יום חמישי, 10 במרץ 2011

האם גל המהפכות בעולם הערבי יגיע ל "פלסטין"?" אפקט הדומינו" עדיין לא הגיע לשטחי הגדה והרצועה אך הדור הצעיר הפלסטיני קבע את תאריך ה-15 במאי כיום של הפגנות ומחאות.ברשות הפלסטינית ובישראל מעריכים כי הסיכויים לפרוץ התקוממות רחבת היקף הם קטנים אך כמה פרשנים פלסטינים מעריכים כי "מהפכה פלסטינית" היא בלתי נמנעת.הפלסטינים זועמים ומתוסכלים.
בעוד שהם הביעו תמיכה פומבית במהפכות בתוניסיה,מצרים ולוב ובהפגנות המחאה במדינות ערב האחרות לשינוי המשטר ועריכת רפורמות,מסתבר כי המהפכות במדינות ערב נשאו אופי לאומי והתעלמו לחלוטין מהבעיה הפלסטינית הנחשבת ללב הבעיות של האומה הערבית.
הסיסמא הנפוצה ביותר בהפגנות הייתה "העם רוצה להפיל את המשטר".
באף אחת מן המדינות הערביות שבהן התקיימו הפגנות המחאה לא הונפה ולו סיסמא אחת התומכת במאבק הפלסטיני לעצמאות.
לא הייתה בהפגנות האלה אפילו כרזה אחת הקוראת לסייע לעם הפלסטיני או למשל לפתוח את מעבר רפיח או להסיר את המצור מעל רצועת עזה.
לפלסטינים יש תחושה כי למרות האירועים בעולם הערבי, מה שמעניין את מדינות המערב הוא האינטרסים שלהם בלבד, לשמור על מקורות הנפט ,לנטרל את הסכנה האיראנית ולשמור על ביטחון ישראל.
גם הן לא מתעניינות בבעיה פלסטינית.
כך נותרו הפלסטינים מבודדים,אין הזדהות עם בעייתם לא ממדינות ערב ולא ממדינות המערב.

אחת השאלות המעסיקות את ההנהגה הפלסטינית וגם את מערכת הביטחון הישראלית היא השאלה האם "אפקט הדומינו" יגיע ממדינות ערב גם ל "פלסטין"?

בשטחים מעריכים גם כן כי רק "הדור הצעיר" הפלסטיני יכול להוביל שינוי במצב כפי שעשה בתוניסיה ובמצרים וכפי שהוא מנסה לעשות במדינות ערביות נוספות.
בשטחים ובפזורה הפלסטינית הוקמו קבוצות שונות המשתמשות ברשתות החברתיות באינטרנט ושקבעו את יום ה-15 במאי ליום של הפגנות ומחאות.
להפגנות הצעירים האלה אמורים להצטרף מובטלים ובני משפחות האסירים הביטחוניים המוחזקים בבתי הכלא בישראל.
אין ספק שהעם הפלסטיני יכול לגייס כמה עשרות אלפי מפגינים כפי שעשה באינתיפאדה הראשונה ב1987.המפגינים האלה יכולים לדרוש את הפסקת הפיצול בין הגדה לרצועה,את הפיוס בין הפת"ח לחמאס ואת השגת האחדות הלאומית.
אולם אם הכוונה היא להפגין ולמחות נגד "הכיבוש הישראלי" הרי שעדיף לפלסטינים להשלים תחילה את תהליך הפיוס הלאומי ביניהם ולצאת לרחובות רק לאחר מכן,השגת האחדות הלאומית הפלסטינית תאפשר לפלסטינים לגייס את ההמונים ולהתחיל בהתקוממות לא אלימה רחבת היקף שיכולה להביך מאוד את ישראל.

הפלסטינים מתוסכלים מהעובדה שהעולם הערבי סוער וגועש ואילו ב "פלסטין" שוררת רגיעה.
האמת היא די פשוטה,הפלסטינים אינם יכולים לאמץ את הסיסמא של המהפכות במדינות ערב "העם רוצה להפיל את המשטר" מכיוון שמצבם הוא שונה ומיוחד.
לפלסטין אין משטר אחד,הם מפוצלים לשתי יחידות גיאוגרפיות נפרדות בגדה וברצועה שבהן שולטות שתי רשויות שונות המזוהות עם אש"ף וחמאס.
התושבים הפלסטינים בגדה וברצועה מתוסכלים ועייפים,הם לא השיגו את מאווייהם במשא ומתן עם ישראל וגם המאבק האלים שלהם בישראל ששיאו היה באינתיפאדת אל-אקצא בשנת 2000 נכשל כישלון חרוץ והם עדיין משלמים את המחיר המדיני והכלכלי של כישלונם.
לכן נראה כי החששות מהתקוממות פלסטינית רחבת היקף בשטחים הפלסטינים מוקדמת מידי,מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית בגדה ושל חמאס ברצועת עזה הם יעילים מאוד והם יפעלו לסכל הפגנות המוניות.
לרשות הפלסטינית ושלטון החמאס בעזה יש אינטרסים זהים למנוע הפגנות שיערערו את יציבות שלטונם בשטחים.
גם ישראל מצידה תפעל למנוע כל גילויים של הפגנות פלסטינים המוניות ביהודה ושומרון,מערכת הביטחון נערכת לאפשרות הזו וכוחות צה"ל הונחו שלא להתעמת עם הפגנות המוניות כל עוד המפגינים הפלסטינים אינם מנסים לחדור להתנחלויות הישראליות. אולם ההערכה של הגורמים הביטחוניים היא שהסיכויים לכך הם קטנים.

גם להיבט הכלכלי יש חשיבות רבה במוטיבציה של ההמונים הפלסטינים לצאת לרחובות להפגנות המוניות.
כשני מיליון פלסטינים בגדה וברצועה קשורים בצורה ישירה או עקיפה לקופתה של הרשות הפלסטינית ברמאללה אשר משלמת את המשכורת החודשית של עשרות אלפי פקידים ושל משפחות ההרוגים והאסירים הביטחוניים.סביר להניח שהמרוויחים כלכלית מקיומה של הרשות הפלסטינית לא ייצאו לרחובות להפגין נגדה כדי שלא להפסיד את פת לחמם.
עם זאת אין להוציא מכלל אפשרות "מהפכה פלסטינית" של הדור הצעיר המושפע מאוד מהמתרחש במדינות ערב,מהפכה שלא תשא אופי מפלגתי או ארגוני.
עיון ברשתות החברתיות באינטרנט מצביע על עשרות קבוצות של צעירים פלסטינים המתארגנים לפעולות מחאה למען מטרות שונות כמו הפלת שלטון הרשות הפלסטינית בגדה ושלטון החמאס בעזה,בעד "זכות השיבה" של הפליטים,נגד הכיבוש הישראלי ובעד הקמת תנועה לאומית פלסטינית חדשה.
יש כמה פרשנים פלסטינים המעריכים כי הדור הצעיר הפלסטיני נמצא במצב של "ערב מהפכה" וכי בסופו של דבר המהפכה הפלסטינית היא רק עניין של זמן והיא תשנה את כל המבנה הפוליטי הקיים בחברה הפלסטינית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר