יום ראשון, 27 בפברואר 2011

לוב-חששות מהשתלטות המערב על המדינה


בעולם הערבי חוששים שמדינות המערב ישתלטו על לוב ואוצרות הנפט שלה כפי שהשתלטו על עיראק.הסנקציות עליהן החליטו ארצות הברית ומועצת הביטחון של האו"ם אינן מספיקות למוטט את משטר קד'אפי.על ארה"ב לשקול הפצצות מסיביות על מעוזיו של קד'אפי בטריפולי
.העולם הערבי הפסיק להתייחס לשליט לוב מועמר קד'אפי כ"משוגע". קד'אפי חצה את כל "הקווים האדומים" וההמונים במדינות ערב רוצים שהרודן הלובי יועמד לדין ויקבל את העונש המתאים על מעשי הטבח ההמוני שעשה בבני עמו.
למרות האישיות הבעייתית שלו שמתבטאת בנרקיסיזם עז, נתפס מועמר קד'אפי כמי שאחראי למעשיו וכמי שמודע לכל הפשעים שביצע בבני העם הלובי כדי להמשיך ולשבת על כס השלטון בניגוד לרצונם.
המפגינים במדינות ערב חוששים שהשליטים הערבים הרודניים האחרים יראו במעשי הדמים של קד'אפי לגיטימציה לבצע פשעים דומים בבני עמם.
אם יצליח קד'אפי להישאר בשלטון, בזכות האלימות הרבה שהפעיל נגד בני עמו, יש חשש שגם שליטים ערבים אחרים יאמצו את השיטה הזו.
לכן,יש ציפייה בעולם הערבי שהקהילייה הבינלאומית תנקוט במהרה, שורה של סנקציות נגד משטרו של קד'אפי.
הסנקציות שעליהן הודיע הנשיא אובאמה אינן מספיקות כדי להפיל את משטרו של קד'אפי או לעצור את שפיכות הדמים שיזם או מתכוון ליזום הרודן הלובי. הנשיא האמריקני חתם על צו נשיאותי המקפיא את כל נכסיו של קד'אפי ובני משפחתו בארצות הברית והודיע על הקפאת כל מכירות הנשק ללוב ועל מעקב מודיעיני אחר הרג אזרחים ותנועת כוחות רגלים וטנקים במדינה.
גם בעיצומים שעליהם החליטה מועצת הביטחון של האו"ם אין צעדים מעשיים שיכולים לסייע לאופוזיציה בלוב להכריע את הקרב על טריפולי ולהביא לקץ שלטונו של קד'אפי,העיצומים מקפיאים את נכסיה של משפחת קד'אפי ומטילים הגבלות על קד'אפי וכמה מנאמניו ברחבי העולם.
אולם,מה שחשוב בהחלטת מועצת הביטחון הוא העברת הטיפול בדיכוי האלים של ההפגנות בלוב לבית הדין הבינלאומי בהאג בחשד כי משטרו של קד'אפי עשה "פשעים נגד האנושות".
בית הדין הבינלאומי בהאג יצטרך לפתוח בחקירת שטח בלוב שעלולה להימשך חודשים רבים מכיוון שהקרבות במדינה עדיין נמשכים,אך בסופו של דבר עשויה החקירה להפליל את מועמר קד'אפי במעשי טבח המוניים. בית הדין הבינלאומי בהאג יצטרך להכריז על קד'אפי "פושע מלחמה" ולהוציא נגדו צו מעצר בדיוק כפי שהוציא צו מעצר נגד שליט סודאן עומר בשיר על פשעים נגד האנושות שעשה בדרפור.

עם זאת יש חשש בעולם הערבי ממעורבות בינלאומית בנעשה בלוב שעלולה בסופו של דבר להביא להשתלטות של המערב על הנפט הלובי.קד'אפי ובניו מבינים היטב את החשש הזה והם מנסים לנצלו לטובתם וטוענים שנפילת המשטר הנוכחי תביא מחדש ללוב את הקולוניאליזם המערבי.
אלה המתנגדים למעורבות צבאית של המערב בנעשה בלוב טוענים כי המערב עלול לעשות ללוב מה שעשה לעיראק של צדאם חוסיין,הוא יכבוש אותה,יפצל אותה וישתלט על אוצרותיה בטענה כי הוא מגן עליה.
החשש של הערבים הוא שמדינות המערב יעודדו מלחמת אזרחים עקובה מדם בלוב שתקרע אותה לכמה חלקים דבר שיאפשר לכוחות צבאיים של המערב להשתלט על חלקים מלוב.
בעולם הערבי יש רבים המזהירים אפילו ממעורבות של כוחות של האו"ם בנעשה בלוב,לדעתם ארצות הברית,בריטניה וצרפת מעוניינות להשתלט על הנפט של לוב בכל דרך אפשרית.
בהפגנות בבנגאזי כבר הונפו כרזות כי ארצות הברית היא "ראש הנחש" וכי היא תמכה במשטר העריצות בכמה ממדינות ערב ואילו עכשיו היא משנה את המדיניות שלה בהתאם לאינטרסים שלה ומציגה את עצמה כמי שתומכת במפגינים.
לא ברור עדיין כיצד יוכרע גורלו של קד'אפי,האופוזיציה בלוב נערכת להקמת שלטון חלופי לזה של הרודן הלובי המתבצר בטריפולי.
שר המשפטים לשעבר,מצטפא עבד אל-ג'ליל,הודיע על הקמת ממשלת מעבר ואמר בראיון לאל-ג'זירה כי הממשלה החדשה, שתקרא "ממשלת הצלה לאומית", תכין בחירות דמוקרטיות בתוך שלושה חודשים,תשליט סדר ותביא לעם הלובי את בשורת החופש והדמוקרטיה.בינתיים תנהל הממשלה הזמנית הזו את חיי היום יום.
מועמר קד'אפי מצידו מתכונן להמשיך ולהיאחז בשלטון,עפ"י דיווחים עיתונאיים הוא מתכוון להביא לאזור טריפולי עוד כמה אלפי שכירי חרב אפריקנים שיעזרו לו להילחם במתנגדיו.
ייתכן כי חיסולו של משטר קד'אפי עלול לקחת עוד זמן רב שכן הרודן הלובי משדר נחישות ועיקשות להילחם עד הסוף ולנהל מלחמת אזרחים עקובה מדם.
מדינות המערב ובראשו ארצות הברית צריכות לשקול סיוע צבאי למתנגדי קד'אפי שלא יעורר בהם את החשש כי המערב רוצה להשתלט על לוב כפי שכבש את עיראק.
למשל,ארצות הברית יכולה לסייע בהפצצות מסיביות ((carpeting bombing של ארמון הנשיאות והמעוזים של אנשי ק'דאפי בטריפולי,היא כבר עשתה זאת בעבר ב1986 ,עפ"י הוראה של הנשיא רונלד רייגן, לאחר ששליחיו של קד'אפי רצחו חיילים אמריקנים בגרמניה.
סיוע כזה עשוי לרכך את התנגדותו של קד'אפי ולהקל על מתנגדיו לכבוש את טריפולי שהפכה למעוז האחרון של הרודן הלובי ובכך להביא לקץ שלטונו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר