יום חמישי, 9 ביוני 2011

הכרזה באו"ם על מדינה-האם הפלסטינים ירדו מן העץ?


בהנהגה הפלסטינית התגלעו בקיעים לגבי הכוונה לפנות לאו"ם בספטמבר בדרישה להכרה במדינה פלסטינית בקווי 67.יו"ר הרשות מחמוד עבאס נחוש להמשיך בתוכניתו אך חושש מפני תקיפה ישראלית באיראן שעלולה "לטרוף את הקלפים" ולשנות את המציאות האזורית.בימים האחרונים התפתחה מחלוקת חריפה בצמרת ההנהגה הפלסטינית על המהלך שמתכנן יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס לפנות לעצרת הכללית של האו"ם שתתכנס בחודש ספטמבר בבקשה להכיר ב"מדינת פלסטין" בקווי 67 ולקבל אותה כחברה רשמית של הארגון.
כרגע המחלוקת היא מתחת לפני השטח שכן באופן רשמי ממשיכה הרשות הפלסטינית להוביל את המהלך בגיבוייה של הליגה הערבית.
הנהגת החמאס שהתפייסה עם הרשות הפלסטינית איננה תומכת במהלך,ד"ר מחמוד א-זהאר מבכירי החמאס ברצועה מכנה את המהלך במילים "אחיזת עיניים".
בכירים פלסטינים אחרים כמו ראש הממשלה סלאם פיאד,ראש הממשלה לשעבר אחמד קריע(אבו עלאא(והד"ר נאצר אל-קידווה שהיה המשקיף הפלסטיני באו"ם מתנגדים למהלך. החשש הפלסטיני הוא שהמהלך יפגע קשות ביחסיה של הרשות הפלסטינית עם הממשל האמריקני ועם הקונגרס ומפני צעדים חד צדדים שתנקוט ישראל בעקבות הפנייה הפלסטינית לאו"ם.
חשש נוסף הוא כי בשטח לא יחול שום שינוי בעקבות המהלך באו"ם, דבר שיגביר את התסכול ועלול להביא לפרץ חדש של אלימות מצד התושבים הפלסטינים שייצא מכלל שליטה.
משלחת פלסטינית בראשותו של צאיב עריקאת שביקרה השבוע בוושינגטון ונפגשה עם היועצים הבכירים של הנשיא אובאמה, דניס רוס ודיוויד הייל שמעה מהם באופן ברור וגלוי התנגדות אמריקנית למהלך והודעה חד משמעית כי ארצות הברית תטיל ווטו על המהלך במועצת הביטחון.
המשלחת גם נפגשה עם הסנטורים ג'ון מקיין,ג'ון קרי וג'ו ליברמן ושמעה מהם את הלכי הרוח בקונגרס השוללים מהלכים חד צדדים של הפלסטינים.
אולם נראה כי בינתיים אין שום שינוי בהחלטה האסטרטגית שקיבלה ההנהגה הפלסטינית לפנות בכל מקרה למוסדות האו"ם בחודש ספטמבר,הועד הפועל של אש"ף והועדה המרכזית של תנועת פת"ח ממתינים להגעתו לרמאללה בסוף השבוע ל של ריאד מנצור, נציג אש"ף באו"ם, לשורה של התייעצויות.

לפלסטינים נותרו רק כמה שבועות כדי לקבל את ההחלטה הסופית בעניין.
לוח הזמנים נגזר מהתקנון של האו"ם והוא כלהלן:
אם הפלסטינים יפנו למועצת הביטחון של האו"ם כדי לבקש ש"פלסטין" תתקבל כחברה רשמית באו"ם עליהם להגיש את הבקשה למזכ"ל האו"ם ב-15 בחודש הבא שכן תקנון האו"ם קובע כי יש להגיש המלצות 35 ימים לפני כינוס העצרת הכללית של האו"ם האמורה להתכנס ב-15 בספטמבר.
בקשת הפלסטינים תידון בוועדה הקבועה של מועצת הביטחון וניתן להטיל עליה ווטו.אם תחליט מועצת הביטחון של האו"ם להמליץ על הבקשה היא תועבר לעצרת הכללית של האו"ם שם ידרשו הפלסטינים לרוב של שני שלישים מחברות המועצה כדי לאשר את בקשתם.
כאמור. העצרת הכללית של האו"ם היא המוסמכת לקבל את ההחלטה בעניין החברות באו"ם אך סעיף 2 של התקנון קובע כי הדבר צריך להיות "בהסתמך על המלצה של מועצת הביטחון".
מחלוקת בין חברות במועצת הביטחון או ווטו עלולים לעכב את הבקשה הפלסטינית אולם העצרת הכללית יכולה להעביר את הבקשה פעם נוספת לדיון במועצת הביטחון אם הוטל עליה ווטו.

ההנהגה הפלסטינית בראשותו של מחמוד עבאס משוכנעת כי "האביב הערבי" שהתעורר במזרח התיכון הוא לרעתה של ישראל והיא לא תוכל להמשיך במדיניותה הנוכחית ותאלץ להיכנע לדרישת הפלסטינים לסגת לקווי 67 ולהסכים למדינת פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים.
להערכתה, לאחר חודש ספטמבר שבו היא תזכה להכרה של רוב המדינות החברות באו"ם במדינה פלסטינית בקווי 67, מצבה יהיה טוב יותר וישראל תאלץ לחדש את המשא ומתן הפעם עם הנהגה של "מדינה מוכרת באו"ם".המשא ומתן יהיה בין שתי מדינות ומאזן הכוחות ישתנה לטובתם של הפלסטינים.
החשש של ההנהגה הזו הוא שבצר לה,ישראל עלולה לנקוט בצעד מפתיע ש "יטרוף את הקלפים" כמו התקפה על המתקנים הגרעיניים של איראן.ההצהרות האחרונות של ראש המוסד היוצא מאיר דגן מעוררות חשש בהנהגה הפלסטינית כי האפשרות הזו היא ריאלית ועומדת לנגד עיניהם של ראש הממשלה נתניהו ושל שר הביטחון אהוד ברק.
ייתכן שגם לאיראן יהיה אינטרס לגרור את המזרח התיכון למלחמה אזורית בתגובה על התקפה ישראלית וכדי להציל בין היתר את משטרו הקורס של בעל בריתה נשיא סוריה בשאר אסד.
המפגש המשולש הזה של אינטרסים משותפים של איראן ישראל וסוריה נראה להנהגה הפלסטינית מסוכן מאוד אך בינתיים אין סימנים כי היא מתכוונת לרדת מהעץ של הפנייה למוסדות האו"ם בספטמבר. אולם, אי אפשר גם לשלול את האפשרות שהיא משחקת "משחק של הליכה על הסף" כדי לסחוט וויתורים נוספים מישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר