יום ראשון, 6 בפברואר 2011

מהפכת ה-25 בינואר-תנועת "האחים המוסלמים" מסתערת על הזירה הפוליטית


סגן הנשיא המצרי עומר סולימאן פתח במו"מ עם נציגי האופוזיציה בניסיון למצוא פיתרון למשבר במדינה.במו"מ משתתפת תנועת "האחים המוסלמים" שזכתה להכרה ולגיטימציה ממשטר מובארכ וממדינות המערב.

המהפכה העממית במצרים זוכה בימים האחרונים באמצעי התקשורת הערביים לתואר "מהפכת ה-25 בינואר" או "מהפכת הדור הצעיר".
משטרו של מובארכ,כך נראה,סומך על "אלמנט הזמן" והוא מנסה להתיש את המפגינים ולכרסם בכוחם.
אולם המפגינים נחושים להמשיך במהפכה,נציגי ה"דור הצעיר" עושים השוואה בין המהפכה במצרים לבין המהפכה בתוניסיה ואומרים כי לקח לתוניסאים 23 ימים לגרש את הרודן זין אל-עאבדין בן עלי בעזרת הצבא,מצרים היא מדינה גדולה יותר והצבא עדיין נאמן למובארכ.לכן,מדובר רק בשאלה של זמן.
הד"ר זיאד אלעלימי,מתומכיו הקרובים של מחמד אל-בראדעי,אומר כי "הנשיא מובארכ הוא רוצח שהרג עד כה כמה עשרות מפגינים והורה על מעצרם של כ-3000 אחרים" וכי "המפגינים לא ינוחו עד שידיחו אותו מכס השלטון".

סגן הנשיא עומר סולימאן פתח היום במשא ומתן עם נציגי האופזיציה ונפגש עם נציגים של מפלגת ה"וופד",נציגי ה"תג'מוע" ונציגים של תנועת האחים המוסלמים".
תנועת "האחים המוסלמים" הודיעה באופן מפתיע כי תשתתף במשא ומתן, היא וויתרה על התנאי המוקדם שהציבה לשיחות והוא הדחתו המיידית של הנשיא מובארכ מתפקידו.
ד"ר גמאל נצאר,דובר התנועה הסביר כי מטרת המשא ומתן היא "לעמוד מקרוב על הכוונות האמיתיות של המשטר ועל מידת רצינותו" וכי התנועה לא וויתרה על דרישתה הבסיסית לסלק את מובארק מן השלטון.
ד"ר פריד אסמאעיל עבד אל-חלים,ממנהיגי "תנועת האחים המוסלמים" הסביר כי האסטרטגיה של התנועה היא להמשיך בהפגנות ופעולות המחאה במקביל למשא ומתן עם משטר מובארכ.
התנועה דורשת מסגן הנשיא עומר סולימאן להפסיק מייד את הפעילות האלימה נגד המפגינים,לשחרר את אלה שנעצרו ולהעניש את כל מי שהורה לנקוט באלימות נגד המפגינים.
תנועת "האחים המוסלמים" הפגינה גישה פרגמאטית ונענתה לבקשת ממשל אובאמה להשתתף במשא ומתן עם סגן הנשיא המצרי.
השתתפותה במשא ומתן הזה נחשבת להישג עצום מבחינתה.
מדובר ב"תנועה אסורה" על פי החוק המצרי שהוצאה מחוץ לחוק ע"י משטרו של הנשיא מובארכ ושפעיליה הועמדו לדין בבתי דין צבאיים באשמת חתרנות מדינית נגד השלטון ותכנון פיגועים.
התנועה הזו הוחרמה ע"י נשיאי מצרים השונים מאז "מהפכת הקצינים החופשיים" ב-1952,במשך השנים היא גדלה והתעצמה והפכה לתנועת האופוזיציה הגדולה ביותר.
כתוצאה מ"מהפכת ה-25 בינואר" זכתה התנועה להכרה ממשטר מובארכ שרדף אותה במשך כשלושה עשורים וללגיטימציה בינלאומית.
שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון אמרה במינכן כי היא תומכת בהידברות עם תנועת "האחים המוסלמים" אולם הסנטור הרפובליקני ג'ון מקיין לא היסס לתקוף את התנועה הפונדמנטליסטית.בראיון לעיתון הגרמני "דר שפיגל" הוא אמר כי "מדובר בקבוצה קיצונית שמטרתה לכפות את השריעה,היא לא מאמינה בדמוקרטיה ומפרה את זכויות האישה".הוא הוסיף כי השתתפותה של תנועת "האחים המוסלמים" בממשלת המעבר במצרים תהייה "טעות היסטורית".
בתנועת "האחים המוסלמים" לא מתרגשים מדבריו של מקיין,בתנועה מרוצים מהגישה של ממשל אובאמה ומהאפשרות לנצל את המהפכה שעשה "הדור הצעיר".
מבחינתם מדובר בהזדמנות היסטורית לרכוב על גל ההצלחה של המהפכה העממית במצרים כדי להסתער על הזירה הפוליטית.
לתנועת "האחים המוסלמים" יש ניסיון פוליטי רב,היא פרושה בשטח בכל רחבי מצרים ויש לה מערכת הטפה משומנת במסגדים.התנועה התמודדה כבר בכמה מערכות בחירות והיא וותיקה בהרבה מתנועת "ה-6 באפריל" שארגנה את ההפגנות הראשונות של "מהפכת ה-25 בינואר".
פעילי תנועת "האחים המוסלמים" הצטרפו להפגנות רק ב-28 בינואר,שלושה ימים לאחר ש"הדור הצעיר" הצליח להניע ברחובות קהיר ובכיכר "השחרור" כ-20 אלף מפגינים.

האם המשא ומתן בין האופוזיציה לסגן הנשיא סולימאן יחסל את המהפכה?

כנראה שלא.תנועות האופוזיציה מפגינות נחישות להמשיך בהפגנות עד להדחתו של הנשיא מובארכ.
פעילי תנועת "האחים המוסלמים" כבר משולבים בפעילות השטח,אפשר לראות אותם מטפלים בפצועים,מגישים מים ומזון למפגינים ושומרים על הכניסות לכיכר "השחרור" בקהיר.
אולם,קיימת מחלוקת בין תנועת "האחים המוסלמים" לבין שאר ארגוני האופוזיציה לגבי השאלה כיצד מוציאים את רסן השלטון מידיו של מובארכ הממשיך להישען על הצבא שמהווה את מקור כוחו של השלטון.
ב "אחים המוסלמים" אומרים כי המפתח לכך הוא שינוי החוקה המצרית.לטענתם אם יתקיימו הבחירות לנשיאות בחודש ספטמבר הקרוב,יש סיכוי סביר שבתרחיש הזה יזכה סגן הנשיא עומר סולימאן בתפקיד ה"הראיס".
הנשיא מובארק שינה סעיפים חשובים בחוקה באופן שהגביל את ארגוני האופוזיציה בבחירות לנשיאות וסייע למפלגת השלטון.
לכן דורשת תנועת "האחים המוסלמים" כי מובארכ יודח לאלתר מתפקידו ובמקומו יתמנה לנשיא זמני ראש בית הדין החוקתי שיכריז על בחירות חדשות לפרלמנט. כזכור בנובמבר 2010 התקיימו בחירות לפרלמנט אך תנועת "האחים המוסלמים" לא זכתה אפילו במושב אחד בגלל זיופי התוצאות ע"י אנשי מובארכ.
הפרלמנט החדש אמור, עפ"י ההצעה הזו, לשנות את החוקה ולהודיע על בחירות חדשות לנשיאות שיהיו דמוקרטיות ו"נקיות" מזיופים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר