יום חמישי, 31 במרץ 2011

סוריה-המשטר העלווי מתנדנד


בסוריה יש אכזבה רבה מנאומו של הנשיא בשאר אסד והצעדים שעליהם הודיע כדי להרגיע את הרוחות.
מנגנון התעמולה הסורי מאשים גם גורמים בלבנון ובסעודיה בארגון המהומות.מידת היציבות של המשטר תתברר רק במהלך השבועות הקרובים.נשיא סוריה הודיע כי הורה להקים ועדת חקירה רשמית שתבדוק את נסיבת הריגתם של אזרחים וחיילים בדרעא ובלאד'קיה.כמו כן הוקמה גם ועדה של מומחי משפט לבדוק דרכים לבטל את חוקי החירום המונהגים בסוריה מאז 1963.החוקים האלה אפשרו לשלטון הסורי לאסור על קיום אספות ,לעצור חשודים "המאיימים" על הביטחון,להאזין לשיחות טלפון ולהטיל צנזורה כבדה על אמצעי התקשורת.
המשטר של אסד מנסה להרגיע את הרוחות ולספוג את זעם ההמונים,אולם הציפיות בסוריה היו כי חוקי החירום יבוטלו לאלתר בנוסף לצעדים אחרים כמו למשל ביטול בית הדין לביטחון המדינה והקמת רשות עצמאית שתפקח על מנגנוני הביטחון של סוריה.
נאומו של נשיא סוריה בשאר אסד אכזב מאוד את אזרחי סוריה שציפו להבטחות מפורשות בנושא יישומן של רפורמות כלכליות ופוליטיות.
הנשיא הסורי לא התחייב לשום צעד ספציפי שבכוונתו לנקוט אך הדגיש באופן כללי את מחויבותו לרפורמות.
פרשנים בעולם הערבי אומרים כי נראה שהנשיא אסד מנסה לנהל את המשבר הקשה שפקד את ארצו ולא לנסות ברצינות לפתור אותו.
לפיכך,ההערכות הן שהפגנות המחאה בסוריה נגד המשטר העלווי ימשכו.
ההאשמות של הנשיא אסד כי נרקמה "מזימה גדולה נגד סוריה" וכי ישראל וארצות הברית עומדות מאחוריה מעוררות גיחוך בעולם הערבי.
בשאר אסד מייחס לישראל וארצות הברית כוח השפעה עצום וטוען למעשה כי ביכולתן להוציא עשרות אלפי אזרחים סורים לרחובות להפגנות נגד המשטר הטוטאליטרי שלו הנעזר בשירותי ביטחון יעילים.
במדינות ערב לא קונים את הסיפור הזה.

מנגנון התעמולה הסורי מנסה לטעון כי גם גורמים בלבנון הקשורים למחנה "אל-מוסתקבל" שבראשו עומד ראש הממשלה לשעבר סעד אל-חרירי קשורים למהומות.
העיתון "א-דיאר" היוצא לאור בלבנון דיווח כי בידי מנגנוני הביטחון הסורים מידע על מעורבות גורמים לבנונים במהומות מסוריה וכי גורמים אלה חדרו לסוריה מכפרים השוכנים באזור הגבול.
העיתון הלבנוני "אל-ספיר" טען כי דמשק שיגרה מסר חריף לזרם לבנוני בולט באופוזיציה החדשה, כשהכוונה היא לסיעת "אל-מוסתקבל" של סעד אל-חרירי,בעקבות דיווח כי שלטונות סוריה החרימו מספר סירות לבנוניות שנשאו אמצי לחימה שונים שייתכן ונשלחו מזרם זה.
המסר הסורי הכיל אזהרה כי פגיעה בביטחונה של סוריה היא בבחינת "קו אדום" וכי יש ברשותה של דמשק מספיק נתונים כדי להוכיח את מעורבותם של מספר גורמים לבנונים באירועים בדרעא ולאד'קיה.
"מקורות סורים רשמיים" מסרו לעיתון "אל-אח'באר" הלבנוני כי דמשק תחשוף בקרוב שיחות טלפון שקיים הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן עם פעילים איסלאמיסטים.במהלך הפגנות התמיכה בנשיא בשאר אסד שהיו בסוריה,הונפו שני שלטים גדולים שעליהם נכתב "להפיל את המוסד הישראלי" ובאמצע השלטים נראו שתי תמונות של סעד אל-חרירי והנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן.
בכירים במפלגת "אלמוסתקבל" הלבנונית שבראשה עומד ראש הממשלה לשעבר סעד אל-חרירי, הכחישו את הדיווחים בתקשורת הסורית ובערוץ "אל-מנאר" של חזבאללה בדבר מעורבותם באירועים בסוריה.מזכ"ל התנועה,אחמד חרירי,הביע תמיהה אודות שיגור ספינות נושאות אמצעי לחימה לסוריה מטריפולי והבהיר כי מדובר בדבר שאיננו מקבלים ואיננו רוצים בו.חבר הפרלמנט הלבנוני ג'מאל ג'ראח,דחה את הדיווחים האלה ואמר כי לתנועת ,אל-מוסתקבל" אין אפילו נשק להגן על עצמה כפי שהוכח באירועי מאי 2008.חבר הפרלמנט מצטפא עלוש הבהיר כי לבנון איננה מפיקה תועלת מכאוס בסוריה שהרי הדבר מקרין לשלילה על לבנון והבהיר כי אין שמץ של אמת בטענות הקושרות בין "אל- מסותקבל" לבין ההפגנות בסוריה.

מבחנו של הנשיא אסד יהיה בימים הקרובים ויתמקד במידת הצלחתו לעצור את התמשכות המהומות בארצו.
בבתי הכלא הסורים יש עדיין עצורים רבים ללא משפט דבר שמעורר התמרמרות רבה בציבור.
ימי השישי יהיו ימי המבחן ליציבותו של המשטר הסורי לאור כוונות האופוזיציה לצאת בהפגנות לאחר התפילות במסגדים.
לבשאר אסד נכונו עוד ימים קשים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר