יום שלישי, 8 בפברואר 2011

מצרים-האם ממשל אובאמה תומך באסלאם הקיצוני?


בעולם הערבי מאשימים את הנשיא אובאמה כי נכנע ללחצי ישראל ולכן הוא תומך בהישארות מובארכ בשלטון עד להעברתו באופן מסודר. הגישה הפייסנית של ממשל אובאמה כלפי תנועת "האחים המוסלמים" במצרים הינה בומרנג מסוכן שיחזור לארה"ב וישראל.ממשל אובאמה הוכיח,במהלך המשבר האחרון במצרים, כי לארצות הברית אין מדיניות ברורה במזרח התיכון והיא קובעת את מדיניותה בהתאם למאזני הכוח שנוצרים בשטח ולא עפ"י עמדה עקרונית ברורה.
באותה המהירות שבה היא תומכת במשטרים חדשים במזרח התיכון כך היא ממהרת "למשוך את השטיח" מתחת לרגליהם של משטרים שבהם תמכה.
מדיניות ה"שבשבת" או ה"זגזוג" של אובאמה באה לידי ביטוי בסיבוב הפרסה שעשה הממשל האמריקני ביחס לנשיא מובארכ,לפני שבועיים אמר אובאמה כי "עתיד מצרים יקבע ע"י תושביה" אולם שרת החוץ קלינטון שינתה שלשום את הגישה ואמרה כי "עזיבה מהירה של מובארכ תסבך את המצב,אנחנו לא רוצים להגיע לבחירות כושלות".
נראה כי מאחורי הקלעים פועל הממשל להשאיר את מובארכ בתפקידו בינתיים עד לגיבוש פשרה בין סגן הנשיא עומר סולימאן לבין נציגי האופוזיציה כדי להקים ממשלה זמנית.הממשלה הזמנית אמורה,עפ"י התוכנית האמריקנית,לתקן את החוקה המצרית ואת תקנות החירום ולהביאם לאישור הפרלמנט שיקבע מועד לבחירות.

מה גרם לשינוי בעמדת ממשל אובאמה כלפי מובארכ?

בעולם הערבי כבר מאשימים את ישראל ואומרים כי הנשיא אובאמה נכנע ללחצי ראש הממשלה נתניהו כפי שנכנע בעבר לתכתיבי נתניהו בערוץ הישראלי פלסטיני.
פרשנים ערבים אומרים כי העמדה הישראלית היא ברורה כפי שבאה לידי ביטוי בהדלפות "וויקיליקס" כי יש לתמוך במשטר מובארכ וביורשו הפוטנציאלי הגנרל עומר סולימאן.
עפ"י מסמך שהודלף ל "וויקיליקס" אמר אל"מ דוד חכם,יועצו של שר הביטחון אהוד ברק לדיפלומטים אמריקנים כי " הישראלים מאמינים שהגנרל עומר סולימאן יכהן לכל הפחות כנשיא זמני אם מובארכ ימות או לא יוכל למלא את תפקידו".
אולם נראה כי הממשל האמריקני חושש כי אם מובארכ יעזוב כעת את כס השלטון ייוצר וואקום פוליטי שאליו תיכנס "תנועת האחים המוסלמים".

למרות זאת ממשל אובאמה נוקט גישה פייסנית בהתייחסותו לתנועת ה"אחים המוסלמים".
הנשיא אובאמה אמר בראיון לרשת "פוקס" כי ל"אחים המוסלמים" אין רוב במצרים אך הם מאורגנים היטב וברורים באידיאולוגיה האנטי אמריקנית שלהם.לצד זאת יש במצרים גם חברה חילונית,משכילה ואזרחית המעוניינת לעבור לקדמת הבמה וחשוב לזכור שלא מדובר בין בחירה ב"אחים המוסלמים" לדיכוי העם המצרי.
דובר בית הלבן רוברט גייטס אמר שלשום כי " וושינגטון תומכת במאמצי "האחים המוסלמים" להשיג את זכויותיהם שאותן הם מחפשים מזה זמן רב ושעדיין נשללות מהן בצל הממשלה הנוכחית,הם מייצגים חלק מהעם המצרי וכל ממשלה דמוקרטית חייבת לכלול את כל שכבות העם המצרי",הוא הכחיש דבר קיומם של מגעים בין הממשל לתנועת "האחים המוסלמים".
אולם,למרות ההכחשות טענו מקורות מצרים כי ארצות הברית הפעילה לחץ על סגן הנשיא המצרי עומר סולימאן לנהל מגעים עם נציגי תנועת "האחים המוסלמים" ואף להזמינם למשא ומתן על העברת השלטון והרפורמות החדשות דבר שאכן קרה.
לראשונה, הוזמנו נציגי התנועה שהוצאה מחוץ לחוק לפגישה עם עומר סולימאן דבר שהתפרש על ידם כהישג היסטורי וניצחון חשוב בדעת הקהל המצרית והעולמית.

תנועת "האחים המוסלמים" פרסמה היום גילוי דעת שבו אמרה כי "העם המצרי הוא שעשה את המהפכה ולא תנועת "האחים המוסלמים" כפי שטוען משטר מובארכ".
התנועה מנסה לשמור על תדמית מתונה כדי שלא להפחיד את הממשל האמריקני ומדינות המערב בתקווה לזכות בתמיכתם.
מנהיגי התנועה מאשימים את הגנרל עומר סולימאן כי הוא "משחיר את פניה" של התנועה ומציגה כגורם שלילי ביותר המהווה סכנה למצרים ולאזור.
פעילי התנועה הגבירו את השתתפותם בהפגנות נגד משטר מובארכ לצידם של מפגיני "הדור הצעיר".
נראה כי התנועה רוצה לחזק את מעמדה בשטח כמי שהשתתפה במהפכה ולאלץ את המשטר להתחשב במעמדה ובכוחה ברחוב לכשתחולק "עוגת השלטון" לאחר לכתו של מובארכ.במקרה שתקבל הבטחה כזו היא עשויה לפעול למען הרגעת הרוחות ולהתפשר.

נראה כי ממשל אובאמה משלה את עצמו כי אם ינקוט בגישה מפייסת כלפי תנועת "האחים המוסלמים" הדבר ישתלם לו בעתיד כיוון שבכל מקרה התנועה הזו תשתלב במערכות השלטון במצרים,לאחר לכתו של מובארכ.
המדיניות הזו משתלבת ברצונו של הנשיא אובאמה מאז שנבחר לפייס את הערבים ואת העולם המוסלמי.
מה שממשל אובאמה לא הבין עדיין הוא שתנועת "האחים המוסלמים" נוקטת מדיניות זהירה מאוד,מדובר בתנועה שנרדפה במשך עשרות שנים על ידי מנגנוני הביטחון של המשטר,היא המפלגה המאורגנת והחזקה במצרים והיא עדיין לא שלפה את ה"קלף" המנצח שלה שהוא דת האסלאם שיכול לסחוף את ההמונים.
עד כה לא ראינו בקרב ההמונים המצרים שהפגינו, דגלים ירוקים המייצגים את התנועה האסלאמית הקיצונית, אבל ברגע שיוכרז על בחירות או על הקמת ממשלה זמנית,ייצאו פעילי התנועה לרחובות ויפגינו את כוחה האמיתי של התנועה.
ממשל אובאמה לא הפנים את הלקחים מהטעות של ממשל בוש אשר אילץ את ישראל והרשות הפלסטינית להסכים לכך שתנועת החמאס תשתתף בבחירות לפרלמנט ב2006.התוצאה הייתה שהחמאס שהיא תנועת בת של "האחים המוסלמים" זכתה בבחירות ואח"כ אף עשתה הפיכה צבאית והשתלטה על רצועת עזה.
תמיכה אמריקנית ,אפילו עקיפה,בתנועה הקיצונית הזו רק תחזק אותה ולעלייתה לשלטון במצרים תהייה השפעה שלילית על המשטרים הערבים האחרים במזרח התיכון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר