יום חמישי, 3 בפברואר 2011

הכבוד של הנשיא מובארכ


תומכיו של מובארכ פנו לדרך האלימות כדי להפעיל לחץ על האופוזיציה לאפשר לנשיא המצרי לפרוש בדרך מכובדת מבלי שיגורש לחו"ל.מתנגדי מובארכ גורסים כי האלימות נגדם רק מגבירה את שנאתם אליו ואת נחישותם לסלקו מכס השלטון וממצרים.


נראה כי למרחץ הדמים שהתפתח בכיכר "השחרור" בקהיר בין תומכי הנשיא מובארכ למתנגדיו יש קשר ישיר לפגיעה בכבודו של השליט המצרי הוותיק והקשיש.
מחמד חוסני מובארכ ,החולה במחלה קשה, נולד במצרים,גדל בה ושירת בצבא המצרי בתפקיד בכיר,עכשיו רוצים מתנגדיו ושונאיו לגרש אותו ממולדתו ולא לאפשר לו אפילו למות בה ולהיקבר בה בכבוד.
למרות הביקורת הקשה עליו אי אפשר לקחת ממנו את תרומתו להיסטוריה המודרנית של מצרים ב-30 השנה האחרונות ולגרשו כפושע ובוגד לחו"ל.
למובארכ יש כבוד והוא לא ייתן יד ל"מזימה" הזו נגדו.
זו כנראה הסיבה העיקרית שמקורביו מבכירי מפלגת השלטון ארגנו את ההפגנות והעימותים של קבוצות מתומכיו עם אלפי המפגינים בכיכר "השחרור".
הנשיא מובארכ המובס,נלחם על מעמדו וכבודו כנשיא,הוא מנסה להשתמש בקלפים המעטים שעדיין נותרו לו כדי להישאר במצרים עד יום מותו מבלי שיתנכלו לו ולבני משפחתו.
הוא "מושך זמן" בדיאלוג עם תנועות האופוזיציה,מנסה לנצל לטובתו את המחלוקות ביניהן וגם מנסה להעביר מסר מרתיע למפגינים נגדו כי יציאה לרחובות עלולה לעלות להם בחייהם אם ייתקלו בתומכיו.
מובארכ איננו מוכן להיכנע לדרישה לעזוב את מצרים בעוד יריבו הפוליטי מחמד אל-בראדעי שחי עשרות שנים בחו"ל יהפוך למנהיג החדש של מצרים מבלי שתרם לה דבר.
האופוזיציה המצרית אינה מאשימה את מובארכ בגניבה ושדידת אוצרות המדינה,האשמות בשחיתות מופנות לעבר עוזריו ויועציו.גם ההאשמות כי היה "סוכן אמריקני" אינן מדוייקות,הברית שלו עם ארה"ב נבעה בעיקר מסיבות כלכליות והוא ניסה באופן קבוע ומתמיד לקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ונחשב לתומך הראשי של אש"ף וההנהגה הפלסטינית בעולם הערבי.
מובארכ הוא איש צבא עיקש שמוכן למות במולדתו מאשר להיות מגורש ממנה בבושת פנים.הוא יהיה מוכן להסתלק מן כס השלטון אך לא ממולדתו מצרים.
תומכיו של מובארכ אומרים כי אם ימשיכו תנועות האופוזיציה לדרוש את סילוקו של מובארכ מהמדינה עלול להיפתח מרחץ דמים שיימשך זמן רב ויפיל קורבנות רבים.
תומכי מובארכ מנסים להשיג הסדר עם האופוזיציה שיאפשר העברה חלקה של השלטון לדור הצעיר האופן דמוקרטי שיאפשר גם עריכת בחירות.
הם טוענים כי הממשל של אובאמה בגד במובארכ ו"תקע סכין בגבו" וכי הוא פועל כעת לאמץ לחיקו את מחמד אל-בראדעי.
האירועים בכיכר "השחרור" עלולים רק להוות דוגמית למה שעלול לקרות במצרים אם הנשיא מובארכ יעזוב במפתיע את כס השלטון וישאיר את הוואקום השלטוני ריק.

האם טעה הנשיא מובארכ בכך שאפשר לתומכיו לפתוח במעשי אלימות נגד האופוזיציה?
מבחינתו לא הייתה לו שום ברירה אחרת.מחמד אל-בראדעי ותנועת "האחים המוסלמים" אינם מוכנים לנהל משא ומתן עם ראש הממשלה החדש אחמד שפיק על העברה מסודרת של השלטון ודורשים את ראשו של מובארכ כתנאי מוקדם לכל פתיחת משא ומתן.
אירועי האלימות בכיכר "השחרור" בקהיר מעוררים תגובות בכל העולם ומובארכ מקווה שארצות הברית ומדינות אירופה יפעילו לחץ על אל-בראדעי לאפשר לצדדים להגיע ל"מוצא של כבוד" מהמשבר.
ישנם פרשנים ערבים שגורסים כי מובארכ טעה בכך שהוביל את האירועים לכיוון האלים וכי בכך "תקע את המסמר האחרון בארון הקבורה שלו".לדבריהם מדובר בבומרנג, ההמונים המצרים זועמים ורצונם לנקום במובארכ ולהענישו רק הולך וגובר.
ההתנגשויות האלימות בין תומכיו ומתנגדיו של מובארכ העכירו את אופייה ההמוני של האינתיפאדה העממית במצרים שהתנהלה בימיה הראשונים כאינתיפאדה ב"דרכים של שלום".משטר מובארכ מכחיש כל קשר להתקפות האלימות של "בעלי הזרוע" (בלט'גיה-בערבית) על המפגינים אולם נראה כי יש להן אופי מאורגן ויזום.
מובארכ נוהג בשיטת ה"המקל והגזר",בצד ההתקפות האלימות של תומכיו על המפגינים מודיע אחמד שפיק,ראש הממשלה החדש כי הוא מוכן לפתוח מייד בדיאלוג מיידי עם המפגינים בכיכר "השחרור".
נראה כי מתנגדיו של מובארכ יגבירו בימים הקרובים את התהלוכות ההמוניות וההפגנות כדי להפעיל לחץ על הנשיא מובארכ להיכנע.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר