יום חמישי, 27 בינואר 2011

ערוץ "אל-ג'זירה" נגד הרש"פ-עיתונות משובחת או תעמולה זולה


לערוץ "אל-ג'זירה" הייתה חשיפה עיתונאית ענקית וחשובה של סודות המשא ומתן בין ישראל לרש"פ בתקופת ממשלת אולמרט אך השידור שלה לא היה מאוזן והוטה לרעתה של הרש"פ.ממשלת רמאללה הופתעה ונגרם לה נזק תדמיתי אדיר בקרב הציבור הפלסטיני.ערוץ "אל-ג'זירה" הפופולארי ביותר בעולם הערבי הנחית השבוע מהלומה כואבת על הרשות הפלסטינית והעומד בראשה וגרם לה נזק תדמיתי חמור בקרב הציבור הפלסטיני בשטחים ובפזורה.
אין ספק שלערוץ "אל-ג'זירה" הייתה חשיפה עיתונאית מרשימה שכל ערוץ טלביזיה בישראל ובעולם היה רוצה להתברך בה,הוא השיג את כל 1600 המסמכים של צוות המשא ומתן הפלסטיני שניהל את המשא ומתן עם ממשלת אולמרט בין השנים 2006-2008.

מי הדליף ל"אל-ג'זירה" את המסמכים?
ברשות הפלסטינית עדיין מנסים להתחקות אחר מקור ההדלפה,בתחילה הופנו החשדות לעברו של מחמד דחלאן מבכירי הרשות הפלסטינית שהסתכסך קשות עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס במסגרת "קרב הירושה",אח"כ התמקדו החשדות בעורך דין צרפתי ממוצא פלסטיני שעבד במשרדו של ד"ר צאיב עריקאת ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני ברמאללה ופוטר מעבודתו לפני שבעה חודשים ועבר לעבוד בלשכתו של אמיר קטר.
אולם,בראיון לערוץ "אל-ג'זירה" בסוף ארבעת ימי השידור המיוחדים של חשיפת "מסמכי אל-ג'זירה" טען צאיב עריקאת כי סוכן סי.איי.איי לשעבר בשם קלייטון סווישר שעובד כיום ככתב בערוץ "אל-ג'זירה" הוא האחראי להדלפות וכי הן התבצעו בשיתוף עם אליסטר קרוק,איש המודיעין הבריטי לשעבר שמקורב לחמאס ועם ווידאח חנפר,מנכ"ל ערוץ "אל-ג'זירה".
הזעם הפלסטיני על ההדלפה הוא גדול,ברשות הפלסטינית מודים כי היה "מחדל גדול" באופן אבטחת המידע הרגיש הזה במחלקת המשא ומתן ואומרים כי הם עוסקים כעת בהסקת המסקנות הדרושות כדי שהתופעה לא תשנה.
אין ספק שערוץ "אל-ג'זירה" הצליח לחדור אל "קודש הקודשים" של צוות המשא ומתן הפלסטיני ולרוקן אותו מכל סודותיו.

מבחינתה של הרשות הפלסטינית עיתוי פרסום המסמכים נבע מהרצון של ערוץ "אל-ג'זירה" להכפיש את הרשות בשיא הצלחתה המדינית לבודד את ישראל בזירה הבינלאומית ערב כינוס הקוורטט במינכן והדיון במועצת הביטחון של האו"ם על מדיניות ההתנחלויות של ישראל.
בעקבות פרסומי "אל-ג'זירה" שנמשכו כאמור ארבעה ימים ברציפות נדחקה הרשות הפלסטינית לעמדת "המתגונן".פרסומי "אלג'זירה" עסקו בארבעה נושאים עיקריים:"וויתורי" הרשות הפלסטינית במהלך המשא ומתן עם ממשלת אולמרט,סוגיית הפליטים ו"זכות השיבה" ,התיאום הביטחוני בין השב"כ הישראלי למנגנוני הביטחון הפלסטינים והתיאום בין ישראל לרשות הפלסטינית לפני ובמהלך מבצע "עופרת יצוקה".

מתקפת הנגד לא איחרה לבוא,הדוברים הבכירים של הרשות הפלסטינית ושל תנועת הפת"ח יצאו במתקפה תקשורתית נגד ערוץ "אל-ג'זירה",הם האשימו אותו כי הוא משרת את האינטרסים של ממשלת נתניהו-ליברמן וכי הוא מנסה לעשות "סיכול ממוקד פוליטי" לרשות הפלסטינית ולמחמוד עבאס העומד בראשה.הם גם טענו כי ההדלפות גרמו נזק מדיני בכך שחשפו את אסטרטגיית ניהול המשא ומתן של הרשות הפלסטינית כדי להחלישה.אח"כ האשימו אותו כי הוא משרת את האינטרסים של אמיר קטר שנתן "אור ירוק" למהלך וכי הוא מנסה לכפות על הצופים את האג'נדה של תנועת "האחים המוסלמים" שהיא תנועת האם של החמאס.ההאשמות הסלימו עוד יותר וכמה פרשנים פלסטינים האשימו את ערוץ "אל-ג'זירה" כי הוא "משרת את האינטרסים של איראן המתכננת להשתלט על לבנון ופלסטין".תנועת הפת"ח ארגנה ברמאללה,ג'נין ויריחו הפגנות תמיכה במחמוד עבאס ,בעצרת ברמאללה שרפו פעילי הפת"ח את תמונתו של אמיר קטר לצד דגלי ישראל ועליהם שמל של "אל-ג'זירה" ומשרד ערוץ "אל-ג'זירה" בעיר הותקף ע"י המפגינים.
דוברי הרשות הפלסטינית ניסו לפגוע באמינות של ערוץ "אל-ג'זירה" והאשימו אותו בהפרת כללי האתיקה העיתונאית.הם הודו כי המסמכים שהודלפו אכן אמיתיים אך טענו כי הערוץ הציג אותם בצורה מסולפת.
לדוגמא,הפרסום המתייחס להצעות הרשות הפלסטינית בעניין חילופי שטחים עם ישראל בהסדר הקבע הוצג בערוץ "אל-ג'זירה" כי הפלסטינים הסכימו ליחס של 1:50 כלומר חמישים ק"מ מרובע לישראל תמורת קילומטר מרובע אחד לפלסטינים בזמן שהאמת הייתה שהפלסטינים דרשו כי יחס חילופי השטחים יהיה שווה כלומר,יחס של 1:1.
פרשן פלסטיני ידוע האשים את ערוץ "אל-ג'זירה" כי הוא עושה דה-לגיטימציה לרשות הפלסטינית לאחר שמחמוד עבאס הצליח לעשות דה-לגיטימציה לישראל.
גם "תיאורית הקונספירציה" הופיעה בפרשנויות הפלסטיניות לשידורים המיוחדים של ערוץ "אל-ג'זירה" כאילו פרסום תוכניתו המדינית של שר החוץ אביגדור ליברמן למדינה פלסטינית בגבולות זמניים בעיתון "הארץ" נעשה בתזמון אחד עם פרסום מסמכיה הסודיים של הרשות הפלסטינית.

ערוץ "אל-ג'זירה" פרסם מסמכים אותנטיים,נביל שעת' חבר הועדה המרכזית של הפת"ח הודה בכך בראיון שהעניק לערוץ.יו"ר הרשות מחמוד עבאס לא הכחיש כי המסמכים אמיתיים אך טען כי ערוץ "אל-ג'זירה" עשה "ערבוב מכוון בין ההצעות הישראליות לבין העמדות הפלסטיניות".
ערוץ "אל-ג'זירה" עשה קמפיין ענק ומרשים לחשיפה העיתונאית שלו בקדימונים בערבית ובאנגלית והמסמכים שחשף פורסמו באתר אינטרנט מיוחד שהקים לצורך הזה.
המגמתיות של הערוץ התומך בשידוריו בעמדות החמאס וחזבאללה נחשפה בשורת המרואיינים והפרשנים שהופיעו בשידוריו,רובם היו מזוהים עם מתנגדיה של הרשות הפלסטינית והם הלמו ללא רחם באישים הבכירים של הרשות הפלסטינית והטיחו ביקורת ארסית על האופן שבו מתפקדת הרשות הפלסטינית בנושא המדיני והביטחוני ובאופן ניהול המשא ומתן עם ישראל.
האיזון התקשורתי נשמר רק באופן פורמאלי.לרשות הפלסטינית ניתנה אמנם זכות התגובה לטענות שהועלו אולם רק בדיעבד ובמינון נמוך ביחס להופעות התקשורתיות הרבות של מבקריה של הרשות.
המרואיינים מטעמה של הרשות הפלסטינית היוו למעשה את "עלה התאנה" של ערוץ "אל-ג'זירה" המתיימר לייצג גם את "דעת האחר".
ערוץ "אל-ג'זירה" גם סירב להעביר מראש למרואיינים מטעם הרשות הפלסטינית את המסמכים שהוא עומד לפרסם כדי שיוכל להתכונן ולהכין את טענותיהם.
לערוץ "אל-ג'זירה" היה הישג עיתונאי מרשים בחשיפת מסמכיה הסודיים של הרשות הפלסטינית אך הוא לא הצליח להשתחרר מהקו הפוליטי שהוכתב לו לתקוף את הרשות הפלסטינית בכל מחיר.
את המטרה הזו הוא הצליח להשיג ללא שום צל של ספק.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר