יום ראשון, 5 ביוני 2011

היוזמה הצרפתית-כישלון ידוע מראש


ביוזמה הצרפתית לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים יש אלמנטים חיוביים לישראל אך היא מציבה בפני ממשלת נתניהו תנאים קשים כמו חזרה לקווי 67 וויתור על נוכחות צבאית לאורך נהר הירדן.
הפלסטינים מקבלים את היוזמה ובכך מגבירים את הלחץ הבינלאומי על ישראל ואת האפשרות לבודדה.מאז נאומו האחרון של הנשיא אובאמה שבו הודיע על התנגדות ארצות הברית לכוונת הפלסטינים לפנות באורח חד צדדי לאו"ם בחודש ספטמבר כדי לקבל הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית שגבולותיה הם קווי 67,נוקטים הפלסטינים באסטרטגיה מתוחכמת שמטרתה לשמור את התמיכה הבינלאומית בעמדתם עד לחודש ספטמבר ולהמשיך את בידודה המדיני של ישראל.
באופן רשמי הם אומרים כי העדיפות העליונה שלהם היא לחדש את המשא ומתן עם ישראל אך בפועל הם קיבלו החלטה אסטרטגית להגיע "בכל מחיר" לכינוס העצרת הכללית של האו"ם ולהביא להחלטה ברוב גדול של מדינות העולם המכירה במדינה פלסטינית בקווי 67.
זו הסיבה שהרשות הפלסטינית מיהרה לברך ולהסכים ליוזמתה האחרונה של צרפת לחידוש המשא ומתן בערוץ הפלסטיני-ישראלי.
היוזמה הצרפתית קוראת לכנס ועידת שלום בפאריז בספטמבר ולחדש את המשא ומתן בין הצדדים על פי נאומו של הנשיא אובאמה דהיינו מו"מ על בסיס קווי 67 עם חילופי שטחים מוסכמים,פיתרון עפ"י עיקרון "שתי מדינות לשני עמים" והימנעות שני הצדדים ממהלכים חד צדדיים:פניה של הפלסטינים לעצרת הכללית של האו"ם והמשך הבנייה הישראלית בהתנחלויות.
ההסכמה הפלסטינית לדון ביוזמה הצרפתית נועדה להמשיך ולהציג את ישראל כ"סרבנית השלום" שכן מחמוד עבאס,יו"ר הרשות הפלסטינית יודע היטב שממשלת נתניהו לא מוכנה לחדש את המשא ומתן על בסיס חזרה לקווי 67 לכן הוא מיהר לברך על היוזמה למרות שיש בה אלמנטים שליליים מבחינת הפלסטינים.
לדוגמא:היוזמה הצרפתית דוחה את הדיון בנושאי ירושלים והפליטים בשנה והיא קובעת כי "עתיד ירושלים יקבע במשא ומתן בין שני הצדדים" ומתעלמת מיוזמות מדיניות אחרות כי "ירושלים היא בירתן של שתי המדינות".
גם הסעיף ביוזמה הצרפתית התומך ב "פיתרון שתי מדינות לשני עמים" נוטה יותר לקבל את הדרישה הישראלית בדבר הכרה פלסטינית ב "מדינה יהודית" שפירושו שלילת "זכות השיבה" של הפליטים הפלסטינים לתחומי מדינת ישראל.
למרות זאת ממשלת נתניהו איננה ממהרת לקבל את היוזמה הצרפתית וראש הממשלה הודיע כי ישראל תלמד את היוזמה ותדון בה ביחד עם ארצות הברית.
מבחינת ישראל יש סעיפים בעייתיים ביוזמה הצרפתית, היא מכילה את עיקרון המשא ומתן על בסיס קווי 67 ומתירה באופן פתוח את סוגיית הפליטים הפלסטינים מבלי לשלול במפורש את האפשרות כי ישובו לתחומה של מדינת ישראל.
צרפת איננה מהססת לשגר איום גלוי לעברה של ישראל,שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה אמר לראש הממשלה נתניהו כי "אם לא תהיה התקדמות מדינית עד חודש ספטמבר,כל האפשרויות יהיו פתוחות מבחינתה של צרפת" דהיינו, האפשרות כי צרפת תתמוך בדרישת הפלסטינים להכרה במדינה עצמאית בקווי 67 וקבלת "פלסטין" כחברה מלאה באו"ם,צרפת מדברת כנראה גם בשמן של בריטניה וגרמניה.
אולם היוזמה הצרפתית מתעלמת מנקודה חשובה ביותר לביטחונה של ישראל והיא הדרישה הישראלית ל"נוכחות צבאית לאורך נהר הירדן" בכל הסדר כלשהו עם הפלסטינים.
ישראל איננה יכולה לוותר על הדרישה החשובה הזו נוכח התהפוכות בעולם הערבי,האפשרות כי תתחדש "החזית המזרחית" והלקחים הביטחוניים מהנסיגה החד צדדית מרצועת עזה.
שר החוץ הצרפתי אמור להציג בימים הקרובים את יוזמתו לממשל האמריקני בניסיון לקבל תמיכה אולם ישראל כבר פועלת במסדרונות הממשל האמריקני כדי שארצות הברית תהיה זו שתתנגד ליוזמה ולא ישראל.
ישראל תאלץ עכשיו לתמרן מבחינה מדינית כדי שלא להצטייר כ "סרבנית השלום" וכדי שלא לאבד את תמיכתן של צרפת, בריטניה וגרמניה.
ייתכן שארצות הברית היא זו ש"תחלץ את הערמונים מן האש" עבור ישראל.גורמים בכירים בירושלים אומרים כי גם לממשל אובאמה אין אינטרס להעניק לצרפת תפקיד מוביל בערוץ הישראלי-פלסטיני כמי שהביאה לחידוש המשא ומתן המדיני בין שני הצדדים.
צרפת מציעה מאז 2009 לכנס ועידת שלום בפאריז והיוזמה הצרפתית נדחתה בעבר בגלל שינויים בממשלה הצרפתית ועכשיו היא מתמקדת רק בערוץ הישראלי פלסטיני בגלל השינויים והתהפוכות בעולם הערבי.
היוזמה הצרפתית מסמלת יותר מכל את רצונם של גורמים חשובים בקהיליה הבינלאומית למצוא פיתרון מוסכם לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולהימנע מנקיטת צעדים חד צדדים ע"י אחד מן הצדדים,כמו הפנייה של הפלסטינים לאו"ם בספטמבר, שרק תסלים את המתיחות ותביא לצעדים חד צדדים מצידה של ישראל.
הפלסטינים נוקטים במדיניות של "הליכה על הסף" כדי ללחוץ על ישראל אך נראה שממשלת נתניהו לא תוכל להיענות בחיוב ליוזמה הצרפתית שכוללת את הסעיף של "הקפאת הבנייה בהתנחלויות" ומתעלמת מהאינטרסים הביטחוניים של ישראל בבקעת הירדן.
נראה כי גם יוזמה זו נדונה לכישלון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר