יום רביעי, 23 בפברואר 2011

המזה"ת-איראן מתחזקת וארצות הברית נחלשת


האירועים האחרונים במזרח התיכון החלישו את כוחה של ארה"ב וחיזקו את מעמדה של איראן.המחאה העממית הגיעה גם לאיראן אך משטר ההיאטולות הצליח לבלום את ההפגנות.המערב חייב לתמוך במתנגדי המשטר האיראני באופן ברור וגלוי.איראן העבירה השבוע שתי ספינות מלחמה דרך תעלת סואץ למימי הים התיכון שיעדן היה נמלים בסוריה ובלבנון.במערכת הביטחון הישראלית העריכו כי מעבר למהלך הפרובוקציה הפומבית הזה מטרת הספינות הייתה להעביר נשק לחזבאללה.
אין ספק שלמסע הספינות יש קשר ישיר להתפתחויות האחרונות במזרח התיכון שהחלו במהפכה בתוניסיה דרך המהפכה במצרים ו"אפקט הדומינו" הנמשך בלוב,תימן,בחריין,אלג'יריה,ירדן,סוריה וייתכן שגם במדינות נוספות באזורנו.
מסע הספינות האיראני בתעלת סואץ, שמאז עליית חומייני לשלטון באיראן לפני 32 שנים לא עברה בה שום ספינה איראנית,הוא אומנם אקט תעמולתי אבל הוא מעיד על תחושת הביטחון הגוברת של איראן והתחזקות מעמדה במזרח התיכון בעקבות הצלחת "אפקט הדומינו".
נפילת המשטרים הרודניים בתוניסיה ואיראן,שנחשבו למשטרים פרו אמריקנים מובהקים,מחזקת את מעמדה של איראן.
המשוואה היא פשוטה:
ככל שכוחה של ארצות הברית במזרח התיכון יורד,כך עולה כוחה של איראן.
לכן,אפשר בהחלט להניח שאם השלטון ייפול במדינות נוספות במזרח התיכון כמו בירדן,בחריין או תימן יגברו עוד יותר כוחה והשפעתה של איראן למגינת ליבן של ארצות הברית ושל ישראל.
המהפכה בתוניסיה שהחלה את "אפקט הדומינו" פרצה ללא מעורבותה של איראן אולם בעולם הערבי מצביעים על מעורבות איראנית שנועדה לערער את היציבות בבחריין ובתימן.
איראן השיעית מנצלת את "אפקט הדומינו" כדי לעורר את השיעים בבחריין ואת המורדים השיעים החות'ים בתימן כדי שיפילו את שלטונם של מלך בחריין חאמד בו עיסא אל-חליפה שהינו ממוצא סוני ושל נשיא תימן הסוני עלי עבדאללה צאלח.
בכירי המשטר האיראני זוקפים לזכותם את המהפכות והמחאות העממיות במדינות ערב,הם טוענים כי מדובר ב"התעוררות אסלאמית" שהיא המשך ישיר למהפכה האסלאמית של חומייני באיראן ואומרים כי הגיע הזמן "לשים קץ למשטרים הדיקטאטורים" באזור.
בינתיים מצליחות בחריין ותימן לבלום את הפגנות האופוזיציה השיעית.
נשיא תימן עלי עבדאללה צאלח האשים לפני כמה ימים כי "גורמים חיצוניים הם שמסיתים את המפגינים" בארצו כשהוא רומז כי לאיראן יש יד במהומות.
בבחריין המצב מסובך יותר,השיעים הם הרוב במדינה והם דורשים שסמכויות השלטון של המלך הסוני חמד בן עיסא בן חליפא ישללו ממנו,שהוא יהפוך לסמל בלבד וכי המשטר במדינה יהפוך למשטר "מלוכני חוקתי" שראש הממשלה בו הוא "בעל הבית" במדינה.
מלך בחריין מנסה לפייס את השיעים,הוא שחרר כמה עשרות מפגינים שיעים שנעצרו בהפגנות האחרונות ושוקל גם לשחרר את מנהיגי האופוזיציה השיעית של אגודת "אל-וופאק" הנתונים עדיין במעצר.
האיראניים פועלים במרץ להפיל את השלטון בבחריין,שבה שוכן בסיס צבאי אמריקני גדול,בין היתר כדי להחליש את "השטן הגדול".
יו"ר המג'לס האיראני,עלי לאריג'אני,האשים השבוע את ארצות הברית ב"צביעות",הוא אמר כי על הממשל האמריקני לשלם על מעשיו כנגד המוסלמים וקרא למדינות האזור שלא להיות "מעורבות בבלבול הפוליטי האמריקני" ולא לשלם את המחיר בהגנה על הבסיסים האמריקנים באזור".

המחאה העממית במדינות ערב הגיעה גם לאיראן ו"התנועה הירוקה" חידשה את ההפגנות נגד משטר ההיאטולות.
רבים בעולם מקווים כי האופוזיציה האיראנית תפיל את שלטונם של המנהיג הרוחני העליון ח'מינאי ושל הנשיא אחמדינג'אד אך נראה כי המשטר האיראני הפיק את הלקחים הדרושים מהמהומות שפרצו באיראן בקיץ 2009 לאחר הבחירות לנשיאות שכפי הנראה זויפו בהן התוצאות לטובתו של אחמדינג'אד.
המפגינים האיראנים נתקלו ברחובות בכוחות ביטחון מצוידים היטב בציוד לפיזור הפגנות ונחושים לפזר בכוח את ההפגנות.כוחות הביטחון האיראניים עשו גם מעצרי מנע לפני פרוץ ההפגנות ושמו את ראשי המתקוממים במעצר בית.
ההנהגה האיראנית הפעילה גם את כוחות ה" בסיג' " לפיזור ההפגנות,מדובר בכוח עזר המסייע לאכיפת החוק המונה מעל 13 מיליון איש ברחבי איראן והכפוף ישירות
ל"משמרות המהפכה".כוח זה הופעל גם ביוני 2009 נגד המפגינים תומכי הרפורמות.
מומחי מודיעין בישראל מעריכים כי יש בכוחה של האופוזיציה באיראן להפיל את שלטון ההיאטולות אך המפגינים רוצים לשמוע את התמיכה המוסרית של מדינות המערב במאבקם בקול ברור וצלול.
הנשיא אובאמה שינה את הטון ואמר בימים האחרונים כי הוא "מקווה שהעם האיראני ימשיך להפגין למען זכויותיו וכי מה שנכון למצרים נכון לאיראן".
גם גרמניה גינתה את ניסיון המשטר האיראני לדכא בכוח את חופש הביטוי של המפגינים.
במדינות המערב "מתחיל ליפול האסימון",כמה ממנהיגי המערב מבינים כבר כי איראן מוליכה אותם שולל ומנסה להרוויח זמן בהטחות שווא וכי האיום איננו מופנה רק לעבר ישראל אלא כלפי המערב כולו.
אחד האמצעים החשובים להפעיל לחץ על איראן הוא משטר הסנקציות שהטיל המערב על איראן.
נשיא איראן אחמדינג'אד טען השבוע כי "הסנקציות אינן משפיעות על כלכלתה של איראן" אך ככל הנראה מדובר בניסיון כושל של הנשיא האיראני לעשות "לוחמה פסיכולוגית" על המערב.
נתוני המודיעין מצביעים על כך שהסנקציות האחרונות שננקטו היו יעילות וכי הן פגעו באופן קשה בכלכלה האיראנית.
מה שנדרש הוא להרחיב ולהעמיק את הסנקציות במיוחד נוכח השינויים האחרונים במדינות הערביות במזרח התיכון לרעתה של ארצות הברית ונוכח התקדמות פרויקט הגרעין של איראן.
יש למהר ולפעול כדי להעמיד את איראן במקומה לפני שתתחיל "להשתגע" משיכרון הצלחתה במזרח התיכון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר