יום שלישי, 25 בינואר 2011

התוניסיזציה של המשטרים הערביים


"אפקט תוניסיה" ממשיך לאיים על יציבותם של המשטרים הערביים וההפגנות במדינות ערב נמשכות במחאה על המצב הכלכלי הקשה,האבטלה והפגיעה בזכויות האדם.גל המחאה העממית גובר במצרים והשלטון המצרי עומד בפני אתגר השמירה על יציבות המשטר ערב הבחירות לנשיאות השנה.באמצעי התקשורת הערביים אפשר כבר למצוא מטבע לשון חדש הנכנס לשימוש כתוצאה מהמהפכה העממית בתוניסיה והוא "התוניסיזציה של המשטרים הערבים"(תוונסת אל-אנט'מה אל-ערביה-בערבית).
המהפכה העממית בתוניסיה ממשיכה לאיים על יציבותם של המשטרים הערבים הדיקטאטורים במזרח התיכון.
היא הצליחה ליצור תסיסה בשורות הדור הצעיר במדינות ערב,כמה צעירים במדינות ערביות כמו מצרים,אלג'יריה ומאוריטניה ניסו בימים האחרונים להצית את עצמם ולחקות את הרוכל התוניסאי מוחמד בועזיזי בניסיון להביא לפרוץ מהפכה עממית במדינותיהם.
במדינות ערביות כמו תימן,אלג'יריה ירדן ומצרים התקיימו הפגנות של אלפים שהעלו את אותן הדרישות שהעלו המפגינים שחוללו את המהפכה בתוניסיה.
המשטרים הערבים הרודניים מנסים לכבות את "ניצוץ ההפיכה" במדינותיהם שהציתה המהפכה בתוניסיה,
הם הודיעו על שורה של צעדים כלכליים כדי להרגיע את התסיסה החברתית הגואה,אלג'יריה הוזילה את מחירי מוצרי היסוד ב41%,גם סוריה,ירדן,מאוריטניה ותימן הודיעו על הוזלת מוצרי היסוד בשיעורים שונים ועל גיבוש תוכניות להפחתת מיסים,הורדת מחירי הדלק ומלחמה באבטלה.כווית הודיעה כי היא מקציבה סכום של אלף דינר כוויתי לכל אזרח כסיוע חירום לצרכי המחייה.
אולם נראה כי הצעדים האלה נועדו בעיקר לקנות זמן ו"לשחרר קיטור" ואין בהן מגמה לשינוי ממשי במצב,ההמונים הערבים יודעים זאת וההפגנות העממיות נמשכות במדינות אלה.
המשטרים הערביים הרודניים עדיין לא הפנימו את הצורך הדחוף בפיתוח כלכלי וחברתי שימנע "רעידת אדמה" דוגמת "רעידת האדמה" שזעזעה את תוניסיה והפילה את משטרו המושחת של הרודן זין אל-עבדין בן עלי.
ההמונים בכמה מדינות ערביות מנסים לחקות את סגנון המהפכה העממית בתוניסיה,מדובר בסגנון של הפגנות ענק ללא שימוש באלימות מצד המפגינים.
אמצעי התקשורת המודרניים דוגמת הערוצים הערביים ובראשם רשת "אל-ג'זירה" והאינטרנט סייעו רבות להפצת מסר "המהפכה העממית" מתוניסיה למדינות ערביות אחרות שתושביהן סובלים ממצב של עוני,אבטלה,דיכוי,ייאוש מהבטחות השווא וחוסר תקווה.
המהפכה העממית בתוניסיה היא דוגמא ל "פצצת זמן" שהתפוצצה,"פצצות זמן" דומות נוספות נמצאות בכמה מדינות ערביות והן ממשיכות לתקתק.
גל המחאה צובר תאוצה בעיקר נגד שלטונו של הנשיא המצרי חוסני מובארכ,שם הכריזו מתנגדי המשטר על "יום זעם".
הדרישות של מתנגדי המשטר הן לבצע רפורמות פוליטיות וכלכליות,הם דורשים לבטל את משטר החירום שהונהג במצרים לאחר הירצחו של הנשיא אנוואר סאדאת,לפטר את שר הפנים,לאפשר את חופש הביטוי ולהעלות את שכר המינימום ל1200 לירות מצריות(כ-200 דולר אמריקני).
מארגני ההפגנות במצרים שרובם הם מתנועת "ה-6 באפריל" שהיא תנועת האופוזיציה של הדור הצעיר, מודיעים בגלוי כי הם מטילים על הממשלה המצרית את האחריות ל " זעם החברתי הגואה" במדינה בדומה למה שאירע בתוניסיה.כזכור תנועה זו נולדה ב-6 באפריל 2007 כאשר פעיליה תמכו בשביתה הגדולה של פועלי הטקסטיל במדינה,היא מכונה גם "אופוזיציית הבלוגרים" ופעיליה מרבים להשתמש ב "פייסבוק" וב"טוויטר".
ההפגנות שמארגנת האופוזיציה המצרית נגד משטרו של מובארכ אמורות לכלול את הבירה קהיר ועוד חמש מחוזות הקרובים לבירה,הו אמורות להיות "הפגנות שלום" ללא אלימות מצד המפגינים.
תנועת "האחים המוסלמים" שהיא תנועת האופוזיציה הגדולה ביותר במצרים פרסמה גילוי דעת המזהיר את כוחות הביטחון שלא להגיב בכוח על הדרישות הפוליטיות והכלכליות שהתגברו באחרונה במצרים בעקבות ההפיכה בתוניסיה.גילוי הדעת מסביר כי המחאה העממית הגוברת נובעת מהשחיתות ומדיניות האיומים,המעצרים והעינויים בבתי הכלא של שלטונות הביטחון.
על גילוי הדעת חתום מחמד בדיע המפקח הכללי של תנועת "האחים המוסלמים" אשר מתח ביקורת על משטרו של הנשיא מובארכ שנוהג ב"חוסר חוכמה" כלפי הדרישות של האופוזיציה המצרית ליישומן של הרפורמות הפוליטיות במצרים בעקבות המהפכה העממית בתוניסיה.לדבריו,שירותי הביטחון המצרים זימנו בימים האחרונים את מנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" במחוזות השונים של מצרים ואיימו עליהם במעצר אם יארגנו הפגנות ברחובות הקוראות לביצוע הרפורמות האלה.
כוחות הביטחון של מצרים קיבלו הוראות ברורות מהנשיא מובארכ באמצעות שר המודיעין שלו הגנרל עומר סולימאן שלא לאפשר פרוץ מעשי אלימות שיסלימו את המצב.
מובארכ חושש מ"אפקט תוניסיה" שיתסיס עוד יותר את תנועות האופוזיציה נגדו דווקא לפני הבחירות לנשיאות שאמורות להתקיים השנה .
השלטון המצרי מנוסה היטב בדיכוי הפגנות האופוזיציה וההערכה בישראל היא כי הוא יצליח להתמודד עם המחאות ההמוניות של ארגוני האופוזיציה בצורה מושכלת שתצמצם למינימום את המתיחות.
אחד הגורמים שהסלים את ההפגנות בתוניסיה נגד שלטונו של בן עלי היה השימוש באש חייה מצד כוחות הביטחון בעימות עם המפגינים שהביא לעשרות הרוגים והגביר את הזעם נגד השלטון.
שר החוץ המצרי אחמד אבו אלע'יט הביע,לפני כמה ימים, בגלוי את בטחונו כי במצרים לא תתרחש מהפיכה עממית כפי שהתרחשה בתוניסיה.
הדרג המדיני במצרים מפגין ביטחון עצמי ביכולתו לשלוט במצב בטחון הפנים במדינה,בישראל עוקבים בדאגה אחר הנעשה שם בתקווה שאכן כוחות הביטחון המצרים יצליחו לשמור על יציבות המשטר שיש לו הסכם שלום עימה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר