יום שני, 11 באפריל 2011

מצרים-התפתחויות באווירת אי ודאות


המשטר החדש במצרים פועל לחדש את הקשרים עם איראן ומעניק יחס חיובי יותר לתנועת החמאס מהיחס שקיבלה בתקופת הנשיא מובארכ.בזירה הפנימית מתחזק כוחה של תנועת "האחים המוסלמים" ונחלש כוחה של תנועת הדור הצעיר שחוללה את המהפכה.את השינויים שחלים במצרים בעקבות נפילת משטרו של הנשיא מובארכ אפשר לראות ביחס המשתפר שמפגין המשטר הזמני של המועצה הצבאית העליונה כלפי תנועת חמאס שהייתה שנואה על המשטר המצרי הקודם.
מצרים אפשרה באחרונה לד"ר מחמוד א-זהאר,אחד המנהיגים הבולטים של החמאס ברצועה,לבקר בקהיר,הוא נפגש עם שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי ויצא לסיור בסודאן,סוריה ותורכיה.
א-זהאר חזר מביקורו מעודד מאוד מהאווירה החדשה במצרים כלפי רצועת עזה.השלטונות המצרים שחררו 14 עצורים של החמאס שהיו עצורים בבתי הכלא שלהם ובוחנים את שחרורם של עוד 24 עצורים.
א-זהאר סיפר לשבועון "כל אל-ערב" היוצא לאור בנצרת כי אמצעי התקשורת במצרים מתייחסים בחיוב לנעשה ברצועת עזה וכי היחס של הדרג המדיני המצרי לחמאס שונה ממה שהיה בעבר. הוא שיבח בעיקר את שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי על דבריו כי "מצרים לא תשב בחיבוק ידיים אם ישראל תתקוף את רצועת עזה" וטען כי הדברים האלה משקפים את עמדת ההנהגה המצרית ואת עמדת הרחוב המצרי התומך בפלסטינים.
מדובר באותו שר חוץ הרוצה להדק ולשפר את יחסיה של מצרים עם איראן.
ההסלמה האחרונה בין ישראל לחמאס בגבול רצועת עזה עוררה שוב את הרגשות האנטי ישראליים במצרים,כאלפיים מפגינים מצרים ניסו להסתער בסוף השבוע על שגרירות ישראל בקהיר,שרפו את דגלי ישראל וקראו לגרש את השגריר הישראלי מקהיר,לבטל את הסכם השלום ולנתק את היחסים בין שתי המדינות.
מצרים תיווכה בימים האחרונים בין ישראל לחמאס על החזרת מצב הרגיעה לרצועת עזה ונראה כי אכן ההנהגה המצרית החדשה מוכנה גם לסייע בהקלת המצור הישראלי המוטל על הרצועה עזה לפחות עד לקיומן של הבחירות לפרלמנט ולנשיאות במצרים בסוף השנה.
ההנהגה החדשה במצרים גם חידשה את מאמצי התיווך בין תנועת חמאס לרשות הפלסטינית כדי להשיג פיוס לאומי שאמור לאפשר הקמת ממשלת אחדות פלסטינית ועריכת בחירות בגדה וברצועה.
בישראל מודאגים מהתגברות תופעת הברחות הנשק לרצועת עזה ממצרים שגברה מאז נפילת משטר מובארכ.
אפשר להבין את הדאגה הישראלית עוד יותר כשקוראים את ההדלפות האחרונות באתר "וויקיליקס" הקשורות בשליטה הנוכחי של מצרים פילדמרשל מחמד חוסיין טנטאווי העומד בראש המועצה הצבאית העליונה.
עפ"י ההדלפות ל "וויקיליקס" באחד הדיונים במסגרת הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארצות הברית בנובמבר 2009 התלוננו קציני צה"ל באוזני עמיתיהם האמריקנים על הגנרל טנטאווי כי הוא "מכשול למאמצים" להיאבק בהברחות הנשק מסיני לרצועת עזה.

מה קורה בזירה הפוליטית הפנימית במצרים?

המועצה הצבאית העליונה מנסה להוציא את מצרים מהמשבר אליו נקלעה בצורה איטית מבלי לעורר זעזועים מיותרים.המסרים שמשדרת המועצה הזו למדינות ערב הם שהיא שולטת במצב וכי היא רוצה להעביר את השלטון בצורה מסודרת למפלגות ולעם באמצעות הבחירות לפרלמנט ולנשיאות.
לדברי חברי המועצה הצבאית העליונה, השלטון האזרחי החדש שייבחר הוא שייקבע את החוקה החדשה,לכן בינתיים נערך משאל עם רק על הכנסת שינויים בחוקה הנוכחית שהבולטים בהם הם בחירת נשיא לתקופה של ארבע שנים בלבד והגבלת כהונתו הנשיא לשתי קדנציות בלבד.
המועצה הצבאית העליונה גם נזהרת באופן שבו היא מטפלת בסמלי המשטר הקודם,כרגע היא מסתפקת בחקירתם והעמדתם לדין אך איננה ממהרת בהרשעתם וגזירת עונשים עליהם,היא מעדיפה שהדבר ייעשה לאחר שייבחר השלטון החדש.המועצה הצבאית העליונה טוענת כי תפקידה הוא לשמור על הביטחון הלאומי של מצרים עד להעברת השלטון לפרלמנט ונשיא שנבחרו ע"י העם וכי היא רק גורם מסייע למהפכת הדור הצעיר.
אולם פרשנים מצרים טוענים כי הצבא המצרי הגיע להבנות שקטות עם תנועת "האחים המוסלמים" שהיא תנועת האופוזיציה הגדולה והמאורגנת ביותר במצרים על שמירה על "שקט תעשייתי".בתמורה שותף נציג של "האחים המוסלמים" בוועדה שהקימה המועצה הצבאית העליונה להכנסת שינויים בחוקה וסוכם שהבחירות לפרלמנט והנשיאות יערכו עוד השנה.
ההבנות האלה מעניקות יתרון אדיר למפלגת השלטון "אלחזב אלווטני" ולתנועת "האחים המוסלמים" על פני המפלגות האחרות שהן פחות מאורגנות וכן על פני קבוצות הצעירים שארגנו את המהפכה ועלולות למצוא את עצמן מחוץ לשלטון לאחר הבחירות.
הקבוצות האלה המאורגנת במסגרת הנקראת "צעירי ה-25 בינואר" מאוכזבות ממה שקורה בזירה הפוליטית המצרית וטוענות שהמהפכה עדיין לא הושלמה וכי השיגה רק 10 אחוזים מיעדיה.
דוברי הצעירים אומרים כי חלה נסיגה במהפכה שעברה לתהליך של רפורמות במקום לתהליך של שינוי.
תנועת "האחים המוסלמים",שהקימה עכשיו מפלגה פוליטית חוקית לכל דבר וענין,התחייבה כי לא תציג מטעמה מועמד לנשיאות אך נראה כי היא תזכה בהישגים גדולים בבחירות לפרלמנט.
מי שבתוך מצרים מודאג מאוד מההתפתחויות הם בני המיעוט הקופטי במצרים המונה עפ"י הנתונים של הכנסייה כ-12 מיליון איש.
המיעוט הזה הסובל מרדיפות של מוסלמים קיצוניים חושש מעלייתה לשלטון של תנועת "האחים המוסלמים" שלהערכתו רוצה בשינויים דמוקרטיים רק באופן חד פעמי כדי לאחוז ברסן השלטון.
עד עכשיו הודיעו חמישה אישים פוליטיים על כוונתם להתמודד על תפקיד הנשיא והם: מחמד אל-בראדעי לשעבר מנהל הסוכנות לאנרגיה אטומית,עמרו מוסא מזכ"ל הליגה הערבית,השופט השאם אלבסטוויסי,חמדין צבאחי ראש מפלגת "אל-כראמה" הנאצריסטית והרמטכ"ל המצרי לשעבר הגנרל בדימוס מג'די חתאתה.
השורה התחתונה היא כי הצבא ממשיך לשלוט במצרים וייתכן ששלטונו יימשך עוד זמן ממושך מאחורי הקלעים כפי שהיה במשך שנים רבות בטורקיה או כפי שקורה כבר מספר שנים בפקיסטן.
אולם אין משמעות הדברים שהאסלאם איננו יכול להשתלט על המדינה,מה שקורה בטורקיה הוא ההוכחה הטובה ביותר לכך, המפלגה האסלאמית בראשות טייפ ארדואן הצליחה לדחוק את רגלי הצבא ולצמצם משמעותית את השפעתו על השלטון,הדבר עלול לקרות גם במצרים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר