יום רביעי, 9 בפברואר 2011

המהפכה במצרים והשלכותיה על הבעיה הפלסטיניתהמהפכה במצרים תשפיע באופן ישיר על הסיכויים להגיע להסדר קבע בין ישראל והפלסטינים,על יציבותה של הרשות הפלסטינית ועל שלטון החמאס ברצועה.ברשות הפלסטינית מודאגים ממדיניות "הזגזוגים" של ממשל אובאמה במזרח התיכון.


את תוצאות הצלחת המהפכה במצרים ותוניסיה אפשר להרגיש כבר בשטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה.היכולת המוכחת של ה"פייסבוק" וה"טוויטר" להניע צעירים לצאת ולהפגין ברחובות מנוצלת כעת ע"י פעילי תנועת הפת"ח השואפים לייצר שרשרת של פעולות מחאה במגמה להפיל את שלטון החמאס ברצועת עזה.
פעיל הפת"ח פתחו דף קבוצה מיוחד ב"פייסבוק" הנקרא "מהפכת הכבוד-עזה" שבאמצעותו הם מתכננים לארגן את ההפגנות ברצועת עזה.
אולם בהנהגה הפלסטינית ברמאללה החלו כבר לדון בהשלכות של המהפכה במצרים על הבעיה הפלסטינית.
קשה להעריך עדיין כיצד יסתיים המשבר הפוליטי והחברתי העמוק במצרים אולם ברור שתקופתו של הנשיא מובארכ תסתיים בנקודה מסיימת על ציר הזמן שנע החל מהיום ועד לחודש ספטמבר השנה, מועד קיומן של הבחירות לנשיאות.
ברשות הפלסטינית לא הופתעו מ"פניית הפרסה" שעשה ממשל אובאמה ביחס לנשיא מובארכ,יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס היה בסיטואציה דומה לפני הבחירות לקונגרס בארצות הברית כאשר הנשיא אובאמה שינה את דעתו וקיבל את עמדת נתניהו כי על הפלסטינים לחזור לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים.
ברשות מודאגים מכך שהנשיא אובאמה לא מסתייג מהאפשרות לקשר בין הממשל האמריקני לתנועת "האחים המוסלמים" במצרים,מבחינת הפלסטינים הדבר מעיד על האפשרות שממשל אובאמה יאות לשתף פעולה בעתיד גם עם שלטון החמאס ברצועת עזה.
הנשיא אובאמה לא היסס להפנות עורף לנשיא מובארכ וברשות הפלסטינית מעריכים שהוא עלול לנקוט בצעד דומה כלפי מחמוד עבאס אם יגיע למסקנה שהדבר משרת את האינטרסים של ארצות הברית.
חוסר היציבות במצרים כבר משפיע על היבטים מסוימים של הבעיה הפלסטינית ועלול להשפיע עליהם גם בעתיד.
הנושא העיקרי שמדאיג את הפלסטינים הוא המשך המשא ומתן עם ישראל.כרגע המו"מ בין שני הצדדים נמצא במבוי סתום אולם האפשרות שבמצרים תעלה לשלטון ממשלה קיצונית שתבטל את הסכם השלום עם ישראל מדאיגה את ההנהגה הפלסטינית.
לצעד כזה עלולות להיות השלכות שליליות על האפשרות להשגת הסכם קבע בין ישראל לפלסטינים.
הדרג המדיני בישראל ייאלץ במקרה כזה לשנות את כל התפיסה האסטרטגית של יחסי ישראל עם מדינות ערב, הוא ישים דגש עוד יותר גדול על נושא הביטחון ודעת הקהל בישראל עלולה להקצין ולא להאמין יותר בתועלת ההגעה להסדרים עם מדינות ערב ועם הפלסטינים.
ברשות הפלסטינית חוששים גם שההתעניינות הגדולה של ארצות הברית והקהילה הבינלאומית במצב במצרים תסיט את תשומת הלב מהבעיה הפלסטינית ותשבש את תוכניות הפלסטינית להביא להכרה בינלאומית במדינה פלסטינית שגבולותיה הם קווי 67 עד ספטמבר 2011.
גם יציבותה של הרשות הפלסטינית עלולה להתערער,משטרו של מובארכ היה המשטר הערבי העיקרי שתמך בה,עלייתו של שלטון אחר במצרים שבו תהיה שותפה גם תנועת "האחים המוסלמים", שהיא תנועת האם של החמאס, עלול לערער את יציבות השלטון ברמאללה.
סביר להניח גם כי משטר מצרי חדש שכזה יהדק גם את הקשרים של מצרים עם רצועת עזה,הוא יפתח את המעברים ממצרים לרצועה באופן חופשי ורציף ויתיר הכנסת מוצרי מזון ודלק.
למצור הכלכלי של ישראל על הרצועה לא יהיה שום ערך וסביר להניח שהמשטר החדש המצרי יעלים גם עין מהברחות נשק ואמל"ח מאיראן דרך חצי האי סיני לרצועת עזה.כתוצאה מכך שלטון החמאס ברצועה יתחזק ויתבסס עוד יותר.
חצי האי סיני עלול להפוך לעורף האסטרטגי,הצבאי והלוגיסטי של שלטון החמאס ברצועה.
גם החדירה מסיני של גורמי טרור המזוהים עם תנועת הג'האד העולמי אל תוך רצועת עזה עלולה להתגבר כתוצאה מהחלשות כוחו של הצבא המצרי בחצי האי סיני בעקבות חוסר היציבות הפוליטית במצרים.
מצרים היא המדינה הערבית העיקרית שעסקה באופן פעיל בניסיון לפייס בין תנועת הפת"ח לתנועת החמאס.
השושבין העיקרי של הפיוס היה הגנרל עומר סולימאן,כיום סגן הנשיא המצרי, אשר גיבש מסמך הבנות שעליו חתמה תנועת הפת"ח.
לא ברור אם המשטר החדש במצרים ירצה להמשיך במשימת הפיוס ואם כן, האם התיווך שיציע יהיה מקובל על הרשות הפלסטינית.
המשך הפיצול הגיאוגרפי והפוליטי בין הגדה לרצועה והמחלוקות בין הפת"ח לחמאס עלולים במקרה כזה להימשך עוד זמן ממושך.
שינוי המשטר במצרים למשטר שבו יש לתנועת "האחים המוסלמים" השפעה גדולה בתהליך קבלת ההחלטות עלול להוציא את מצרים מגוש המדינות הערביות "המתונות" ולגרום לה להצטרף לגוש הקיצוני המכונה "ציר הרשע" בראשותה של איראן.
הציר הזה תומך בשלטון החמאס בעזה והוא יפעל להפלת שלטונו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ברמאללה.
עם זאת יש ברשות הפלסטינית הסוברים כי מצרים שתהיה יותר חופשית ודמוקרטית תתמוך בפלסטינים הרבה יותר ממשטר הדיקטטורה של מובארכ שהסכמי "קמפ דיויד" כבלו את ידיו ונטרלו אותו באופן שאפשר לישראל לנהל סחבת בכל הקשור לפתרון הבעיה הפלסטינית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר