יום שני, 17 בינואר 2011

המסר של תוניסיה לעולם הערבי

המהפכה האזרחית בתוניסיה עשויה לסמל את תחילת סופם של כמה מהמשטרים הרודניים במדינות ערב.עוני,אבטלה,העלאות מחירים,פגיעה בזכויות האזרח והעדר רפורמות פוליטיות הן מתכון בדוק לאינתיפאדה עממית או מהפכה נגד השלטון.
הפלסטינים מקווים שהתופעה תתפשט מתוניסיה למדינות ערביות נוספות אשר הזניחו את הטיפול בבעיה הפלסטינית.שום מנגנון מודיעין מערבי או ערבי לא צפה את פרוץ האינתיפאדה העממית בתוניסיה שהפילה מכס השלטון את הרודן זין אלעבדין בן עלי.מנגנוני המודיעין במדינות ערב מתאוששים עכשיו מההלם הראשוני ומהדקים עוד יותר את הפיקוח על ארגוני האופוזיציה.בכמה מדינות ערביות כמו ירדן ותוניסיה למשל שלטה האסכולה הביטחונית הגורסת שיש לאפשר הפגנות ברחובות הערים הגדולות כדי "לשחרר קיטור" אולם כעת לאחר שההפגנות ההמוניות בתוניסיה הפכו לאינתיפאדה עממית ו"מנוע טורבו" להפלת השלטון יש להניח שיוגבר הפיקוח של מנגנוני הביטחון במדינות ערב על הפגנות מאורגנות גדולות,עצרות וכינוסים שבמהלכם עלולים מתנגדי השלטון לשלהב את דעת הקהל ולהוציאה לרחובות לעימותים עם כוחות הביטחון.
סביר להניח שהשליטים הערביים ינחו את ראשי מנגנוני הביטחון שלהם לדכא באופן מהיר וללא רחמים כל ניצנים של הפגנות שעלולים להתפתח לאירועים גדולים ולמהומות ברחובות שיערערו את היציבות ואת תחושת הביטחון של האזרחים.צריך לזכור כי בירדן ובסוריה יש לשליטים שליטה מלאה בצבא המורכב מנאמניהם וכי לצבא הירדני והצבא הסורי יש מוטיבציה גדולה יותר לדכא כל אופוזיציה נגד השלטון לא כפי שקרה בתוניסיה.
שלטון ההיאתולות באיראן כבר הוכיח בעת שדיכא ביד קשה את ההפגנות ההמוניות שפרצו לאחר הבחירות לנשיאות באיראן ביוני 2009 בשל טענות על זיופים במערכת הבחירות, כי לעיתים כוח הזרוע הינו יעיל וניתן לדכא בהצלחה ניסיונות של האופוזיציה לזעזע את השלטון, בשילוב מושכל של צנזורה תקשורתית והפעלה כוחנית ויעילה של כוחות הביטחון.
ההפיכה האזרחית בתוניסיה שהחלה כאינתיפאדה ספונטאנית על רקע המצב הכלכלי הגרוע והאבטלה,צריכה לשמש לקח לשליטים הערביים כי אינם יכולים להישאר לעד על כיסאותיהם ואף להעביר בירושה את השלטון לבניהם כפי שקרה בסוריה וירדן וכפי שמתכנן לעשות בקרוב הנשיא חוסני מובארכ במצרים.
הנשיא התוניסי זין אלעאבדין בן עלי שלט במדינתו במשך 23 שנים ובאחרונה אף פעל לשנות את החוקה כדי שיוכל להאריך את שלטונו.במצרים שינה הנשיא מובארכ את החוקה כדי למנוע ממועמדים פוטנציאלים להתמודד מולו או מול בנו גמאל בבחירות לנשיאות השנה.בבחירות האחרונות לפרלמנט במצרים,לפני חודשים ספורים, היו זיופים רבים והוטלו הגבלות חמורות על הסיקור התקשורתי, הכול נעשה כדי למנוע מתנועת האופוזיציה הראשית "האחים המוסלמים" מלהצליח בבחירות.זהו מתכון יעיל להצטברות רגשי תסכול וזעם כלפי השלטון, אם נוסיף זאת למצב הכלכלי הגרוע,האבטלה ושאר מאפייני הדיקטטורה המצרית, סביר להניח שגם במצרים מתגבשת "פצצת זמן" שעלולה להתפוצץ בכל רגע ובמיוחד לקראת הקיץ שבו אמורות להיערך הבחירות לנשיאות,צריך לזכור כי מפלגת השלטון לא הודיעה עדיין מי מועמדה לתפקיד הנשיאות.במצרים יש התנגדות חזקה של מפלגות האופוזיציה לכך שבנו של הנשיא גמאל יציג את מועמדותו לנשיאות.
רשת "אל-ג'זירה" שהיה לה חלק חשוב מאוד בשבועות האחרונים בהבלטת ההפגנות בתוניסיה וליבוי היצרים נגד שלטונו של בן עלי, מבליטה עכשיו בשידוריה ביקורת אסלאמית על הרודנים הערביים האחרים המזוהים עם ארצות הברית וישראל.
במדינות ערב בהן יש שלטון מלוכני כמו מרוקו,ירדן וסעודיה יש כבר קולות הדורשים לשנות את צורת השלטון מ"ממלכה" ל "רפובליקה".חוסר היציבות הגובר בלבנון נוכח פרשת כתבי האישום של בית הדין הבינלאומי בהאג החוקר את רצח אל-חרירי מגביר בעולם הערבי את תחושת האנרכיה.

האם סופו של הרודן התוניסי בן עלי מבשר את תחילת התמוטטותם של המשטרים הערבים המסרבים לצעוד בהתאם לרוח הזמן?

הדבר תלוי בתנועות האופוזיציה במדינות ערב האחרות.
לא ברור אם הן ישכילו לנצל את המומנטום ו"להדביק" את ההמונים הערביים במדינות שמצבן הפוליטי והכלכלי דומה לזה של תוניסיה ב"חיידק המהפיכה".בסודאן כבר נשמעים קולות על האפשרות הזאת נוכל ההתנתקות הצפויה של דרום סודאן מהמדינה בקרוב בעקבות משאל העם והמצב הכלכלי הקשה.
האירועים האחרונים בתוניסיה מסמלים תבוסה לרודנות הערבית,הדיקטטורה של השלטון הובסה ע"י מהלך דמוקרטי של הפגנות ענק ברחובות.תוניסיה משגרת מסר לשליטים הרודנים במדינות ערב כי הפכו לשנואים בעיני בני עמם,שהם נחלשים בהדרגה וכי מזמן כבר אינם רצויים כמנהיגים במדינותיהם.
המסר הנוסף הוא שלא רק האסלאם או הפאן ערביות הם גורמים העלולים להוות איום על המשטרים הערבים אלא גם עוני,אבטלה ורגשות תסכול חזקים. במדינה שבה חיים אזרחים בתחושה כי אינם יכולים לשנות את המצב וללא תקווה יכול להתרחש מהפך נגד השלטון.
לכן המשטרים הערביים צריכים להתעורר ולעשות חשבון נפש,להתחשב בדרישות הציבור ולפעול לשיפור המצב הכלכלי ומלחמה באבטלה אחרת יהיה גורלם של השליטים במדינות אלה כגורלו של זין אלעבדין בן עלי.
ואכן כמה מדינות ערביות החלו כבר בנקיטת צעדים למנוע העלאות מחירים ומחסור במזון.סעודיה פועלת להגדיל את הרזרבות שלה בקמח,סוריה הקימה קרן לסיוע למשפחות נזקקות וירדן שוקלת את הורדת מחירי הדלק נוכח הפגנות מחאה של תנועת "האחים המוסלמים" גם לוב ומרוקו נערכות לצעדים דומים.
בנוסף צריכים כמה משטרים ערביים ליזום רפורמות פוליטיות במדינותיהם ,להגביר את חופש הביטוי והשמירה על זכויות האזרח ולצעוד לעבר תהליך של דמוקרטיזציה.

טבען של מהפיכות הוא שהן באות בתזמון בלתי צפוי,מבלי שניתן להעריך את פריצתן או תוצאותיהן.
הצבא תפס עכשיו את השלטון בתוניסיה עד לקיומן של בחירות חדשות בתוך 60 יום,בתוניסיה מקווים שהצבא לא "יתאהב" בשלטון והמשטר לא יהפוך ממשטר קודם של דיקטטורה אזרחית למשטר חדש של דיקטטורה צבאית.
הפלסטינים מרוצים מההתפתחויות האחרונות בתוניסיה,הם מקוים שהתופעה תתפשט למדינות ערביות נוספות שהמצב הפוליטי והכלכלי בהן דומה למצבה של תוניסיה כמו למשל אלג'יריה ומצרים.להערכתם מצב העוני והאבטלה במדינות ערב מסיח את תשומת ליבם של האזרחים הערבים מהדאגה לבעיה הפלסטינית.שינוי במשטרים הערביים המושחתים שהזניחו את הטיפול בבעיה הפלסטינית ושיפור תנאי המחייה של האזרחים במדינות אלה עשוי ,לדעת הפלסטינים, להגביר את התמיכה שלהם בצורך למצוא פיתרון לבעיה הפלסטינית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר