יום רביעי, 2 במרץ 2011

המהפכות בעולם הערבי-מה חלקה של ישראל?

מדיניות השתיקה של ישראל בכל הקשור למהפכות בעולם הערבי הוכיחה את עצמה אך מסתמנת מגמה לנסות ולגרור את ישראל לתוך הקלחת.פרשנים ערבים קוראים למדינות המערב להפסיק את "המוסר הכפול",להתייצב לצד הפלסטינים ולדרוש מישראל את יישום החוק הבינלאומי,הפסקת הכיבוש ושמירה על זכויות האדם.


הייתה זו רק שאלה של זמן עד ששמה של ישראל ישולב במהפכות והסערות הפוליטיות החוצות את העולם הערבי מקצה אל קצה.
ההתקפה על ישראל באה דווקא מכיוון בלתי צפוי,מכיוונו של נשיא תימן הרודן עלי עבדאללה צאלח.
בנאום שנשא אתמול האשים נשיא תימן את ישראל וארצות הברית באחריות לארגון וניהול הפגנות המחאה בארצו,הוא טען שבתל אביב הוקם "חדר מבצעים" שמטרתו "לזעזע את המולדת הערבית" וכי "הוא מנוהל מהבית הלבן".
על המפגינים בארצו הוא אמר כי הם "ממומנים מכספי הציונים".
המדיניות שנוקט בה ראש הממשלה בנימין נתניהו וההנחיות שנתן לשריו שלא להתבטא בכל מה שקשור למהפכות והשינויים בעולם הערבי הינה נכונה.
ההתבטאויות של הנשיא אובאמה בנושא זה למשל נוצלו ע"י נשיא תימן לנסות ליצור את הרושם כי ארצות הברית בוחשת במצב הפנימי בארצו וכי זו היא הסיבה להפגנות המחאה בארצו ולא משטר הרודנות והעריצות שהוא מנהיג במשך עשרות שנים.
לכן בנאומו באוניברסיטת צנעא הוא אמר: "כל יום אנו שומעים הצהרה של אובאמה....מצרים אל תעשו כך...תוניסיה אל תעשו כך..מה זה ענייניו של אובאמה? מדוע הוא מתערב? למה אתה מתערב בנעשה במצרים הרי אתה נשיא ארה"ב? "
נשיא תימן נתון בלחץ רב,ההערכה בעולם הערבי כי אם ייפול שלטונו של שליט לוב מועמר קד'אפי היעד הבא שאליו יגיע "אפקט הדומינו" הוא תימן.
לכן מחפש הנשיא התימני "שעיר לעזאזל" שאפשר להאשימו,הוא מצא אותו בדמות ישראל וארצות הברית,בדיוק כפי שמועמר קד'אפי מצא "שעיר לעזאזל" אחר בדמות ארגון אל-קאעדה שאותו הוא מאשים באחריות לארגון המהפכה בארצו.

אולם,צריך לשים לב למגמה המסתמנת בכמה ממדינות ערב וברשות הפלסטינית שאותה מובילים כמה פרשנים ערבים.
המגמה הזו היא לתקוף את מדינות המערב ובראשן ארצות הברית ומדינות אירופה על "המוסר הכפול" שלהן בכל הקשור למהפכות והסערות בעולם הערבי.
ארצות הברית ומדינות אירופה מאמצות עכשיו מדיניות חדשה התומכת במהפכות העממיות במדינות ערב ,הנהגת רפורמות פוליטיות וכלכליות,בניית מוסדות דמוקרטיים ושמירה על זכויות האדם אולם לטענת אותם פרשנים ערביים מדובר בצביעות לשמה, שכן ארצות הברית ומדינות אירופה הן שתמכו במשך עשרות שנים במשטרים הרודניים והמושחתים במדינות ערב,ציידו אותם בנשק ואמצעי דיכוי והתעלמו מהפרות זכויות האדם והעושק במדינותיהם.
האסטרטגיה התגבשת כעת אצל אותם פרשנים ערבים היא לקרוא למדינות המערב שלא לנהוג "איפה ואיפה"
ולהתייחס למדינת ישראל כמדינה המפרה את החוק הבינלאומי ואת זכויות האדם.
הפרשנים הערבים קוראים לארצות הברית ומדינות אירופה להתייצב באופן ברור לצידם של הפלסטינים כדי להוכיח את אמינותן ולהשתחרר מ"המוסר הכפול" שלהן שנחשף לאחרונה נוכח המתרחש בעולם הערבי.
בכמה מאמרים שפורסמו באחרונה בעולם הערבי נמתחת ביקורת קשה על ממשל אובאמה שהטיל וטו במועצת הביטחון של האו"ם על הצעת ההחלטה לגנות את מדיניות ההתנחלויות של ישראל ועל התמיכה של ארצות הברית ומדינות אירופה בישראל במהלך מלחמת לבנון השנייה ובמבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה.
הסנקציות שהטילה מועצת הביטחון על לוב עלולות להפוך לסיוט של מדינת ישראל מכיוון שברשות הפלסטינית רואים בהן תקדים להטלת סנקציות על ישראל.

ברחוב הפלסטיני כבר מדברים על "המהפכה של הדור הצעיר".
ברשת החברתית "פייסבוק" הוקמו קבוצות המדברות על "סיום הכיבוש", "סיום הפיצול בין הגדה לרצועה" ו"עריכת בחירות בשטחים".
יש ברשת הזו כבר קריאות להפגנות במהלך חודש מרץ בגדה וברצועת עזה והמארגנים נחושים להוציא את הדור הצעיר אל הרחובות.
צריך לקחת בחשבון שגם "הדור הצעיר" בקרב ערביי ישראל עלול להיות מושפע מההפגנות האלה וליזום גם כן הפגנות ביישובי הערבים בישראל בדרישה לשוויון זכויות,הפסקת האפליה ואוטונומיה תרבותית.
ה"דור הצעיר" במדינות ערב הפך לדלק המניע את המהפכות והאינתיפאדות העממיות וחלק חשוב במערכת קבלת ההחלטות ,השבועות האחרונים הוכיחו לנו כי ברגע שיוצאים ההמונים לרחובות אין שום כוח בעולם שיכול להחזיר את הגלגל לאחור.
הפלסטינים עלולים לנסות ולהשתמש בדלק הזה נגד ישראל במיוחד נוכח המבוי הסתום בתהליך המדיני ולדרוש מהקהילייה הבינלאומית נקיטת צעדים חריפים נגד ישראל.
ישראל צריכה לקחת בחשבון את התרחישים האלה ולהיערך להם במישור הביטחוני,מה שחשוב בטווח המיידי הוא להקפיד ולהתרחק מכל התבטאות על הנעשה במדינות ערב.
המדיניות של "סייג לחוכמה שתיקה" בינתיים עובדת.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר