יום שני, 14 בפברואר 2011

מצרים-מי יחולל את השינוי?

האליטה הצבאית השולטת כעת במצרים מתקשה להוביל את השינויים והאתגרים בעקבות "מהפכת ה-25 בינואר" וייתכן שהמעבר מדיקטטורה לדמוקרטיה יארך עוד זמן רב.אחד האתגרים הקשים היא ההתמודדות עם המצב הכלכלי החמור במדינה ופריצתה של אינתיפאדה במוסדות הממשלתיים והפרטיים.


"המועצה הצבאית העליונה" שלה העביר הנשיא מובארכ את השלטון במדינה כוללת כ-20 גנרלים,רובם אנונימיים לתושבי מצרים ולמערב והיא השולטת כעת במצרים.
מדובר בשלטון צבאי שאיננו עפ"י החוקה,תהליך קבלת ההחלטות נקבע בכינוס של כל חברי המועצה שבראשה עומד שר ההגנה פילדמרשל (מושיר-בערבית) מחמד טנטאווי.
"מהפכת ה-25 בינואר" הצליחה להתפטר מהנשיא מובארכ,בנו גמאל,הגנרל עומר סולימאן ומקורבים נוספים של הנשיא המודח אך לא מהאליטה הצבאית השולטת במדינה מאז מהפכת "הקצינים החופשיים" ב1952.
במערכת המודיעין הישראלית, ויש להניח שגם בארגוני מודיעין אחרים במערב,מחפשים את הדמות הציבורית שאמורה להנהיג את מצרים ממשטר מובארכ הדיקטטורי אל עבר המשטר החדש הדמוקרטי שעליו חולמים פעילי "הדור הצעיר" שחולל את המהפכה, ולא מוצאים.
אין אף דמות שיכולה לזכות בתמיכת "הדור הצעיר" או חלקים אחרים של החברה המצרית,אישיות בעלת יכולות מוכחות לבצע מהלכים גדולים שלהם זקוקה מצרים כעת בתחום שינוי המשטר וביצוע רפורמות חברתיות וכלכליות.
בעגה המדינית קוראים לדמות הזאת בישראל "מחולל השינוי".
אין כרגע בנמצא "מחולל שינוי" במצרים.
גורמים מודיעיניים הבקיאים בנעשה כעת במצרים אומרים כי "המועצה הצבאית העליונה" בראשותו של טנטאווי מתקשה להוביל את השינוי הדרוש,לכן היא הותירה לתקופה של 6 חודשים את הממשלה הזמנית שמינה מובארכ לפני לכתו בראשותו של אחמד שפיק,גנרל בדימוס שמילא את תפקיד מפקד חיל האוויר המצרי.היא גם דחתה את דרישת האופוזיציה למנות במקומה "ממשלת טכנוקרטים" שאיננה מזוהה עם משטר מובארכ מה שמעיד על כך שהאליטה הצבאית שאליה השתייך מובארכ רוצה שליטה מלאה בנעשה במדינה ואיננה ממהרת לוותר על מעמדה כתוצאה מ"מהפכת ה-25 בינואר".
"מי שמכיר את פילדמרשל טנטאווי העומד כעת בראש המדינה יודע כי אין מדובר ברפורמאטור גדול" אומר גורם בכיר במערכת המדינית הישראלית.
מצרים ניצבת בפני אותה הבעיה שבה ניצבו מדינות אחרות במהלך ההיסטוריה, שבהן היו מהפכות נגד משטר הרודנות והדיקטטורה ששלט בהן.
לאחר שמתפוגגות השמחה והאופוריה צריך להתמודד עם האתגר של בניית חברה המבוססת על דמוקרטיה וצדק.
אין כל ערובה שמדינה שבה נפל משטר רודני כתוצאה מאינתיפאדה עממית אכן תגיע בטווח הזמן הרחוק לדמוקרטיה.
כך למשל נפל שלטונו הרודני של השאה מחמד רצ'א בהלווי באיראן ב1979 ועבר לשלטון דיקטטורי אחר של ההיאתולות של חומייני.
תנועות האופוזיציה במצרים קיבלו את הדחתו של מובארכ בידי האליטה הצבאית ובכך השיגו את מטרתה הראשונה של המהפכה אך אין שום וודאות שהאליטה הצבאית הזו תתיר ל"מהפכת ה-25 בינואר" להמשיך עד השגת כל מטרותיה.
כבר עכשיו יש סימנים המדאיגים את תנועות האופוזיציה,הצמרת הצבאית השלטת מסרבת לבטל את מצב החירום המונהג במצרים מאז רצח אנוואר סאדאת המאפשר לשלטונות הביטחון לעקוב אחר חשודים "בפגיעה בביטחון המדינה",לעוצרם ולחוקרם ללא צו בית משפט והיא מתחמקת מלשחרר את כל העצירים הפוליטיים המשתייכים לאופוזיציה.
בתנועות האופוזיציה המצרית מתחילים להישמע קולות כי הצעדים שעליה החליטה האליטה הצבאית השלטת כמו פיזור שני בתי הפרלמנט וכתיבת חוקה חדשה אינם מספיקים וכי "המועצה הצבאית העליונה" משרתת את האינטרסים של ארצות הברית וישראל.
האופוזיציה המצרית דורשת "מפת דרכים" ברורה לביצוע השינוי במצרים אך עד כה לא קיבלה אותה.

אחד השינויים העיקריים שהאליטה הצבאית נדרשת אליו בעקבות המהפכה הוא ביצוע רפורמות כלכליות.היא צריכה להתמודד עם הבעיות הכלכליות שהיוו חלק חשוב במניעים של "הדור הצעיר" להפיל את שלטון מובארכ כמו,אבטלה גואה,שחיתות,עליית מחירים,שכר נמוך ותנאי מחייה ירודים.
עפ"י נתונים שפורסמו, במהלך 18 ימי המהפכה הפסידה מצרים כמיליארד דולר כתוצאה מהפגיעה בתיירות וכי היא ממשיכה להפסיד כתוצאה מהאירועים האחרונים כ-300 מיליון דולר ביום.
המהפכה עברה עכשיו מהרחובות אל המוסדות הממשלתיים והפרטיים שם התפרץ נחשול של זעם שהביא לשביתות והפגנות במחאה על מעשי שחיתות ושכר נמוך.
כל הדמויות הכלכליות החשובות במצרים מזוהות עם משטרו של מובארכ וחלקן מואשם בשחיתות.כמה מהן נמלטו ממצרים וכמה מהן נתונות במעצר בית.
האם האליטה הצבאית השלטת תצליח לשקם את הכלכלה המצרית? מי יביא כסף למצרים וידאג להשקעות במדינה לאחר בריחתם של המשקיעים? מי ידאג ליצירת מאות אלפי מקומות עבודה למובטלים הצעירים שהפגינו ברחובות והפילו את משטר מובארכ?
הצבא המצרי לא יוותר על מעמדו במצרים,הוא ירצה להמשיך ולהיות חלק מהמערכת השלטונית והכלכלית ונראה שהוא עומד בפני אתגרים אדירים שנגרמו כתוצאה מ"מהפכת ה-25 בינואר" בתחום החברתי והכלכלי מלבד האתגר להוביל שינוי באופי המשטר.
מדובר במשימות כבדות שאין כל ודאות שהצבא יוכל למלאן וייתכן שהמדינה תדרדר למצב של תוהו ובוהו,עדיין מוקדם מידי לשפוט אך צריך לקחת בחשבון גם את האפשרות הזו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר