יום חמישי, 13 בינואר 2011

הליכה על הסף


ארגון החזבאללה הצליח לערער את היציבות הפוליטית בלבנון וליטול את היוזמה לידיו, הכול ממתינים למוצא פיו בפרשת מסקנות ועדת החקירה לעניין רצח אל-חרירי.בעולם הערבי מאמינים כי עדיין ניתן למצוא נוסחת פשרה שתאפשר את יישוב המשבר .בישראל מעריכים כי החזבאללה לא מתכוון לתקוף בשלב הזה את ישראל.


ארגון חזבאללה הצליח במהלך לא צפוי להפתיע את ראש ממשלת לבנון אל-חרירי ולהראות למדינות ערב ולמעצמות המערב כי הוא מחזיק בידיו את המפתח ליציבותה של לבנון בעובדת היותו הכוח הצבאי החזק במדינה הנהנה מתמיכה בלתי מוגבלת של איראן וסוריה.
שרי החזבאללה התפטרו מממשלת הקואליציה של סעד אל-חרירי שהוקמה בנובמבר 2009 ונשיא לבנון מישל סלימאן ביקש מסעד אל-חרירי לעמוד בראש ממשלת המעבר.הממשלה הלבנונית איבדה יותר משליש מחבריה והקבינט הנוכחי ישמש בתור ממשלת מעבר עד להקמתה של ממשלה חדשה.
אל-חרירי נמצא כעת בצרפת לצורך התייעצויות ולא ברור מתי ישוב ללבנון.
האיחוד האירופי קורא ליישב את המשבר בפוליטי בלבנון בדרכי שלום ותיאורטית האופציה הזו עדיין אפשרית,שרי החזבאללה יכולים לשוב למשרותיהם ולמנוע את פירוק הקואליציה.הדבר מותנה במציאת נוסחת פשרה שלה יסכימו החזבאללה וראש הממשלה סעד אל-חרירי.
מאמצי הפיוס של סוריה וסעודיה נכשלו, סעד אל-חרירי ,באופן מפתיע ולמרות התרפסותו בחודשים האחרונים בפני נשיא סוריה בשאר אסד,לא היה מוכן לנוסחת הפשרה שהן גיבשו ושעל פיה הוא נדרש לדחות את מסקנות דו"ח בית הדין הבינלאומי בהאג בעניין רצח אביו ולהודיע על ביטול חלקה של לבנון במימון החקירה הבינלאומית.
עכשיו,המצב בלבנון נפיץ,יש חששות שהחרפת המתח בין הכוחות הפוליטיים עלולה לגלוש לרחובות להגיע לכלל עימות פנימי מזוין ואולי אף מלחמת אזרחים וגם לגלוש לכיוון הגבול עם ישראל בדרום לבנון.
הרבה תלוי בתשובה לשאלה מהם האינטרסים של סוריה ואיראן.
כרגע לא נראה שלאיראן וסוריה יש אינטרס שתפרוץ אלימות פנימית בתוך לבנון או לחמם את הגבול בין ישראל ללבנון.
ההערכות בעולם הערבי הן שהחזבאללה משחק במדיניות של "הליכה על הסף",הוא יצר את המשבר וטרף את הקלפים כדי ל"הלחיץ" את סעד אל-חרירי ולזרז את הצדדים המתווכים והמפשרים למצוא נוסחת פשרה שתאפשר לו "לצאת בכבוד" מההאשמות של בית הדין הבינלאומי בהאג.השיח' חסן נצראללה נהנה מתמיכה מלאה של איראן באסטרטגיה הזו שגיבש.
ישראל מתאמת עמדות עם ארצות הברית באופן שוטף בקשר למצב בלבנון.
ההערכה בישראל היא שכרגע אין לחזבאללה אינטרס לחמם את הגבול עם ישראל,עם זאת הוא עלול להמשיך במאמציו להפעיל לחץ על "מחנה ה14 במרץ" ולהתחיל במעשי אלימות ברחובות בהיקף נמוך כדי לשמר את המתיחות.
חוסר היציבות הפוליטי והביטחוני שנוצר בלבנון מעלה את השאלה האם ימשיכו ארצות הברית וצרפת בתוכניות שלהן לחמש את צבא לבנון.מדובר בצבא שכ60% מאנשיו הם שיעים המזדהים עם האידיאולוגיה של חזבאללה,ארצות הברית העבירה בשנה האחרונה כ400 מיליון דולר לרכישת נשק עבור צבא לבנון.גם צרפת מעבירה נשק רב לצבא לבנון כגון טילים מתקדמים נגד טנקים.לצבא לבנון אין שום עניין בעימות עם החזבאללה והא יעמוד מן הצד ולא יתערב אם החזבאללה ינקוט פעולות בשטח להשתלט על המדינה.
קשה מאוד להעריך כמה זמן יימשך המצב הפוליטי החדש שנוצר בלבנון והאם בסופו של דבר תימצא הנוסחה שתאפשר את השמירה על היציבות בלבנון מבלי שהמדינה תיגרר למלחמת אזרחים או לעימות עם ישראל.
סביר להניח כי המאמצים הערביים יגברו בימים הקרובים לחידוש המגעים למציאת נוסחת הפשרה.
תומכי החזבאללה אומרים כי הארגון הצליח במהלך שעשה להביא לכך ששוב יידחה פרסום המלצות בית הדין הבינלאומי בהאג בעניין רצח אל-חרירי, המצב בלבנון מתוח מאוד וסביר להניח שהמעצמות יפעילו לחצים על האו"ם שלא לפרסם את מסקנות ועדת החקירה כדי שלא להגביר את המתיחות בלבנון.
המצב שנוצר בלבנון יחייב הקמת ממשלה חדשה,ממשלת המעבר לא תוכל לקבל החלטות חשובות וחזבאללה שואף להוביל להחלפתו של סעד אל-חרירי ומינוי ראש ממשלה חדש במקומו.
בצעד שנקט לקח חזבאללה את היוזמה לידיו בטיפול בפרשת פרסום מסקנות בית הדין הבינלאומי בהאג,הוא לא יוכל לשנות את המסקנות ואת האצבע המאשימה שתופנה כלפיו אך הוא עלול להצליח בניסיונותיו "לעקר" את מסקנות הדו"ח למרות המסקנות הקשות שאמורות להתפרסם נגד כמה דמויות בכירות בארגון.
חזבאללה הוכיח כי הוא שומר על ערנות אך באותה המידה הצעד המהיר שעשה מעיד על חששותיו מפני היקלעות לעמדות נחותות ומפתיעות שאינן נוחות לו ושעלולות לפגוע בתדמיתו בקרב הציבור הלבנוני.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר