יום שני, 7 במרץ 2011

תוכניתו המדינית החדשה של רוה"מ נתניהו-התנגדות פלסטינית וערבית


הרשות הפלסטינית והליגה הערבית דוחות על הסף את רעיון הקמת המדינה הפלסטינית בגבולות זמניים עוד לפני שראש הממשלה נתניהו הציג את תוכניתו.
לדעתן, מדובר במהלך הנובע מחששה של ישראל מהתהפוכות בעולם הערבי וניסיון להפחית את הלחץ הבינלאומי עליה להכיר במדינה פלסטינית שגבולותיה הם קווי 67.ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין לא נשא את נאומו המדיני, שזכה לכינוי "נאום בר אילן מס' 2", שבו הוא אמור לפרט את תוכניתו המדינית החדשה בערוץ הישראלי פלסטיני וכבר מתפרסמות הצהרות שונות מההנהגה הפלסטינית והליגה ערבית הדוחות את תוכניתו המדינית על הסף.
למרות שרעיון "הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים"
מהווה בעצם את השלב השני בתוכנית "מפת הדרכים" שישראל והרשות הפלסטינית הודיעו כי הן מקבלות אותה עם הסתייגויות.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אמר בתחילת השבוע במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא צ'ילה סבסטיאן פינרייה כי הפלסטינים ידחו את התוכנית בתוקף אם היא מבוססת על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים.
גם הליגה הערבית דחתה מכל וכל את רעיונות נתניהו. בהודעה לעיתונות אמר מחמד צביח,המזכיר הכללי המטפל בענייני פלסטין בליגה הערבית כי "דרך השלום ברורה,ישראל מכירה אותה והצעות נתניהו הן תרגיל שלא יצליח לעולם".
בדרגים המדיניים של הרשות הפלסטינית ומדינות ערב משוכנעים כי תזמון יוזמתו המדינית החדשה של נתניהו נובע משתי סיבות עיקריות:התמודדות עם השינויים הנובעים במצב כתוצאה מהמהפכות בעולם הערבי והחשש הישראלי מהלחץ של הקהילייה הבינלאומית להכיר במדינה פלסטינית שגבולותיה הם קווי 67.
להערכתם, נתניהו מנסה לשבור את הבידוד המדיני של ישראל באמצעות יוזמה מדינית המקובלת גם על שר החוץ אביגדור ליברמן וגם על מחנה גדול במפלגת קדימה שבראשו עומד יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שאול מופז.
הגורמים האלה טוענים כי נתניהו מנסה להפוך את הסדר הקבע עם הפלסטינים לבן ערובה של ההתפתחויות בעולם הערבי ולטעון כי בתנאים החדשים שנוצרו אי אפשר להגיע להסדר קבע ולכן יש למצוא פתרון ביניים ארוך טווח עד שישתנו התנאים.
הערבים רואים בכוונת נתניהו נתניהו לשאת את הנאום המדיני שלו בשפה האנגלית, בפני שני בתי הקונגרס האמריקני,ניסיון שלו לקבל את הסכמת ממשל אובאמה לתוכניתו.
לארצות הברית יש השפעה גדולה ברביעייה הבינלאומית יותר מאשר במועצת הביטחון של האו"ם.
הפלסטינים דוחים את תוכניתו של נתניהו מחשש כי הגבולות הזמניים שמציע להם ראש הממשלה הישראלי על 50 אחוזים משטח יהודה ושומרון יהפכו לגבולות הסופיים של מדינת פלסטין.
מבחינתם, נתניהו רוצה לקבל את תמיכת העולם בתוכניתו מבלי להפסיד את השלטון בישראל נוכח סקרי דעת הקהל האחרונים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא עכשיו בפני שלושה אתגרים מדיניים:
הראשון כינוס הרביעייה הבינלאומית בדרג של שרי חוץ הצפוי להתקיים בפאריז ב-17 במרץ כדי לגבש עקרונות בינלאומיים להסכם שלום ישראלי-פלסטיני המבוסס על קווי 67 וחילופי שטחים,השני נאומו המדיני החשוב בארצות הברית בחודש מאי וכינוס העצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמבר שבו אמורים הפלסטינים לבקש מהאו"ם לקבל את מדינת פלסטין כחברה רשמית בארגון ולהכיר בגבולותיה על בסיס קווי 67.
הממשל האמריקני שותף לדעה הישראלית כי כינוס הרביעייה הבינלאומית במחצית החודש הינו מסוכן וכי אין לאפשר לגוף הזה לקבוע פתרונות בינלאומיים להסדר הקבע לכן הוא מנסה לסייע לישראל לסכל את הכוונה הזו לשם כך שוגר לישראל דיוויד הייל עוזרו של השליח המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל כדי לתאם עמדות עם יועציו של ראש הממשלה.
הפלסטינים מודאגים מהמגמה הזו,חבר הועדה המרכזית של הפת"ח מחמד אשתייה ששב מפגישה בבריסל עם נציגים של הרביעייה הבינלאומית דיווח להנהגה הפלסטינית כי שמע נכונות "לנסות את בנימין נתניהו" ולדחות את פרסום הודעת הרביעייה הבינלאומית עד פרסום תוכניתו המדינית החדשה של נתניהו.
לעומת זאת הפלסטינים מעודדים מאוד מהצפוי להם בכינוס העצרת הכללית של האו"ם בספטמבר,גורמים בכירים ברשות הפלסטינית אומרים כי הם ינחיתו מהלומה מדינית כואבת על ישראל בספטמבר השנה לאחר הווטו שהטילה ארצות הברית במועצת הביטחון של האו"ם על הצעת ההחלטה לגנות את מדיניות ההתנחלויות של ישראל ביהודה ושומרון.
שר החוץ הפלסטיני ריאצ' אל-מאלכי אומר ש130 מדינות כבר תומכות בהצבעה המתוכננת בעצרת הכללית של האו"ם להכיר במדינה פלסטינית שגבולותיה הם קווי 67 וכי עד למועד הזה צפוי שיתמכו בהצעה כ150 מדינות.

האם הדחייה הפלסטינית של רעיון המדינה בגבולות זמנים היא סופית?

האסטרטגיה הפלסטינית הצליחה לבודד את ישראל מבחינה בינלאומית ולהכניסה לעמדת המתגונן,לכן סביר להניח שהפלסטינים לא ירצו לאבד את היתרון המדיני הזה שהשיגו.
אולם הרבה תלוי בשאלה כיצד "ישווק" ראש הממשלה נתניהו את הצעתו המדינית החדשה.
מבחינת הפלסטינים הצעה כזו חייבת להעניק להם ריבונות בשטח העולה על 50 אחוזים משטח יהודה ושומרון,אם נתניהו יכלול בה גם רמזים כי הוא מוכן לדון במשא ומתן על הסדר הקבע ב"גבולות 67" עם חילופי שטחים קלים או שהוא מוכן לדון ב "חלוקת ירושלים" הרי שמבחינת הפלסטינים "יש על מה לדבר".
ועדיין לא דיברנו על "זכות השיבה" של הפליטים הפלסטינים,על בעיות המים וסידורי הביטחון של המדינה הפלסטינית כולל סוגיית בקעת הירדן.
המשימה הראשונה של נתניהו תהייה להשיג את תמיכת ממשל אובאמה לתוכניתו אם ישיג זאת אפשר יהיה להתקדם.
מדובר בדרך ארוכה ומלאה חתחתים וכרגע נראה שהסיכויים להגשמת התוכנית הזו אינם רבים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר