יום שבת, 5 במרץ 2011

גוברת הדאגה הישראלית מהנעשה במצריםבישראל עוקבים בדאגה אחר העיכוב בהזרמת הגז הטבעי ממצרים לישראל.גורמים מדיניים מביעים חשש מהתחזקות כוחות פוליטיים במצרים העוינים את ישראל ואת הסכם השלום עימה.


במערכת המדינית בישראל גברה בסוף השבוע ההתלבטות בשאלה האם הקולות הקיצוניים נגד ישראל שגברו לאחר הדחתו של הנשיא מובארכ מתחילים להשפיע על שלטון המעבר בראשותה של "המועצה הצבאית העליונה במצרים".
באחרונה הודיע המשטר הצבאי החדש במצרים כי המדינה תכבד את כל ההסכמים הבינלאומיים והאזוריים שעליהם חתומה מצרים ונראה כי הסכם אספקת הגז הטבעי לישראל הוא המבחן הראשון לכוונות המשטר החדש.

הסיבה לדאגה הישראלית נבעה מהודעת ספקית הגז המצרית EMG הדוחה את חידוש הזרמת הגז לישראל כשהיא רומזת כי הסיבות לאי חידושה של הזרמת הגז הטבעי אינן טכניות "אלא פוליטיות".
הסכם הגז הטבעי הוא חלק חשוב ביחסים בין ישראל למצרים ובעלי המניות של ספקית הגז המצרית EMG פנו לארצות הברית ותאילנד בבקשה שישכנעו את צמרת הצבא השולטת במצרים להורות על חידוש הזרמת הגז לישראל.
מצרים החלה לספק גז לישראל ב2008 עפ"י הסכם שנחתם שלוש שנים קודם לכן שבו התחייבה מצרים לספק למשק הישראלי כמות גז שנתית של 7 מיליארד קוב בשנה.
הזרמת הגז לישראל עוררה בשנה החולפת ביקורת קשה בקרב האופוזיציה המצרית ועכשיו לאחר המהפכה במצרים גובר החשש בישראל כי הזרמת הגז תופרע או תופסק לחלוטין.
עאטף עביד,לשעבר ראש ממשלת מצרים שבתקופת כהונתו כראש ממשלה נחתם הסכם הגז עם ישראל, אמר לפני כמה ימים בראיון שהעניק לעיתון המצרי "א-שורוק" כי הגז לישראל נמכר מכיוון שהסכם השלום בין ישראל לשתי המדינות אינו אוסר זאת.
הוא הסביר כי ההחלטה המצרית לספק לישראל גז במחיר נמוך נבעה מהתחרות הגדולה בין המדינות המייצאות גז וההזדקקות הדחופה של מצרים למטבע זר."זו הייתה הסיבה ",הוא טען, "שמכרנו לישראל את הגז במחיר נמוך והסכמנו שהוא יהיה קבוע לתקופה של 15 שנים".
ב28 אחוזים ממניות חברת EMG החזיק גם איש העסקים המצרי חוסיין סאלם מקורבו של הנשיא לשעבר מובארכ אשר נמלט לז'נווה עם פרוץ המהומות במצרים ואשר טוען כי מכר אותן,ייתכן שלדבר יש קשר לקשיים שגורמת עכשיו מצרים לישראל בחידוש אספקת הגז.
הזרמת הגז לישראל הופסקה ב-5 בפברואר בעקבות חבלה בתחנת מדידה שלאורך צינור הגז לירדן הממוקם בחצי האי סיני ומאז היא לא חודשה.


הדאגה בישראל היא ברורה,מצרים נמצאת עכשיו בשלטון מעבר ולא ברור מי בסופו של התהליך יתפוס את השלטון.
ייתכן שכוחם של הכוחות הפוליטיים במצרים המתנגדים להסכם עם השלום עם ישראל יגבר,לא מדובר רק בתנועת "האחים המוסלמים" הקיצונית מדובר גם בכוחות פוליטיים אחרים כמו המפלגה הנאצריסטית למשל.
הדאגה הישראלית נובעת מאירועים נוספים שהתרחשו במצרים.
לפני כשבועיים נשא השיח' יוסף קרדאווי,פוסק ההלכה הסוני הבכיר ביותר ומראשי תנועת "האחים המוסלמים" העולמית, בכיכר "השחרור" בקהיר את דרשת יום השישי שהייתה רווית שנאה לישראל, היה זה נאומו הראשון של קרדאווי מאז 1981.
באותו היום גם אישר המשטר החדש במצרים לשתי ספינות קרב איראניות לעבור דרך תעלת סואץ אל הים התיכון בדרכן לסוריה.נכון שמבחינת החוק הבינלאומי לא הייתה יכולה מצרים לסרב לבקשת איראן כי תתיר את מעבר הספינות בתעלת סואץ אולם הדבר היה לצנינים בעיניה של ישראל.
ראש "המועצה הצבאית העליונה" הפילדמרשל חוסיין טנטאווי נמצא כבר בקשר הדוק עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ומתאם עימו את המהלכים המדיניים בכל הקשור לישראל.
החשש הישראלי נובע בעיקר מהתשובה לשאלה מה יהיה היחס של המשטר החדש במצרים להסכם השלום הישראלי מצרי.רבים במצרים אינם רואים בהסכם זה הסכם שלום אמיתי המספק את האינטרסים של מצרים ובמיוחד נוכח המשך המבוי הסתום במשא ומתן עם הפלסטינים.
מאז נחתם הסכם השלום עם מצרים חשים מצרים רבים כי ההסכם כובל את ידיה של מצרים ופוגע במעמדה האזורי.
כמה ממנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" אומרים בגלוי כי הם תומכים בביטולו של הסכם זה.
הנה דברים שאמר בסוף השבוע שעבר אחמד חסן המזכיר הכללי של המפלגה הנאצריסטית המצרית לשבועון "כל אל-ערב" היוצא לאור בנצרת בהתייחסו לדבריה של ג'יהאן סאדאת כי "מצרים תשמור על ישראל ואין דאגה להסכם השלום בין שתי המדינות":
"בעלה הוא שהביא את האסון הגדול באמצעות הסכמיו,כל מה שקרה בשנים האחרונות הוא המשך למה שעשה סאדאת והשחיתות התפשטה במולדת המצרית".
בהמשך הראיון התייחס אחמד חסן לתוצאות המהפכה המצרית עד עכשיו ואמר כי הוא איננו אופטימי.
"אהיה המאושר באדם כשתהיה לנו היכולת לומר לארצות הברית הסירי את ידך מאומתנו הערבית ומפלסטין" סיכם חסן את דבריו.
החששות הישראלים הם טבעיים,ישראל איבדה,כתוצאה מהמהפכה במצרים את הקשר עם הנשיא חוסני מובארכ ועם סגנו הגנרל עומר סולימאן שהיו בעלי ברית חשובים שתמכו ביציבות האזורית ונלחמו בהתפשטותה והתעצמותה של איראן.
עכשיו ממתינה ישראל למשטר החדש הלא נודע,יש תחילת שינוי באווירה במצרים,הכוחות הקיצוניים יכולים להתבטא בחופשיות נגד ישראל ונגד הסכם השלום עם מצרים ונראה כי המשטר הצבאי הזמני איננו פועל להשתיק את הכוחות האלה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר