יום שלישי, 17 במאי 2011

בדרך לאינתיפאדה השלישית


הפלסטינים מגבשים אסטרטגיה חדשה למאבק בישראל שתכלול תהלוכות המוניות ממדינות ערב לעבר גבולותיה של ישראל והפגנות ענק סמוך לגדר ההפרדה ביהודה ושומרון.הבעיה הפלסטינית מתחילה לשוב לסדר היום של העולם הערבי וצפוי שהמגמה הזו תתחזק לקראת חודש ספטמבר.נראה כי הצהלה בישראל כי העולם הערבי עסוק בבעיותיו הפנימיות ואיננו מתעניין בבעיה הפלסטינית הייתה מוקדמת מידי.
למרות התהפוכות והמהפכות בעולם הערבי ולמרות שבארבעת החודשים האחרונים לא הונף הדגל הפלסטיני בכיכרותיהן של בירות מדינות ערב שבהן הפגינו ההמונים נגד השלטון,מתברר כי הבעיה הפלסטינית מתחילה שוב להעסיק את ההמונים הערביים וייתכן כי תשוב ותטפס לראש סדר היום של העולם הערבי לקראת חודש ספטמבר שבו אמורה להתכנס העצרת הכללית של האו"ם לדיון בהכרה במדינה פלסטינית בקווי 67.
ברחוב הפלסטיני בשטחים ובמחנות הפליטים הפלסטינים במדינות ערב יש התרוממות רוח כתוצאה מאירועי "יום הנכבה".
האירועים האחרונים הפיחו בקרב הפלסטינים מחדש את התקווה כי יצליחו במאבקם נגד ישראל תודות לחשיבה מקורית ורוח חדשה הנושבת מכיוון הדור הצעיר של הפלסטינים המושפע מהמהפכות שעושה הדור הצעיר הערבי במדינות ערב וממורשת האינתיפאדות הפלסטיניות.
האווירה כיום ברחוב הפלסטיני בגדה מזכירה את האווירה שהייתה בתחילת האינתיפאדה הראשונה בשנת 1988,דהיינו ש"דוד הפלסטיני" יכול לנצח את "גוליית הישראלי".
הפלסטינים משוכנעים כי באירועי "יום הנכבה" ובמיוחד באירוע באזור מג'דל שמס,על הגבול הסורי,הצליחו להפתיע את צה"ל ואת מדינת ישראל.
תחושתם היא כי כתוצאה מהמהפכות והשינויים בעולם הערבי החל הזמן לפעול לטובתם וכשתשוב היציבות הפוליטית לחלק ממדינות ערב יצטרף הדור הצעיר הערבי למאבק הדור הצעיר הפלסטיני נגד מדינת ישראל.
להערכתם אירועי "יום הנכבה" האחרון היו רק השלב הראשון של האינתיפאדה השלישית נגד ישראל שתצבור תאוצה בחודשים הקרובים.
המשטרים הערבים החדשים יהיו חייבים לשתף פעולה עם ההנהגה הפלסטינית המאוחדת וצפוי שבשלב השני של האינתיפאדה החדשה תתקיימנה תהלוכות של מאות אלפי פלסטינים וערבים לעבר גדרות גבולותיה של מדינת ישראל וכמובן גם לעבר גדר ההפרדה החוצה לאורכה של יהודה ושומרון.
סימנים המאוששים הנחה זו אפשר לראות כבר בהפגנות האלימות בקהיר בימים האחרונים,בסמוך לשגרירות ישראל, הקוראות לניתוק היחסים עם ישראל וגירוש השגריר הישראלי מאדמת מצרים.
אחת המטרות של צורתו החדשה של המאבק הפלסטיני בישראל היא לאלץ את צה"ל לירות אש חייה לעבר הצעירים הפלסטינים והערבים שאמורים לפרוץ את הגדרות ושאינם נושאים עימם שום כלי נשק.מותם של מאות צעירים כאלה מירי צה"ל ישרת את מערכת התעמולה הערבית וישלהב את ההמונים במדינות ערב נגד ישראל.
לא מדובר בתרחישי אימה או תרחישים כיד הדמיון הטובה, המארגנים הפלסטינים של האינתיפאדה השלישית החלו לדון באופן מעשי ברעיונות האלה כדי להוציאם אל הפועל בחודשים הקרובים.
הרשות הפלסטינית ותנועת חמאס תומכות בשיטת המאבק הזו שזכתה לכינוי "האינתיפאדה העממית" או "האינתיפאדה בדרכי שלום".
פרשנים בעולם הערבי אומרים כי היה ברור מלכתחילה כי גל התהפוכות בעולם הערבי לא ייעצר בגבולותיהן של מדינות ערב וכי הייתה זו רק שאלה של זמן עד שיגיע ל"פלסטין".
הם מעריכים כי בקרוב תתחיל להתנוסס סיסמא חדשה בכיכרות של מדינות ערב שתהיה בנוסח הבא: "העם רוצה לשחרר את פלסטין".
בהנהגה הפלסטינים מעריכים כי ארצות הברית לא תוכל להתעלם מההתפתחויות האחרונות הקשורות לאירועי "יום הנכבה" והחיזוק שהם העניקו לדרישה הפלסטינית ל "זכות השיבה" לתחומי מדינת ישראל עפ"י החלטה 194 של האו"ם.
"זכות השיבה" לא תהיה יותר קלף מיקוח של ההנהגה הפלסטינית כדי להשיג את הקמת המדינה הפלסטינית בגבולות 67 וההנהגה הפלסטינית תדרוש את מימושה בכל משא ומתן,הסכם הפיוס הפנים פלסטיני בין הפת"ח לחמאס מחזק את המגמה הזו.
הפלסטינים בטוחים ש"המזרח התיכון החדש" ההולך ומתגבש יתבסס על משטרים ערבים חדשים הרוצים ליישם במדיניותם את רצונם של העמים הערבים ולא את רצונה של ארצות הברית ומדינות המערב. סימן מעודד למגמה זו הם רואים בבחירתו של שר החוץ המצרי ד"ר נביל אל-ערבי לתפקיד מזכ"ל הליגה הערבית שהודיע כי "המדיניות הערבית תיקבע לפי רצונם של העמים".
הפלסטינים למדו את ההיסטוריה הציונית על בוריה והם מנסים לחקות את התנועה הציונית במאבקם להשיג עצמאות,אם יאתרו חולשה ורפיון בצד הישראלי הם רק יגבירו את הלחץ והאלימות נגד ישראל לכן חשובה מאוד העמידה האיתנה שלנו מול גל ההקצנה החדש בעולם הערבי.
במיוחד נוגעים הדברים בכל הקשור לטענה הפלסטינית ל"זכות השיבה",אירועי "יום הנכבה" האחרון מוכיחים כי הפלסטינים נחושים לנסות ולהחזיר חמישה מיליון פליטים פלסטינים לתחומי מדינת ישראל וכי המאבק הוא למעשה על שטחי 48 ולא על שטחי 67.
הפרשן הפלסטיני הידוע חסן אל-בטל כתב השבוע בעיתון "אל-איאם",ביטאונה של הרשות הפלסטינית,כי "היהודים חיכו אלפיים שנה כדי לחזור למה שהם קוראים "מולדתם" לכן אינם צריכים להתפלא שלאחר 63 שנים הפליטים הפלסטינים עדיין חולמים לחזור לכפריהם ובתיהם בפלסטין".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר