.
מחמוד עבאס איבד לגמרי את האמון המועט שהיה לו בתנועת חמאס, בעקבות ניסיונה לארגן הפיכה נגדו בשטחי הגדה שסוכל בעקבות פעילות השב"כ הישראלי.
מצרים מתמהמהת בשיגור הזמנות לשיחות בקהיר בין נציגי ישראל לנציגי הפלסטינים בתיווך מצרי,40 אלף פקידי החמאס ברצועה לא מקבלים משכורות ואין סימנים כי הסיוע הכספי למען שיקומה של הרצועה אכן בדרך.
 החמאס מאיים לחדש את האש ב25 בחודש אם לא יוסר עד אז המצור על הרצועה והתחושה בקרב תושבי השטחים היא כי צפוי להם עתיד שחור בחודשים הקרובים.
 נראה כי גם בעיית התגרענותה של דאע"ש נדחקה מראש סדר היום הבינלאומי בעקבות תופעת דאע"ש וישראל משקיעה מאמצים כבירים כדי לשמר אותה מכיוון שהיא מהווה עבורה בעיה קיומית .

 

גם במדינות המערב יש חששות כבדים כי המוג'אהידין של דאע"ש שיצאו מהן והצטרפו למלחמת הקודש נגד הכופרים במזרח התיכון, ישובו בתוך זמן קצר למקומות מגוריהם ויפתחו בגל פיגועים במדינות אירופה וארצות הברית.

 

ישראל צריכה לשמור על קור רוח, ארגון "המדינה האיסלאמית" עדיין רחוק מאתנו, זרועות הביטחון של ישראל פועלות למנוע התפשטות התופעה בקרב ערביי ישראל ועל הדרג המדיני להמשיך ולטפל באינטנסיביות בסכנה האיראנית ולנטרל את אפשרות התחדשות הלחימה ברצועת עזה.

 

 

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר