יום שני, 24 בינואר 2011

"השיחות החשאיות" והאמת על "מסמכי אל-ג'זירה""מסמכי אל-ג'זירה" לא חשפו עד כה פרטים מהותיים חדשים על העמדות הפלסטיניות בנושאי הליבה של הסכסוך.מדובר במסע תקשורתי מתוזמן שנועד להכפיש את הרשות הפלסטינית ומוכיח כי למרות "וויתוריה" לא הייתה מוכנה ההנהגה הפלסטינית לחתום על הסכם קבע עם ישראל.
בינתיים מנהל ממשל אובאמה "שיחות חשאיות" עם נתניהו בניסיון לפרוץ את המבוי הסתום.לערוץ החדשות "אל-ג'זירה" הפופולארי ביותר בעולם הערבי,המשדר מקטאר,הייתה תרומה חשובה לפריצתה של "מהפיכת היסמין" בתוניסיה.פרשנים ערבים שעקבו אחרי שידורי הערוץ בחודש האחרון אומרים כי הוא הסית בשידוריו נגד מפלגת השלטון בתוניסיה כי היא "מקור הרוע" וכי יש לחסלה.השידורים הבולטים בערוץ היו דרשותיו של השיח' יוסף קרדאווי פוסק ההלכה הבכיר ביותר בעולם הסוני אשר תקף,ללא רחמים, את הנשיא זין אל-עאבדין בן עלי.השיח' הזה הוא התומך הידוע של תנועת "האחים המוסלמים" וכמובן של תנועת החמאס שהינה בת בריתה.
בחודשים האחרונים לא היסס השיח' קרדאווי גם למתוח, בדרשותיו בערוץ "אל-ג'זירה", ביקורת חריפה על הרשות הפלסטינית ועל מחמוד עבאס העומד בראשה.
עפ"י מקורות פלסטינים, ערוץ "אל-ג'זירה" קיבל סיוע להתקפותיו על הרשות הפלסטינית ממקור בלתי צפוי.מדובר במחמד דחלאן, יריבו הפוליטי הגדול של מחמוד עבאס שהיה פעם בן בריתו ואיש סודו ושלט בכל סודות המשא ומתן של הרשות הפלסטינית עם ישראל וגם היודע כנראה את הסיבה האמיתית למותו המסתורי של יאסר ערפאת ומי עמד מאחוריו.
דחלאן הסתכסך קשות עם מחמוד עבאס לאחר שניהל מערכה תקשורתית סמויה שהפך לגלויה הקוראת להחלפתו ובעקבות כך הושעה מתנועת הפת"ח אשר מנהלת נגדו חקירה פנימית במוסדות התנועה בהוראתו של עבאס.
מחמד דחלאן נאלץ לעזוב את רמאללה עד שתסתיים החקירה נגדו ועפ"י מקורות פלסטינים הוא "צמא נקם".
רבים מבכירי הרשות הפלסטינית מצביעים בשיחות סגורות על מחמד דחלאן כמקור שסיפק לערוץ "אל-ג'זירה" את המסמכים "המרשיעים" על הוויתורים המפליגים שעשו הרשות הפלסטינית והעומד בראשה לישראל בסוגיות הליבה הרגישות של הסדר הקבע כמו ירושלים והפליטים בין השנים 2006-2008.
נושא נוסף שהינו רגיש ביותר הוא התיאום הביטחוני הסודי בין השב"כ הישראלי לבין מנגנוני הביטחון הפלסטינים בכל הקשור במלחמה בטרור,ערוץ "אל-ג'זירה" מבטיח גילויים מרעישים גם בתחום הזה.
נראה כי מי שהדליף לערוץ את המידע הזה ותכנן עימה את המתקפה התקשורתית העזה על הרשות הפלסטינית ומחמוד עבאס נחוש לחסלה ולהציגה באופן סופי בפני הציבור הפלסטיני כ "משת"פית של ישראל".
האמת היא שאין הרבה חדש מבחינה עיתונאית במסמכים שנחשפו שכן רובם עוסקים בהצעות "מתווה הנשיא קלינטון" לפתרון הסכסוך שהוצג לשני הצדדים בועידת קמפ דיוויד בשנת 2000 ושנדחה ע"י יאסר ערפאת בעידודם של מחמוד עבאס ואחמד קריע. לציבור הישראלי והפלסטיני יש זיכרון קצר, וכמות המסמכים הגדולה והמפורטת שהוצגה ב"אל-ג'זירה" וההד התקשורתי הנרחב לפרסום מעניקים את התחושה כי מדובר בגילויים חדשים בסגנון אתר ההדלפות "וויקיליקס".

יש במערכת המדינית הטוענים כי הפרסומים ב"אל-ג'זירה" שהינם נכונים,למרות ההכחשות של היו"ר מחמוד עבאס ושל ד"ר צאיב עריקאת ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, ממחישים כי יש "פרטנר" בצד השני וכי ההנהגה הפלסטינית הנוכחית רצינית בכוונותיה לנסות ולהגיע להסדר קבע עם ישראל.אם כך אכן הם פני הדברים צריך לשאול מדוע לא הצליחה ממשלת אולמרט להגיע להסכם קבע עם הרשות הפלסטינית בראשות מחמוד עבאס?אהוד אולמרט טוען, כנראה בצדק,שמחמוד עבאס לא השיב להצעתו לסיום הסכסוך שכללה גם מפה מפורטת של הגבול העתידי בין ישראל למדינה הפלסטינית.
כלומר,מחמוד עבאס המשיך בשיטת ה"סלאמי" של יאסר ערפאת,כל הצעה של ממשלה בישראל הופכת ל"קו ההתחלה" של המשא ומתן עם הממשלה הבאה בישראל.
האמת היא שההצעות הפלסטיניות ל "וויתורים" בירושלים ובסוגיית הפליטים המופיעות במסמכי "אל-ג'זירה" אינן מהוות שום שינוי מהותי בעמדות של אש"ף או הרשות הפלסטינית,אלו הן עמדות ידועות ומוכרות מאז שנת 2000 באופן כזה או אחר.
ההנהגה הפלסטינית הנוכחית איננה מסוגלת "לחצות את הרוביקון" ולקבל החלטות היסטוריות שיאפשרו לסיים את הסכסוך ואין לה את הגיבוי הציבורי והפוליטי לכך.
עפ"י מקורות בתנועת הפת"ח,מחמוד עבאס מנסה לתמרן בין ממשלות ישראל ולהרוויח זמן,העיקר מבחינתו הוא להישאר בשלטון "מבלי לחתום" על שום הסכם מחייב.לכן הוא התחמק ממשא ומתן עם ממשלת נתניהו במשך שנתיים בתקווה שתעלה ממשלה חדשה לשלטון בישראל בראשות "קדימה" שעימה יוכל להתחיל את המשא ומתן בנקודה שבה נפסק עם ממשלת אולמרט.
בנימין נתניהו לא היה מוכן "לשחק" את המשחק הזה שלווה בתנאי מוקדם של הקפאת הבניה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים וכך נקלענו למבוי הסתום בערוץ הישראלי פלסטיני.
ההערכות בירושלים הן כי פרסום המסמכים בערוץ "אל-ג'זירה" מתפרש בעולם כאילו הפלסטינים עברו תהליך של "ריכוך עמדות" אך בפועל המבוכה הרבה שנגרמה לרשות הפלסטינית ולעומד בראשה תביא עכשיו ל"הקשחת עמדות" שכן מחמוד עבאס לא ירצה להמשיך ולהצטייר בעיני בני עמו והעולם הערבי כ "משת"פ של ישראל".

למרות ההמולה התקשורתית הרבה בעקבות פרסום "מסמכי אל-ג'זירה" כדאי לשים לב ל"שיחות חשאיות" אחרות המתקיימות תחת אפינו.
בעוד המבוי הסתום בערוץ הישראלי פלסטיני נמשך עוסקים האמריקנים במרץ רב בניסיון למצוא דרך לפרוץ את המבוי הסתום. עפ"י מקורות אמריקנים, הממשל הקציב לעצמו פרק זמן של חודשיים עד שלושה כדי לגבש הצעות חדשות שיונחו לפתחם של שני הצדדים כדי לנסות ולהתניע מחדש את המשא ומתן על הסדר הקבע.
ממשל אובאמה הבין כי המפתח לפיתרון סוגיות הסדר הקבע נעוץ בסוגיות הביטחון ולכן הוא התחיל במשא ומתן חשאי עם ראש הממשלה נתניהו במגמה למצוא סידורי ביטחון שיניחו את דעתה של ממשלת נתניהו בכל הקשור להקמתה של מדינה פלסטינית מפורזת.
לצורך כך ביקר בארץ פעמיים בחודש החולף הדיפלומט הוותיק דניס רוס,יועצו של הנשיא אובאמה עם צוות ביטחוני אמריקני לשיחות עם ראש הממשלה נתניהו וראשי מערכת הביטחון הישראלית.הם החלו "למפות" את צרכי הביטחון של ישראל בסוגיות השונות כמו סידורי ביטחון בבקעת הירדן,הקמת תחנות התראה ישראליות בשטחה של המדינה הפלסטינית,סוגיית השליטה במרחב האווירי,הקמת צבא פלסטיני וכדומה.
על פי מקורות פלסטינים ממשל אובאמה "התקפל" מההבנות שהיו בתקופת הנשיא בוש בנושא סידורי הביטחון של הסדר הקבע העתידי ונסוג גם מתוכנית ביטחונית שגיבש היועץ לביטחון לאומי ג'ים ג'ונס שבינתיים כבר סיים את תפקידו.
בכירים ברשות הפלסטינית טוענים כי ממשל אובאמה מנסה "לפתוח" מחדש את הנושא הביטחוני ושואף לכך שסידורי הביטחון בהסדר הקבע בין שני הצדדים יוסדרו בוועדה ביטחונית משותפת בדרג מיניסטריאלי של שני הצדדים.
ברשות הפלסטינית אומרים היא כי ראש הממשלה בנימין נתניהו בוטח יותר בשליח האמריקני דניס רוס ממוצא יהודי מאשר בשליח המיוחד ג'ורג' מיטשל שהוא ממוצא לבנוני.אבל בכל מקרה,אם יגובשו הצעות אמריקניות קונקרטיות לחידוש המשא ומתן,יהיה זה השליח מיטשל שיגע לאזור ויציג אותן לשני הצדדים.
הנושא הביטחוני הוא חשוב מאוד מכיוון שאם יושגו הבנות ביטחוניות בין הצדדים לגבי הסדר הקבע ניתן יהיה "לגזור" מהן גם את נושא הגבולות וגורל ההתנחלויות שיפונו ביהודה ושומרון.
הפלסטינים מודאגים מהמשא ומתן החשאי הזה בין נציג בכיר של הנשיא אובאמה לבין ראש הממשלה נתניהו,הם ממתינים לראות את התוצאות.ההערכה הפלסטינית היא כי בתוך חודשיים עד שלושה יגבש הממשל הצעות חדשות שיונחו לפתחם של הצדדים אך הוא לא יכפה על ישראל הצעת גישור אמריקנית בניגוד לדעתה.
להערכת בכירים ברשות הפלסטינית הנשיא אובאמה תלוי עדיין בקול היהודי ומעוניין להתמודד על תקופת נשיאות נוספת ולא יסתכן בעימות עם הלובי היהודי הציוני בארצות הברית.
בינתיים ממשיכים הפלסטינים במלוא המרץ באסטרטגיה שלהם לבינאום הסכסוך,בעוד שבועיים תתכנס הרביעייה הבינלאומית במינכן והפלסטינים מצפים שהיא תפרסם הודעה המגנה את מדיניות ההתנחלויות של ישראל.כמה ימים לאחר מכן אמורה מועצת הביטחון של האו"ם לדון בהצעה לגנות את ישראל על מדיניות זו למרות התנגדותן של בריטניה וארצות הברית.נציגיו של ראש הממשלה נתניהו ממשיכים במאמציהם לשכנע את ממשל אובאמה להטיל ווטו על הצעת ההחלטה הזו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר