יום רביעי, 30 במרץ 2011

האתגר החדש של ישראל-אינתיפאדה שלישית בצד הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית שגבולותיה קווי 67


הפלסטינים פועלים לבודד את ישראל בזירה הבינלאומית בתנועת מלקחיים:הכרה של האו"ם במדינה פלסטינית בקווי 67 בצד אינתיפאדה שלישית בשטחי יו"ש.ישראל נערכת להגיב בצעדים חד צדדים אך היא חייבת לשקול ברצינות הצגת אלטרנטיבה מדינית.ישראל נמצאת בפני אחד האתגרים המדיניים החשובים ביותר מאז הקמתה שיהווה ציון דרך חשוב בסכסוך הישראלי-פלסטיני.
ממשלת נתניהו פנתה באחרונה לעשרות מדינות בעולם ופתחה במסע דיפלומטי להבהיר את עמדתה כי במקרה שיכירו בחודש ספטמבר הקרוב,במהלך כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, במדינה פלסטינית שגבולותיה הם קווי 67 היא עלולה לנקוט בתגובה בצעדים חד צדדים.בצד האזהרה הזו נאמר כי יוזמה פלסטינית כזו מנוגדת להסכמי אוסלו.
בפרסומים שונים בעיתונות הישראלית הועלתה האפשרות שבתגובה למהלך הפלסטיני הזה, תספח ישראל את גושי ההתנחלויות הגדולים לשטחה או שתחיל את החוק הישראלי על כל שטחי הגדה המערבית.
ברשות הפלסטינית משוכנעים כי מדובר באיומים ריקים ממשמעות מעשית מכיוון שהם לא יבלמו את ההתקפה המדינית של הפלסטינים.
בכירים ברשות הפלסטינית מציינים כי בפועל גושי ההתנחלויות הגדולים כבר מסופחים לישראל,לגבי אפשרות החלת החוק הישראלי על כל שטחי הגדה המערבית,אומרים אותם בכירים, הדבר ייצור בעיה לישראל ויביא ליצירת מדינה אחת דו לאומית שתסכן בעוד כמה דורות את ישראל מבחינה דמוגרפית.
לדבריהם,סיפוח כל שטח הגדה לישראל יחייב אותה להנהיג משטר גזעני והיא תהפוך למדינת אפרטהייד דוגמת דרום אפריקה.
הרשות הפלסטינית משדרת מסרים לתושבים הפלסטינים בשטחים כי סוף "הכיבוש הישראלי" בשטחים יתקרב אחרי חודש ספטמבר וישראל לא תצליח למנוע את התמוטטות שליטתה בשטחים הפלסטינים.
לכן,היא אומרת במסריה הלא רשמיים שאותם מעבירה תנועת הפת"ח שהיא מפלגת השלטון, על הפלסטינים לפתח את האינתיפאדה השלישית שלהם באופן שימשוך את תשומת הלב העולמית.
ברשות הפלסטינית משוכנעים כי נוכח המהפכות והתהפוכות בעולם הערבי, מדינות העולם יגלו הבנה וסימפטיה למהלך הפלסטיני הזה שנועד להביא לשחרור הגדה המערבית משליטתה של ישראל והשגת חופש וריבונות לרשות הפלסטינית.
ברשות הפלסטינית מעריכים כי ישראל בונה על תמיכתה של ארצות הברית בעמדותיה אבל הפלסטינים בטוחים כי הנשיא אובאמה יגלה בחודש ספטמבר כי הוא נדחק לפינה והוא יאלץ להחליט בין שתי אופציות: לעמוד בהבטחתו לפלסטינים כי מדינת פלסטין תצורף כחברה רשמית לאו"ם או להסכים להמשך הדיכוי והדיקטטורה של ישראל בשטחים.
הפרשן הפלסטיני הידוע חאפט' ברגותי כותב במאמר שפרסם בעיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה" :
"אובאמה יצטרך לבחור בהמשך משטר העריצות או במתן חופש וזכויות לפלסטינים אך הוא צריך לדעת כי בכוחם של הפלסטינים להצית מהפכה עולמית בכל מקום מכיוון שבעייתם היא צודקת".
ואילו שר החוץ הפלסטיני ריאצ' אל-מאלכי אומר בראיון לביטאון הרשות הפלסטינית "אל-איאם" כי האיומים הישראלים לנקוט צעדים חד צדדים בתגובה על הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית שגבולותיה הם קווי 67 "מעידים על פחד ומבוכה".הוא גורס כי לאחר ההכרה במדינה פלסטינית כל פעולת הפקעת קרקעות של ישראל בגדה תחשב כהתקפה של מדינה על מדינה אחרת.
במקביל לכוונות הפלסטיניות לפנות לעצרת הכללית של האו"ם ולהיערך לאינתיפאדה שלישית אומרים ברשות הפלסטינית כי דלת המשא ומתן עם ישראל פתוחה עד חודש ספטמבר אך היא חייבת להפסיק את כל פעולות ההתנחלויות.

ומה יקרה לאחר חודש ספטמבר ולאחר המהלך, שנראה כרגע כבלתי נמנע, של הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית שגבולותיה הם קווי 67 אם ישראל לא תיסוג מייד משטחי יהודה ושומרון?
ברשות הפלסטינית מציירים תרחישים נוספים כמו פירוקה של הרשות הפלסטינית או הודעה של מחמוד עבאס על התפטרותו מתפקיד יו"ר הרשות.

הנושא הפלסטיני איננו עומד כרגע בראש סדר היום הבינלאומי או בראש סדר היום של העולם הערבי העסוק בתהפוכותיו אולם בהחלט הוא עלול לשוב ולטפס למקום הזה, או קרוב אליו, לקראת חודש ספטמבר.
ההערכות המדיניות של כל הגורמים העוסקים בסכסוך הישראלי פלסטיני הן כי הפלסטינים יצליחו להעביר את ההחלטה הזו בכינוס העצרת הכללית של האו"ם בספטמבר.
ישראל תצטרך להיערך מבחינה מדינית וביטחונית להתמודד עם האתגר הזה שעלול להיות מלווה בהפגנות המוניות ואלימות למרות ההבטחות הפלסטיניות של מחמוד עבאס כי הפלסטינים לא יחדשו את האלימות כלפי ישראל.דוברי תנועת הפת"ח מדברים על אינתיפאדה שלישית "בדרכי שלום".
נראה כי נוכח המהפכות בעולם הערבי והסכנה המרחפת על המשך שלטונו של המלך עבדאללה בירדן,עשויה להתקבל בהבנה בעולם העמדה של ממשלת ישראל כי היא איננה יכולה לקבוע כעת את גבולותיה המזרחיים ולהסיג את כוחות צה"ל מבקעת הירדן.
אולם ישראל חייבת להצטייד באלטרנטיבה מדינית אחרת לקראת הדיון בעצרת הכללית של האו"ם ולהציע מתווה מדיני הגיוני שיכול להקל עליה להסביר את עמדותיה לקהילה הבינלאומית ואולי אפילו לשכנע עשרות ממדינות החברות באו"ם כי כוונותיה לשלום וכי החלטה כזו של העצרת הכללית רק תגרום נזק מדיני בלתי הפיך ותערער לגמרי את הסיכוי למצוא פתרון מדיני מוסכם לבעיה הפלסטינית.
זה הזמן לשקול ברצינות להציג בהקדם בפני הפלסטינים ומדינות העולם, תוכנית מדינית רשמית של הממשלה בערוץ הישראלי פלסטיני,אפשר לקרוא לה בשמות שונים אך חשוב שהיא תהייה רצינית ותוכל לשמש בסיס לחידוש המשא ומתן בין שני הצדדים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר