יום שלישי, 18 בינואר 2011

מה ימנע את בידודה המדיני של ישראל בזירה הבינלאומית?


הרשות הפלסטינית מודאגת מפירוקה של מפלגת העבודה והתחזקותה של הקואליציה בראשות נתניהו אך היא נחושה להתמיד בניסיונה לבנאם את הסכסוך.מקורות אמריקנים מדווחים כי מסתמנת מגמה שממשל אובאמה לא יטיל ווטו במועצת הביטחון על הצעת ההחלטה לגנות את מדיניות ההתנחלויות של ישראל.הגיעה העת לשלוף את "תוכניות המגירה".


בעוד בישראל עסוקים בהתפרקות מפלגת העבודה והשלכותיה על יציבות הקואליציה עוסקים הפלסטינים במרץ בגיבוש הצעת ההחלטה שתוגש למועצת הביטחון של האו"ם בנושא גינוי מדיניות ההתנחלויות של ישראל כדי להתחיל את הדיונים בה ולהביאה להצבעה בקרוב.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הורה לנציג הפלסטיני באו"ם להאיץ את קצב טיפול בהצעת ההחלטה.
זו היא התשובה הפלסטינית למהלך הפוליטי שעשו בנימין נתניהו ואהוד ברק כדי לחזק את הקואליציה ולדבריו של ראש הממשלה כי הפלסטינים צריכים לדעת שזו היא הממשלה שעימה הם יצטרכו להתמודד בשנים הקרובות.
ברשות הפלסטינית מעודדים מאוד מהדיווחים שהעביר להם נציגם באו"ם.
לדבריהם, 14 מדינות מתוך 15 המדינות החברות במועצת הביטחון תומכות בהצעת ההחלטה המגנה את מדיניות ההתנחלויות של ישראל.ארצות הברית מתנגדת להצעה זו אך ספק רב אם היא תשתמש בזכות הווטו שלה.הפלסטינים ניסחו את ההחלטה בצורה מתוחכמת העולה בקנה אחד עם נוסחים קודמים של גינוי מדיניות ההתנחלות של ישראל שארצות הברית הסכימה להם בעבר,דבר שמקשה על ארצות הברית להביע את התנגדותה.
על פי מקורות אמריקנים יודעי דבר בממשל האמריקני גורסים כי ארצות הברית לא תוכל להטיל ווטו על ההחלטה הזו נוכח מדיניות הריסת הבתים והבנייה הישראלית במזרח ירושלים.מה שהרגיז מאוד את האמריקנים הייתה הריסתו של מלון "שפרד" בשכונת שיח' ג'ראח במזרח ירושלים ותחילת הקמתה של שכונה יהודית באתר במימונו של המיליונר היהודי מוסקוביץ'.
הפלסטינים רואים בהעברת ההחלטה המגנה את ההתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם מבחן חשוב למאבקם בישראל בזירה הבינלאומית והמגמה שלהם להימנע ממשא ומתן ישיר עם ממשלת נתניהו ולבנאם את הסכסוך.
גם ברשות הפלסטינית הופתעו ממהלכו של שר הביטחון אהוד ברק שפירק את מפלגת העבודה.הפרשנויות הפוליטיות בישראל כי המהלך של ברק שתואם עם נתניהו יחזק את הקואליציה הנוכחית ויאריך את ימיה בשלטון של הממשלה הנוכחית מדאיגות מאוד את ההנהגה הפלסטינית.
עפ"י מקורות בפת"ח,מחמוד עבאס התחמק מהמשא ומתן עם ממשלת נתניהו מכיוון שהיה משוכנע שימיה של ממשלת נתניהו ספורים וכי מפלגת קדימה תעלה בקרוב לשלטון.עבאס רצה שהמשא ומתן עם ממשלת קדימה יתחיל מהנקודה שבה נפסק בזמן ממשלת אולמרט.
לכן זוכה היום שר הביטחון אהוד ברק ל"קיתונות של שופכין" בעיתונות הפלסטינית על כך שבפרקו את מפלגת העבודה הוא חיזק את ממשלת נתניהו.מאמר המערכת בביטאון תנועת הפת"ח "אלחיאת אל-ג'דידה" מכנה את ברק במילים "רוצח ופושע מלחמה שחסרות לו האמינות, והאומץ הפוליטי והמפלגתי..רמאי ושקרן כפי שהדגיש באחרונה הממשל האמריקני לאחר שהבין כי הוא רימה אותו בשנה וחצי האחרונות והשלה אותו כי נתניהו יפתיע את העולם בצעדים אמיצים לקראת השלום".
ישראל תיכנס בחודשים הקרובים לתקופה מדינית קשה.נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב הצהיר ביריחו,בעת שביקר ברשות הפלסטינית,כי אין שינוי בהחלטת רוסיה שהכירה כבר ב1988 במדינה פלסטינית עצמאית ואילו ראש השב"כ יובל דיסקין אמר היום בדיון בועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי יש חשש שגם מדינות באירופה יכירו במדינה פלסטינית שגבולותיה הם קווי 67 כפי שעשו בעת האחרונה כמה מדינות בדרום אמריקה.
הסחף המדיני עלול לגבור בהעדר תהליך מדיני והדבר משרת את הפלסטינים.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס איננו מתכוון לשנות את האסטרטגיה שלו לבנאם את הסכסוך בעקבות השינוי הפוליטי בישראל והתפרקותה של מפלגת העבודה.הוא דבק במשימתו ונחוש "ללכת עד הסוף".
המאמצים השקטים שעושה ראש הממשלה בנימין נתניהו באמצעות שליחו המיוחד עורך הדין יצחק מולכו בשנתיים האחרונות לפתוח ערוץ חשאי בינו לבין מחמוד עבאס(back chanel) נכשלו וההנהגה המדינית בישראל תצטרך לקבוע מחדש את האסטרטגיה שלה.
מחמוד עבאס הצליח להכניס את ממשלת נתניהו לבידוד מדיני והיא לא מצליחה למצוא את הדרך לצאת ממנו,
ראש הממשלה נתניהו יצטרך להחליט כיצד להתמודד עם העמדות הנוקשות של הפלסטינים, האם הוא יכנע לדרישותיהם ויקפיא את הבנייה בהתנחלויות כדי לאלצם לבוא לשולחן הדיונים או שאולי יחליט על ניסיון מחודש להתקדמות בערוץ הסורי ישראלי.
ממשלת נתניהו השלימה חצי מתקופת כהונתה ללא שום הבקעה מדינית ומבלי שהצליחה להסיר לחלוטין את האיום הגרעיני האיראני.
מהלך ייצובה של הקואליציה הנוכחית יכול לאפשר לראש הממשלה נתניהו לעשות סבב שרים בממשלתו ולהחליף למשל בין תפקידיהם של שר החוץ אביגדור ליברמן ושר האוצר יובל שטייניץ,צעד כזה עשוי לשפר את תדמיתה של הממשלה בעולם ולהקל עליה את ההדברות עם מדינות ערב ובראשן מצרים וירדן.

זו גם העת להחליט על יוזמה מדינית באחד הערוצים,בלשכת ראש הממשלה ובמשרד החוץ קיימות כמה "תוכניות מגירה" לערוץ הפלסטיני ולערוץ הסורי והגיעה העת לשלוף אחת מהן החוצה.ישראל חייבת להבליט את רצונה בשלום ולצאת מהקיפאון המדיני למרות שמחמוד עבאס מנסה להמשיך בהקפאת המצב כדי שיוכל להביך את ישראל ולהציגה בזירה הבינלאומית כ"מדינת אפרטהייד" שיש להטיל עליה סנקציות כלכליות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר