יום חמישי, 17 במרץ 2011

המהפכה הפלסטינית החלההדור הצעיר של הפלסטינים בשטחים לוחץ על הרשות הפלסטינית והחמאס להגיע לפיוס ביניהן כדי שניתן יהיה לאחד כוחות ולסלק את ישראל מהשטחים.יו"ר הרשות הודיע על נכונותו לבקר בעזה,להקים ממשלות אחדות לאומית ולערוך בחירות לפרלמנט ולנשיאות אך נראה כי הצעתו תתקל במכשולים רבים.יום ה-15 במרץ 2011 יצוין בהיסטוריה הפלסטינית כיום שבו החלה מהפכת הדור הצעיר בשטחים הפלסטינים בעקבות המהפכות בעולם הערבי.
אלפי צעירים פלסטינים יצאו השבוע להפגין בכיכר "החייל האלמוני" בעזה ובכיכר "מנארה" ברמאללה .
בעזה נחלקו מפגיני הפת"ח והחמאס לשתי קבוצות נפרדות,הן הפגינו בנפרד ולא הצליחו להתגבר על המחלוקת העמוקה הקיימת ביניהן.
המטרה הראשונה שהגדירו הצעירים מארגני ההפגנות למהפכה הפלסטינית החדשה היא "סיום הפיצול" בין הגדה לרצועת עזה ואח"כ מעבר לשלב השני שהוא "סיום הכיבוש הישראלי".
תנועות הפת"ח והחמאס אפשרו לאלפי הצעירים להפגין ברמאללה וברצועת עזה מכיוון ש"הפיוס הלאומי" הוא נושא שיש עליו קונסנזוס פלסטיני.
בקרב תושבי השטחים נתפסות ההפגנות האלה כתחילתו של שינוי שיוזם הדור הצעיר אשר מאס במצב הנוכחי.
הצעד הראשון הזה מוגדר על ידי הפלסטינים כ"מהפכה בדעת הקהל הפלסטינית" לגבי הפיצול בין הגדה לרצועת עזה.
אולם,אין אף פלסטיני שמוכן להסתכן,בשלב הזה, ולהעריך את סיכויי ההצלחה של המהפכה הזו.
עם זאת,היענות עשרות אלפי המפגינים הצעירים לקריאות בפייסבוק להשתתף בהפגנה מעודדת את הפלסטינים כי השינוי המיוחל מתקרב.
בתנועת הפת"ח משוכנעים שתנועת החמאס לא תוכל לעמוד בפני הלחץ שמפעיל עכשיו הדור הצעיר בשטחים לסיים במהרה את הפיצול בין הגדה והרצועה ולהגיע להסכמה לאומית מהירה.הדור הצעיר הפלסטיני "נדבק" בווירוס המהפכות בעולם הערבי והוא רוצה להגיע לאחדות לאומית כדי שיוכל להפנות את מאמציו לסיים את השליטה הישראלית בשטחי יהודה ושומרון.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מנסה "לרכוב" על מה שנראה לו תחילת גל ההפגנות של הדור הצעיר הפלסטיני נגד הפיצול בין הגדה לרצועה ולכן יצא אתמול ביוזמה מפתיעה בכינוס של המועצה המרכזית של אש"ף.
עבאס הודיע כי הוא "מוכן לבקר ברצועת עזה מחר כדי לסיים את הפיצול בין הגדה לרצועה ולהשיג אחדות לאומית".בנאומו ניסה עבאס לעקוף את המכשולים במגעים עם תנועת החמאס והודיע כי פגישתו עם הנהגת החמאס בעזה ונציגי הפלגים האחרים תהיה לצורך הסכמה על הקמת ממשלה שתורכב מאישים עצמאיים כדי להכין בחירות לנשיאות ולפרלמנט בתוך שישה חודשים ולא לצורך הדיון במחלוקות בין הפת"ח לחמאס.הוא גם הודיע כי לא יציג את מועמדותו לשום תפקיד בבחירות הקרובות.
תנועת חמאס והפלגים הפלסטינים האחרים ברכו על הודעתו של מחמוד עבאס ואף דווח בכמה כלי תקשורת פלסטינים כי החלו ההכנות לקראת הביקור בקרוב.
תנועת חמאס מצידה טוענת כי היא היוזמת של המהלך וכי איסמעיל הניה,ראש ממשלת החמאס ברצועה הוא ששיגר את ההזמנה לביקור ליו"ר הרשות הפלסטינית.לדבריה הודעת מחמוד עבאס אתמול הייתה בבחינת היענות להזמנתו של הניה.
בפת"ח אומרים כי תגובת חמאס היא הססנית וזהירה ונועדה להרוויח זמן להתייעצויות ואולי אף לטכס עצה כיצד לטרפד את יוזמתו של עבאס.

לכאורה נוצרה תחושה של אופטימיות בקרב תושבי השטחים אולם האמת ידועה למי שעוסק בפוליטיקה הפלסטינית הפנימית.הקשיים הניצבים בפני הסכמה בין תנועת הפת"ח לתנועת החמאס הם רבים ולא מן הנמנע שהיוזמות של מחמוד עבאס ואיסמעיל הניה אינן כנות ונועדו להסיח את דעת הקהל וליצור רושם מוטעה כי הפיוס הלאומי קרוב נוכח ההפגנות והביקורת הציבורית של הנהגת שתי התנועות הפוליטיות המרכזיות של העם הפלסטיני.
תנועת חמאס מוכנה לעריכת בחירות לנשיאות ולפרלמנט רק בתנאים מסוימים הקשורות לעריכת רפורמות מקיפות באש"ף,הפסקת שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל ושינויים במנגנוני הביטחון הפלסטינים לכן היא סירבה לחתום על מסמך הפיוס שהכינה מצרים בנושא.
נושא חשוב נוסף הוא העדר האמון המוחלט בין שתי התנועות שבא לידי ביטוי גם ביום ההפגנות ברצועת עזה והמפגינים נאלצו להתפצל לשתי קבוצות נפרדות בעקבות מחלוקת על סדר היום של ההפגנות.הרגישות והחשדנות בין שני הצדדים גבוהות וגדולות מאוד.
הכדור נמצא במגרשן של תנועות הפת"ח והחמאס שאינן יכולות להשתחרר מהשיקולים הפוליטיים הצרים שלהן וממשקעי העבר ולהעמיד את האינטרס הלאומי הפלסטיני בראש מעייניהן.

מעבר לכך קיימת התנגדות ישראלית ובינלאומית לכל ממשלת אחדות פלסטינית שתכלול בתוכה נציגים של תנועת חמאס הנתפסת כארגון טרור.
הציפייה ברחוב הפלסטיני היא כי הרשות הפלסטינית תתעלם מההתנגדות הזו "ותלך עד הסוף" למהלך הפיוס עם חמאס כדי ליצור עובדה מוגמרת שהעולם ייאלץ להשלים עימה נוכח האתגרים הניצבים בפני הפלסטינים ובמיוחד ההכרה הצפויה במדינת פלסטין שגבולותיה הם קווי 67, בכינוס הקרוב של העצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמבר.
מארגני ההפגנות, מבני הדור הצעיר של הפלסטינים, הודיעו כי ההפגנות יימשכו,השאלה הגדולה היא מה תהייה מידת הלחץ שיצליחו לייצר המפגינים על הנהגת הרשות הפלסטינית ועל החמאס להיענות לדרישה ולהגיע לפיוס לאומי קרוב.
כל הערכה תהיה בגידור ניחוש או הימור מסוכן,בינתיים אין תשובה לשאלה הזו ונאלץ להמתין לבאות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר