יום שלישי, 15 בפברואר 2011

מצרים-האם הנשיא מובארכ ממשיך לשלוט מאחורי הקלעים?


הצעירים שהובילו את המהפכה במצרים התאגדו וייתכן שיקימו מפלגה או תנועה פוליטית חדשה.
שרידי המשטר של מובארכ עדיין מושכים בחוטי השלטון ובמצרים יש הסבורים שמובארכ ממשיך לשלוט במדינה מאחורי הקלעים.


אחד הדברים המפליאים במהפכה במצרים היה הספונטאניות שבה התנהלה המהפכה במשך 18 יום עד להדחתו של מובארכ, מבלי שהובילה אותה הנהגה אמיתית.
נראה כי הצעירים המצרים שחוללו את המהפכה במצרים מתכוונים עכשיו למסד את פעילותם לתנועה או מפלגה פוליטית.
בימים האחרונים הקימו צעירים אלה גוף הנקרא "התאגדות צעירי מהפכת ה-25 בינואר" שמטרתו הראשונית היא להידבר עם המשטר הצבאי ששולט במצרים על הרפורמות הנדרשות במדינה בעקבות נפילת משטר מובארכ אך הצעירים אינם פוסלים את האפשרות שבמהלך הזמן תהפוך ההתאגדות הזו למפלגה או תנועה פוליטית חדשה.
הגוף החדש הזה הקים לשכה או "משרד ביצועי" (מכתב תנפיד'י-בערבית( שחברים בו נציגי הצעירים כמו וואיל ע'נים,אחראי השיווק בחברת "גוגל" שהיה פעיל בארגון ההפגנות באמצעות ה"פייסבוק" וה"טוויטר".
נציגים נוספים הינם אחמד מאהר,ח'אלד א-סייד,מחמוד סאמי,עבד אלרחמן סמיר,עומר סלאמה ומחמד עבאס.
אולם הגוף הזה מורכב מנציגים מתנועת הצעירים "ה-6 באפריל" שהוקמה ב2007 בעקבות מהומות פועלי הטקסטיל, מ "הקבוצה לתמיכה במחמד אל-בראדעי"
ומנציגים צעירים של תנועת "האחים המוסלמים" ושל "האגודה הלאומית לשינוי".
ההנהגה הצעירה הזו קיימה כבר פגישה אחת עם שני גנרלים מהצמרת הצבאית השלטת ותקיים עימה גם בעתיד פגישות נוספות.
נציגי "הדור הצעיר" דורשים מהצבא להחליף את הממשלה הנוכחית בממשלת טכנוקרטים שתיקרא "ממשלת הצלה לאומית",לבטל את משטר החירום המונהג במצרים מאז רצח הנשיא סאדאת,לשחרר את כל העצירים הפוליטיים ולאפשר את הזכות להקים מפלגות ואגודות.הם יגישו לצבא בימים הקרובים רשימה של שמות של אישים לתפקיד ראש הממשלה במקומו של אחמד שפיק.

הנהגת הצבא הנקראת "המועצה הצבאית העליונה" אמרה
לנציגי "הדור הצעיר" שעימו נפגשה כי "איננה רוצה לקבל אליה את השלטון במצרים וכי המדינה האזרחית היא הדרך היחידה להתקדמותה של מצרים".
אולם נראה כי שרידי משטרו של מובארכ עדיין מושכים בחוטים בניהולה של מצרים.
עפ"י כמה דיווחים בעיתונות המצרית הגנרל עומר סולימאן,סגן הנשיא ממשיך לעבוד במשרדו בארמון הנשיאותי וכי ראש הממשלה אחמד שפיק,מפקד חיל האוויר לשעבר שמונה לתפקיד ראש הממשלה ע"י מובארק עצמו בימים הראשונים של המהפכה,
אף הציע לנציגי "הדור הצעיר" שהגנרל עומר סולימאן ישתתף בדיאלוג עימם.
גם הצמרת הצבאית השלטת מורכבת מנאמנים למשטרו של מובארכ החל מראש המועצה פילדמרשל מחמד טנטאווי ועד הרמטכ"ל, הגנרל סמי ענאן.
עתה מתברר,עפ"י גורמים מדיניים בכירים בישראל, כי העברת סמכויות השלטון מהנשיא מובארכ ל"מועצה הצבאית העליונה" הפתיעה את ארצות הברית וישראל.
ההערכה הייתה שמשטר מובארכ יעביר את השלטון לקואליציה אזרחית של נציגי מפלגות וארגונים לגיטימיים אך נראה שהנשיא המודח העדיף להעביר את השלטון לנציגות של הממסד הצבאי שנחשב למעוז של האחדות והלאומיות.
יש פרשנים בעולם הערבי האומרים כי הנשיא מובארכ בחר בדרך הזו כדי להעביר מסר לממשל אובאמה כי אינו מוכן להיענות לבקשתו כי יעבור את סמכויות השלטון לסגנו עומר סולימאן, כפי שרצה הממשל, וכי העביר את סמכויותיו לצמרת הצבאית הנאמנה לו, והמקובלת על כל שכבות העם המצרי, באופן שיאפשר לו להיות השליט מאחורי הקלעים עד שתסתיים רשמית תקופת כהונתו בעוד כמה חודשים.
עפ"י התיאוריה הזו המפסיד העיקרי הוא הגנרל עומר סולימאן שרצה לרשת את חוסני מובארכ בתפקיד הנשיא ואילו מובארכ עצמו הצליח לנקום בממשל אובאמה שמשך את השטיח מתחת לרגליו.

"תיאורית הקונספירציה" המצרית הזו מוצאת לעצמה חיזוק בידיעות על כך שמצרים פנתה בבקשה רשמית לבריטניה כי תקפיא את חשבונות הבנקים של בכירים מצריים מהמשטר הקודם מבלי להזכיר את שמו של הנשיא מובארכ או מי מבני משפחתו.
דובר משרד החוץ הגרמני אישר כי גרמניה קיבלה בקשה דומה ממצרים להקפיא חשבונות בנק של בכירים מצרים בממשלה ובפרלמנט הקודמים.
עידן מובארכ במצרים הסתיים אך יש רבים במצרים הסבורים שאותה האליטה של חוסני מובארכ ממשיכה לשלוט במדינה תחת האיצטלא של "משטר צבאי".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר