יום שלישי, 5 באפריל 2011

מדינות המפרץ נגד איראן

מתיחות רבה בין מדינות המפרץ לאיראן על רקע ניסיונותיה של איראן לחתור תחת המשטרים בבחריין ובכווית.במדינות המפרץ מודאגים ממדיניותו של שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי הפועל להדק את היחסים בין איראן למצרים.

בימים האחרונים החריפה המתיחות בין מדינות המפרץ לאיראן על רקע האירועים בבחריין וחשיפת רשתות ריגול איראניות בכווית.
מאז החלו המהפכות בעולם הערבי הגבירה איראן את מעורבותה בבחריין שבה יש רוב שיעי,בניסיון להפיל את שלטונו של המלך הסוני חמד בן עיסא אל-חליפה.בתימן בוחשת איראן כדי שהשבטים השיעים החות'ים בצפון המדינה יפילו את נשיא תימן עלי עבדאללה צאלח ובכווית נלכדו שמונה רשתות ריגול איראניות ופורסמו גזרי דין מוות לשני אזרחים איראניים ואזרח כוויתי מבין העצורים.את הרשתות האלה ,ששתיים מהן היו מזוינות,הפעילו "משמרות המהפכה " האיראניים באמצעות השגרירויות האיראניות במפרץ והן נלכדו תודות לשיתוף פעולה מודיעיני בין מדינות המפרץ.
שר החוץ של בחריין חאלד בן אחמד,האשים את איראן במעורבות רבה בנעשה בבחריין ובליבוי המתחים העדתיים. הוא הצהיר כי חזבאללה הוא ארגון טרור ואמר כי לשלטונות בחריין הוכחות שחזבאללה אימן גורמים בחריינים.
איראן מודאגת מאוד מהכוח הצבאי ששיגרה סעודיה לבחריין,המכונה "דרע אלג'זירה",כדי להגן על משטרו של המלך הסוני מפני האופוזיציה השיעית הנתמכת ע"י איראן.
ועדת החוב והביטחון של המג'לס האיראני הזהירה את סעודיה "לא לשחק באש" במפרץ הפרסי וייעצה לה להוציא את כוחותיה מבחריין,אולם נראה שסעודיה ושאר מדינות המפרץ אינן נרתעות כרגע מהאזהרות האיראניות.

שרי החוץ של המועצה לשיתוף פעולה של המפרץ(משפ"ם) התכנסו השבוע למפגש חירום בריאד שבסעודיה וגינו בחריפות את ההתערבות האיראנית בענייניה הפנימיים של בחריין.במדינות המפרץ יש דאגה גוברת מההתערבות האיראנית בענייני הפנים של מדינות המשפ"ם שנחשבת לפגיעה בביטחונן הלאומי וניסיון ליצור מלחמה עדתית.
בימים הקרובים יתקיימו מפגשים ביטחוניים וצבאיים של מדינות המפרץ בדרג גבוה כדי לגבש את הצעדים שיש לנקוט נגד טהראן.

האם איראן מתקרבת למצרים?

במדינות המפרץ יש דאגה מההתקרבות המצרית לאיראן והן חוששות מהתקרבות של מצרים אל איראן על חשבון היחסים עימהן.
באיראן יש קורת רוח רבה מנפילת משטרו של הנשיא מובארכ במצרים.האיראנים סבורים שהוסר עכשיו המכשול העיקרי שהיה קיים בפני הידוק הקשרים בין שתי המדינות.
הדברים שאמר באחרונה שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי על איראן לא הדאיגו רק את ישראל,ארצות הברית ביקשה הבהרות ממצרים ובמדינות המפרץ מקווים שהמועצה הצבאית העליונה בראשותו של פילדמרשל טנטאווי השולטת היום במצרים תרסן את שר החוץ המצרי בכל מה שקשור להתקרבות לאיראן.
שר החוץ המצרי החדש אל-ערבי מונה לתפקידו לאחר שתנועות האופוזיציה הצעירות המליצו עליו למועצה הצבאית העליונה.
בשבוע שעבר הוא כינס מסיבת עיתונאים והבהיר כי "מצרים אינה רואה באיראן מדינה עוינת או מדינת אויב".
כידוע בין מצרים לאיראן אין יחסים דיפלומטיים מלאים,מצרים מחזיקה משרד אינטרסים בטהראן אך נביל אל-ערבי מיהר להצהיר כי "איראן היא מדינה שכנה ויש לנו עימה יחסים היסטוריים ארוכים,אנו נפתח דף חדש עם כל המדינות כולל איראן".
מקורות מצריים אומרים כי במועצה הצבאית העליונה מסתייגים מדבריו של שר החוץ אל-ערבי.
לדבריהם,ראש המועצה,פילדמרשל חוסיין טנטאווי רואה באיראן סכנה אסטרטגית אזורית,על הרקע הזה יש לראות את ההודעה שפרסמה המועצה המבהירה כי "מצרים לא תהפוך לאיראן או עזה וכי לא ישלוט בה ח'ומייני אחר".
איראן דוחפת עכשיו כדי להביא לכינון יחסים מלאים רשמיים עם מצרים אך נראה כי המועצה הצבאית העליונה במצרים עדין איננה נלהבת להקים מערכת יחסים כזו עימה.
השורה התחתונה היא כי התהפוכות בעולם הערבי הביאו להיחלשותה של מצרים והתחזקותה של איראן.
מדינות המפרץ מביטות בדאגה רבה על הנעשה ומשוועות,יותר מאי פעם לעזרה של ארצות הברית.
את הביטוי לדאגה העמוקה הזו אפשר לראות בדברים שאמר הד"ר גמאל סווידי,מנכ"ל מרכז מאע"ם למחקרים אסטרטגיים,הוא קרא להפוך את מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ לאיחוד כמו האיחוד האירופי,להקים צבא מפרצי מיוחד ולהשיג כוח גרעיני שיוכל לעמוד בפני האיום האיראני.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר