יום שישי, 25 בפברואר 2011

שלטון קד'אפי בלוב-הסוף קרבשליט לוב מועמר קד'אפי איבד את הפופולאריות שלו במדינות ערב בעקבות מעשי "הטבח ההמוני" בבני עמו והפך למוקצה בקהילייה הבינלאומית.קץ שלטונו הוא שאלה של זמן ותלוי במידת הנחישות של האופוזיציה בלוב והקהילייה הבינלאומית להשיג את המטרה הזו.


פרשנים בעולם הערבי עושים השוואה בימים האחרונים בין שליט לוב מועמר קד'אפי לבין השליטים הרודניים,זין אל-עאבדין בן עלי וחוסני מובארכ ממצרים, שאיבדו את כס שלטונם כתוצאה מהמהפכה העממית בארצם.
השניים האלה לא העזו לשפוך את דמם של בני עמם כדי להישאר על כס השלטון בעוד קד'אפי עשה בבני עמו מעשי טבח המוניים.
מועמר קד'אפי העריץ,עמד בפני בני עמו ובלי להניד עפעף הודיע כי ילחם על המשך שלטונו עד הסוף וכי לא יהסס להשתמש בכוח,הוא איים על בני עמו כי "יטהר בית אחר בית" תוך שהוא משתמש בשכירי חרב אפריקאנים.
בעיני רבים בעולם הערבי מסמל שלטונו של קד'אפי את כישלונן של "המהפכות הצבאיות" במדינות ערב,במשך 42 שנות שלטונו הוא לא הגשים את שאיפות בני עמו ועכשיו הוא טובח בהם בקרב הישרדותו האחרון.
מעשי הטבח ההמוני שעשה מועמר קד'אפי בבני עמו שינו לחלוטין את התדמית שהייתה לו במדינות ערב של "הגיבור הערבי העומד באומץ בפני המערב" וגרמו ל"חשבון נפש" בעולם הערבי. הפרשנים כבר שואלים בגלוי כיצד זכה העריץ האכזר הזה לכינויים "מלך המלכים של אפריקה","גיבור הערביות" ו"סמל העמידה האיתנה".
נראה כי קד'אפי יתקשה מאוד להמשיך ולשלוט על עם שאיננו סובל אותו ואיננו רוצה בו למרות שהוא נאחז בכיסאו בכוח ובמיוחד נוכח כוונת הקהילייה הבינלאומית להטיל סנקציות על לוב.
קד'אפי הפך,בתוך כמה ימים, למוקצה בקרב ההמונים הערביים ובעולם המערבי וההערכה במדינות ערב היא כי סופו קרב.
מועמר קד'אפי מבין את הפחד של המערב מהאסלאם הקיצוני ולכן הוא מנסה להפחידו ומפזר הודעות כי אם יתמוטט שלטונו יתפוס את מקומו שלטון אסלאמי קיצוני המזוהה עם אל-קאעדה.הוא גם מנסה לאיים בנשק האחרון שלו כי יגרור את לוב למלחמת אזרחים עקובה מדם.
כוחות האופוזיציה שולטים במזרח לוב,הצבא הלובי קורס וחייליו מצטרפים למפגינים והחל הקרב על הבירה טריפולי שם מתבצרים מועמר קד'אפי ותומכיו.

מה עשוי להאיץ את קיצו של שלטון קד'אפי?

יש חשיבות רבה למידת הנחישות וההתמדה של האופוזיציה בלוב "ללכת עד הסוף" ולא להרפות מהמאבק עד להדחתו של ק'דאפי מהשלטון.הנחישות של המפגינים והתמדתם היא שהביאה להתמוטטות שלטונם של חוסני מובארכ במצרים ושל בן עלי בתוניסיה.
בו זמנית על האופוזיציה הלובית לפעול כדי למוטט את מנגנוני הביטחון של קד'אפי באזור הבירה טריפולי.
גם תגובה תקיפה של הקהילה הבינלאומית על מעשי הטבח ההמוני שעשה קד'אפי בבני עמו תזרז את קיצו של הרודן המטורף.

שלטון היחיד שהנהיג קד'אפי בלוב הסתיים למעשה.הדור הצעיר התמרד נגד שלטון הדיכוי והעריצות ו"סיר הלחץ" שרתח בלוב בארבעים השנים האחרונות התפוצץ בפניו של קד'אפי.
לוב היא שכנה של מצרים ותוניסיה,אין ספק שלהצלחת המהפכות בשתי מדינות אלה הייתה השפעה על הדור הצעיר בלוב שהחליט לקחת את "העניינים בידיים" ולהפיל את השלטון הדיקטטורי של קד'אפי.
אופייה של לוב הוא שונה מזה של תוניסיה ומצרים,החברה היא חברה שבטית,יש בה מעט תושבים והפריסה הגיאוגרפית היא שונה.
בתוניסיה ובמצרים הצליחו המהפכות להפיל את השלטון בזכות ההפגנות ההמוניות בערים הגדולות ובעיקר בעיר הבירה,הצבא סירב לפתוח באש על המפגינים ובסופו של דבר סילק את בן עלי מהמדינה והרחיק את מובארכ מקהיר לגלות בשארם א-שיח'.
ואילו בלוב הצבא נחלק לשתי קבוצות,זו התומכת בקד'אפי וזו שמתנגדת לו ושערקה אל שורות האופוזיציה.
נראה שהפלת השלטון בלוב תהייה בתהליך איטי יותר,האופוזיציה צוברת נקודות מידי יום ומהדקת את המצור על טריפולי שם שוהים קד'אפי ותומכיו.
מועמר קד'אפי נשען כעת על חיל האוויר שלו, לאחר שמנגנוני הביטחון והמשטרה שלו התמוטטו, ועל צבא שכירי החרב האפריקנים שלו.
קץ שלטונו של קד'אפי הוא שאלה של זמן,השאלה היא בכמה לובים עוד יספיק לפגוע לפני שיתמוטט סופית.
גורמי האופוזיציה בלוב מעריכים שלא מן הנמנע שבסופו של דבר יימלט קד'אפי מטריפולי, ימצא מקלט בדרום המדינה ויהפוך ל "פושע מלחמה" המבוקש ע"י בני עמו והקהילייה הבינלאומית בשל הפשעים שביצע המוגדרים בעגה המשפטית כ "פשעים נגד האנושות".
המהפכה בלוב הצליחה עד כה לבודד את שלטון קד'אפי מבחינה פנימית ובין לאומית אך היא עדיין צריכה להשלים את המשימה.
מה יהיה סופו של הרודן מועמר קד'אפי? האם יסיים כצ'אושסקו הרודן הרומני שהוצא להורג בתום משפט שדה מהיר בידי המהפכנים?
האם יסיים את חייו בתלייה במתקן מעצר באחת ממדינות המערב כמו העריץ העיראקי סדאם חוסיין או שיועמד לדין בבית הדין הבינלאומי בהאג כמו הרודן הסרבי מילושוביץ ויבלה את שארית חייו בכלא?
כל האפשרויות פתוחות...

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר