יום שני, 2 במאי 2011

מותו של אוסאמה בן לאדן-גל הנקמה בדרך


חיסולו המוצדק של אוסאמה בן לאדן לא יעצור את הטרור האסלאמי הקיצוני ומומחי מודיעין צופים גל פיגועי נקם שיתחיל בפקיסטן ויתפשט למדינות נוספות.הנשיא אובאמה השיג הישג מוראלי ותדמיתי חשוב בתחום המלחמה בטרור ושיפר את מעמדו לקראת הבחירות לנשיאות
.ארגון אל-קאעדה איבד את מנהיגו השיח' אוסאמה בן לאדן שהיה מבוקש ע"י ארצות הברית במשך למעלה מעשור והפך עכשיו בעיני רבים מהמוסלמים בעולם ל"שהיד".
בן לאדן הפתיע פעם נוספת כשהתברר לסי איי איי כי בניגוד להערכות המודיעיניות כי הוא מסתתר באזור הררי שקשה להגיע אליו בין אפגניסטאן לפקיסטאן,התברר כי רב המחבלים מסתתר באזור מגורים קרוב לאיסלאמאבד.
ארצות הברית ביצעה פעולת חיסול מוצלחת בתוך שטח של מדינה ריבונית אחרת, הלוא היא פקיסטאן, שהגישה לארצות הברית סיוע מודיעיני נרחב ושיתוף פעולה צבאי שהביא להצלחתו של מבצע החיסול.פעולה זו שנעשתה בהסכמת שלטונות פקיסטאן עלולה ליצור לה תדמית של "משתפת פעולה" עם ארצות הברית על כל המשתמע מכך.
הרצון האמריקני לנקום באוסאמה בן לאדן גבר על כל שיקול אחר,לכן כנראה הוא חוסל ולא נעצר והועמד לדין כפי שעשתה ארצות הברית למשל עם צדאם חוסיין שליט עיראק לשעבר.
חיסולו של אוסאמה בן לאדן בא בעיתוי שבו דווקא נחלש כוחו של ארגון אל-קאעדה בגלל גל המהפכות והתהפוכות במדינות ערב שדחקו והשפיעו על מעמדו של הארגון.
אולם אי אפשר לומר כי מותו של אוסאמה בן לאדן מסמל את סופו של ארגון אל-קאעדה, הארגון לא איבד את כל הצמרת הפיקודית והארגונית שלו ובראשה השיח' איימן אל-ט'וואהירי שנחשב ליד ימינו של בן לאדן ול"מוח המתכנן" של פיגועים רבים.
רבים מפעילי אל-קאעדה בעולם ובמיוחד פעילי הדור הצעיר של הארגון לא הכירו את בן לאדן באופן אישי ולא קיבלו ממנו הוראות ישירות,הוא היווה עבורם סמל של האסלאם הסלפי והג'האדי ומקור השראה ופעולותיו הביאו להקמת שלוחות מקומיות של אל-קאעדה בעיראק,תימן,צפון אפריקה ואירופה.
בעולם המוסלמי טוענים כי ארצות הברית הפריזה באופן מכוון בכוחו של הארגון כדי להצדיק את פעולותיה הצבאיות בעיראק,אפגניסטן ופקיסטאן.
חיסולו של אוסאמה בן לאדן בפקיסטאן מצביע על שיתוף הפעולה המודיעיני והצבאי העמוק בין ארצות הברית לפקיסטאן במסגרת המלחמה בטרור של אל-קאעדה.
שיתוף פעולה זה הביא בעבר למעצר בכירים מהארגון בפקיסטאן.
ב-2002 נעצר בפקיסטאן המחבל אבו זוביידה שנחשב לקצין המבצעים של ארגון אל-קאעדה,שנה לאחר מכן נעצר בפקיסטאן המחבל ח'אלד שיח' מוחמד שנחשב למספר 3 בארגון ואחריו נעצר אבו פרג' פרג' אל-ליבי ששימש כמפקד המבצעים של אל-קאעדה בפקיסטאן.
פקיסטאן אפשרה לארצות הברית לעשות שימוש חופשי במרחב האווירי שלה במסגרת המלחמה בטרור והאמריקנים הפעילו בין היתר מל"טים מתוחכמים מצוידים בטילים שבאמצעותם היא ביצעה חיסולים ממוקדים של פעילי טרור.
ההערכות המודיעיניות הן כי צפוי גל של פיגועי נקמה על חיסולו של אוסאמה בן לאדן.
הגל הזה אמור להתחיל בראש ובראשונה בפקיסטאן עצמה ויכוון נגד כל מי שחשוד כמסייע לארצות הברית וכמובן נגד מטרות אמריקניות או אינטרסים מערביים בפקיסטאן.
עפ"י ההערכות גל פיגוע הנקמה יכלול גם את אפגניסטאן השכנה ובבירה כאבול כבר הוכרז מצב של כוננות עליונה מחשש לפיגועי מצד הטאליבאן או פעילי אל-קאעדה.
גורמי מודיעין ערביים מעריכים כי ארגון אל-קאעדה יתקשה כעת לפעול נגד מטרות מערביות במדינות ערב נוכח הערנות הרבה של כוחות הביטחון בגלל גל המהפכות שחוצה את המזרח התיכון.
פרשנים ערבים מעריכים כי גל הנקמה על מותו של אוסאמה בן לאדן יגיע ליעדים באירופה ואף לארצות הברית עצמה.
עפ"י ההערכות המודיעיניות מי שאמור להתחיל את גל הפיגועים הוא ארגון טאליבאן-פקיסטאן שהוא הקרוב ביותר באידיאולוגיה שלו לארגון אל-קאעדה.
כזכור ארגון זה קיבל את האחריות להצבת מכונית התופת בניו יורק במאי 2010.מכונית התופת נוטרלה בהצלחה ומניחה נלכד ע"י גורמי הביטחון האמריקנים.
בפקיסטן ובאפגניסטאן יש שביעות רצון רבה בצמרות השלטון אך ברמה העממית או ברמת הרחוב שוררת מבוכה רבה ותחושה של עצב ממותו של בן לאדן.
התגובה הראשונית בעולם המוסלמי היא של תדהמה רבה,היחס לבן לאדן הוא אמביוולנטי,מחד גיסא הוא פגע קשות בתדמיתם של המוסלמים בעולם והביא לגילויי שנאה וחשדנות כלפיהם מצד אלה שאינם מוסלמים ואף תרם רבות ליצירת הסטיגמה כי "כל מוסלמי הוא טרוריסט" אך מאידך גיסא מוסלמים רבים בעולם חשו כי בן לאדן החזיר להם את גאוותם והוא הפך בעיניהם לסמל במלחמה במערב המקפח,מנצל ומשפיל את המוסלמים בעולם.
הנשיא האמריקני ברק אובאמה הצליח להשיג הישג נאה ביותר במרוץ לבחירות לנשיאות.אין ספק שמבצע חיסולו המוצלח של אוסאמה בן לאדן ישפר את מעמדו ותדמיתו של אובאמה בדעת הקהל האמריקנית.
עם זאת ארצות הברית והנשיא אובאמה חייבים חוב גדול לפקיסטאן שאפשרה להם להשיג את ההצלחה הזו.
בשורה התחתונה ההערכה בעולם המוסלמי היא שחיסולו של בן לאדן לא יביא לחיסולו של הטרור האסלאמי הקיצוני ברחבי העולם או אפילו לצמצום בהיקפיו.
לדעת מוסלמים רבים הסיבות שהביאו לעליית ארגון אל-קאעדה לא השתנו,מדובר בארגון שיש לו יכולת מהירה להסתגל לשינויים ולמצבים קשים והפסקת הטרור מצידו יכולה לקרות רק אם המערב יטפל באופן יסודי בסיבות אלה ויתקן אותן.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר