יום חמישי, 4 באוגוסט 2011

"פלסטין 194"


ברשות הפלסטינית נערכים להפגנות המוניות לקראת חודש ספטמבר ומייחלים לנפילת ממשלת נתניהו בגלל גל המחאה החברתי. בעולם הערבי מעריכים כי גל המחאה החברתי בישראל ימנע מהממשלה מלצאת לפעולות צבאיות במזרח התיכון
הפיוס הפנים פלסטיני נמצא בקיפאון עמוק, נראה כי שני הצדדים, פת"ח וחמאס השלימו עם העובדה כי לא יצליחו להגיע להסכמה על זהותו של ראש ממשלת האחדות הפלסטינית והם רוצים לשמור על מראית עין של פיוס עד לאחר כינוס העצרת הכללית של האו"ם בחודש הבא. הפלסטינים נערכים לקמפיין שטח ענק מלווה בכיסוי תקשורתי נרחב שילווה את דיוני העצרת הכללית של האו"ם בעשרים בספטמבר ויכונה "פלסטין 194".
מזכ"ל הועד הפועל של אש"ף יאסר עבד רבו אומר כי המספר 194 נבחר כדי לציין שמדינת פלסטין תהיה המדינה ה194 של האו"ם, אם תאושר בקשתה להצטרף כחברה בארגון(admission) שתוגש לעצרת הכללית, אולם בכירים פלסטינים אחרים אומרים כי למספר 194 יש גם משמעות סמלית והיא להזכיר את החלטה 194 של האו"ם המאזכרת את זכותם של פליטי 48 "לשוב לבתיהם ולרכושם".
כך או כך, עבד רבו מבטיח כי מיליונים של פלסטינים יצאו לרחובות כדי לדרוש את קבלת מדינת פלסטין כחברה באו"ם וקורא להם "לא להשליך אבנים או פרחים".
צה"ל יצטרך להיערך לאפשרות סבירה של קיום תהלוכות המוניות של פלסטינים המונות אלפים, ואולי אפילו יותר, שיצעדו לעבר ההתנחלויות ביהודה ושומרון ולעבר גדר ההפרדה.
אש"ף פועל לגבש קמפיין תקשורתי עולמי כדי לגבות את המהלך הדיפלומטי שלו באו"ם שיביא, להערכתו, להכרה במדינה פלסטינית בקווי 67 שבירתה היא ירושלים.
הפלסטינים מעודדים מהעובדה שדרום סודאן התקבלה לאחרונה כחברה באו"ם למרות שאין לה גבולות סופיים או מוסדות מדינה.
בצד הציפיות לדיוני העצרת הכללית של האו"ם עוקבים הפלסטינים בעניין רב אחר גל המחאה החברתית בישראל.הפלסטינים מקווים שאת ישראל יפקוד גל מחאה דומה לגלי המחאות במדינות ערב שזכו לכינוי "האביב הערבי", שיהפוך את הקערה על פיה ויפיל את ממשלת נתניהו.
הפרשן הפלסטיני הידוע ד"ר עבד אל-מג'יד סווילם כתב במאמר שפורסם בביטאון הרשות הפלסטינית "אל-איאם" כי "כוחות השלום בישראל ניצבים בפני המבחן הנדרש מהם וכי ייתכן שהרגע הזה הוא ההזדמנות שלהם שנפלה עבורם מן השמים".
לדבריו לפלסטינים יש בתוך ישראל "בני ברית וידידים שאסור לשכוח אותם ואינטרס משותף להיאבק בכיבוש ובגזענות".
הפלסטינים שבים וטוענים כי מדיניות ההתנחלויות של ממשלות ישראל היא "שורש הרע" וכי היא שהביאה להתדרדרות הכלכלית של מעמד הביניים בישראל ולקיפאון העמוק בתהליך המדיני.
ברשות הפלסטינית יש "שמחה לאיד" על כך שממשלת ישראל לא חזתה מראש את עוצמתו של גל המחאה החברתי האחרון ועל ההפתעה וההלם שאחזו בה.
אמצעי התקשורת של הרשות הפלסטינית מתארים את הידיעות כי ראש הממשלה נתניהו הסכים לקבל העקרונות של נאום אובאמה כבסיס למשא ומתן עם הפלסטינים כ"ספין" תקשורתי שנועד להסיח את תשומת הלב מגלי המחאה וההפגנות בישראל אל הנושא המדיני.
פרשנים פלסטינים מעריכים כי סופה של ממשלת נתניהו מתקרב וכי "גורלו של בנימין נתניהו יהיה כגורלם של שליטי ערב שאיבדו את כס שלטונם".
עם זאת ההערכה ברשות הפלסטינית היא כי גם אם יוקדמו הבחירות בישראל לא צפויה פריצת דרך מדינית לפני בבחירות לנשיאות בארצות הברית.הפלסטינים מצפים לכך שהנשיא אובאמה ייבחר פעם נוספת לנשיא ולאחר שיהיה סוף סוף משוחרר מלחצי הלובי היהודי יאלץ את נתניהו להסכים לנסיגה ישראלית לקווי 67.
בעולם הערבי לעומת זאת מרוצים מהודעת נתניהו כי "ישראל איננה מעוניינת בהסלמת המצב בגבול לבנון" בעקבות תקרית חילופי האש האחרונה באזור הווזאני בין חיילי צה"ל לחיילי צבא לבנון.
פרשנים ערבים סבורים כי המצוקה החברתית בישראל וגלי המחאה האחרונים הם בלם העוצר את ממשלת ישראל מלפתוח במתקפה על מתקני הגרעין של איראן או לפעול נגד החזבאללה בלבנון.
ההערכה בעולם הערבי היא כי ארצות הברית לא תיתן עכשיו "אור ירוק" לישראל לפתוח במלחמה כל עוד היא שקועה עדיין בעיראק ובאפגניסטן ולפני בחירות לנשיאות.כל פעולה צבאית מצידה של ישראל עלולה להתפתח למלחמה אזורית במזרח התיכון והממשל האמריקני מתנגד לכך.
עם זאת,סכנת המלחמה במזרח התיכון לא חלפה,משטרו המעורער של בשאר אסד עלול לנקוט פעולות קיצוניות ומסוכנות ,ככל שמצבו יורע יותר, בניסיון להסיט את תשומת הלב מפעולות ההרג והדיכוי בתוך סוריה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר