יום ראשון, 9 בינואר 2011

מי יותר מסוכן לישראל?

על פי אתר "וויקליקס" ראש הממשלה נתניהו סבור כי מחמוד עבאס הוא המנהיג הפלסטיני המסוכן ביותר לישראל ואילו ברחוב הפלסטיני מתגעגעים לערפאת ואומרים כי מחמוד עבאס הוא מנהיג חלש.בינתיים, הקיפאון המדיני נמשך.
המתווך האמריקני צריך ליזום מפגשים בין שני המנהיגים ולא להסתפק בפגישות עם נציגים זוטרים של הצדדים.העיתונות היוצאת לאור ברמאללה ובמזרח ירושלים המזוהה עם הרשות הפלסטינית פרסמה היום בהרחבה ידיעה שפורסמה באתר ההדלפות "וויקיליקס" שבה מפורטים דברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו למנהיגים יהודים בארצות הברית על ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.
עפ"י הידיעה כינה נתניהו את מחמוד עבאס במילים "המנהיג הפלסטיני המסוכן ביותר שעמד מול ישראל לאורך ההיסטוריה הארוכה שלה".
בהמשך מצוטט נתניהו כמי שאמר:"מחמוד עבאס הורס את התדמית של ישראל בכמה חוגים,והוא בונה את מדינת פלסטין בזירה הפנימית באמצעות ראש הממשלה שלו סלאם פיאד,ניסינו להשתמש נגדו בחמאס אך לא הצלחנו,ניסינו להשתמש בכמה אנשי פתח נגדו ולא הצלחנו, הוא זכה ליותר פופולאריות.לכן,אנו זקוקים לעזרתכם כדי להחלישו בתוך החוגים האמריקנים החשובים".
אנשיו של מחמוד עבאס מנפנפים בידיעה הזו כדי להוכיח את נאמנותו של מנהיגם לבעיה הפלסטינית ואת כושר העמידה שלו בפני כל הניסיונות של ראש הממשלה נתניהו להחלישו ולהכניעו.
תנועת הפת"ח,שמחמוד עבאס הוא מנהיגה,פרסמה גילוי דעת שבו היא מודיעה כי "שום ניסיון של ישראל לפגוע במחמוד עבאס או להחלישו לא יצלח".היא מדגישה את דבקות התנועה בדרכו האסטרטגית של מחמוד עבאס ומאשימה את ישראל שהיא סייעה להפיכה הצבאית של החמאס ברצועת עזה בקיץ 2007.
בארגון הפת"ח בטוחים באמינות הציטוטים המיוחסים לראש הממשלה בנימין נתניהו בדיווח של "וויקיליקס".
מנהיגי הפת"ח סבורים שממשלת נתניהו מנהלת קמפיין הסתה חסר תקדים נגד מחמוד עבאס במגמה להחלישו ולכפות עליו את ההסדרים המדיניים הנוחים לה.
ברחוב הפלסטיני מאמינים שראש הממשלה בנימין נתניהו אכן אמר את הדברים המיוחסים לו אך לא בהכרח התכוון להם,רבים מהפלסטינים סבורים כי הוא אמר אותם כדי לשכנע את קהל שומעיו ובניסיון להמריצם לפעול נגד הפעילות המדינית של מחמוד עבאס שהצליחה לבודד את ישראל בזירה הבינלאומית בשנתיים האחרונות.
מחמוד עבאס איננו נתפס ברחוב הפלסטיני כמנהיג חזק ש"מסכן את ישראל".ההיפך הוא הנכון,הוא נתפס כמנהיג חלש שאיבד את רצועת עזה לתנועת החמאס ועושה דברם של הממשל האמריקני ומדינות ערב.
גם לא כל ראשי הממשלה בישראל חושבים כמו בנימין נתניהו.
ראש הממשלה אריאל שרון כינה ב2003 את מחמוד עבאס שהיה אז ראש ממשלתו של יאסר ערפאת במילים "אפרוח שלא צמחו לו נוצות"
האמת היא שיאסר ערפאת היה המנהיג הפלסטיני שסיכן במידה הרבה ביותר את מדינת ישראל.הוא שלט ברוב הפלגים של העם הפלסטיני ואפילו השכיל להפעיל את החמאס בפיגועים נגד ישראל כדי להפעיל עליה לחץ.יאסר ערפאת היה הרבה יותר כריזמתי וסוחף ושנים רבות היה סמלו הבולט של העם הפלסטיני.הוא אחראי לאלפי פעולות טרור וידיו היו מגואלות בדם של מאות או אפילו כמה אלפי אזרחים ישראלים ואלמלא הלך לעולמו ב2004 הייתה מדינת ישראל נאלצת להתמודד עם מנהיג פלסטיני מסוכן ביותר.
מחמוד עבאס לא מסכן את ישראל באותה המידה שסיכן אותה יאסר ערפאת במשך כמה עשורים.
גם אם הציטוטים שמיוחסים לראש הממשלה נתניהו בקשר למחמוד עבאס הם נכונים ומדויקים הרי שהם עדיין אינם יכולים להשתוות בחריפותם לדברים שאומר מחמוד עבאס על בנימין נתניהו.העיתונות הפלסטינית והערבית מצטטת מידי פעם דברי ביקורת חריפים של מחמוד עבאס על נתניהו בפורומים שונים.
חוסר האמון של שני המנהיגים זה בזה הוא גדול.

כדאי לציין דיווח נוסף שפרסם באחרונה אתר ההדלפות "וויקיליקס" המיוחס לרון דרמר יועצו המדיני של ראש הממשלה נתניהו.
בפגישה של רון דרמר עם עוזרים של סנטורים אמריקנים שביקרו בישראל לפני כשנה מצוטט דרמר כמי שאמר כי ראש הממשלה "איבד את הסבלנות" כלפי מחמוד עבאס לאחר שהוא סרב לחזור לשולחן המשא ומתן למרות שממשלת ישראל החליטה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות.
הוא הוסיף כי "ישראל מבינה את האילוצים הפוליטיים של אבו מאזן אבל בסוף היום הוא חייב להיות מנהיג", בהמשך הדברים אמר דרמר כי "לא יהיו ויתורים נוספים מצידה של ישראל כדי להחזיר את אבו מאזן לשולחן המשא ומתן,נתניהו אינו מאמין שאבו מאזן חלש כפי שהוא טוען וכי יש לו פוטנציאל להתעלות על עצמו".

ראש הממשלה נתניהו משוכנע שמחמוד עבאס מעוניין לבנאם את הסכסוך וכי איננו מעוניין בפשרה היסטורית שתביא לקץ הסכסוך וסוף התביעות מישראל והראייה לכך המאמצים שעושה הרשות הפלסטינית בימים אלה להעביר במועצת הביטחון של האו"ם החלטה המגנה את ההתנחלויות ומסע הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל שהיא מובילה ברחבי העולם.מחמוד עבאס מצידו משוכנע שנתניהו אינו אמין,מוליך את הפלסטינים שולל, מנסה ל"הרוויח זמן" ולהנציח את שליטתה של ישראל ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים.

בסופו של דבר אין מדובר כאן בעניין אישי,נתניהו ומחמוד עבאס משוחררים מהמשקעים האישיים שאפיינו את יחסיהם של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון עם יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת.שרון לא לחץ את ידו של ערפאת עד יום מותו,הוא ראה בו טרוריסט והטיל עליו מצור במוקאטעה עד למותו בנסיבות מסתוריות.
מחמוד עבאס התקשר לנתניהו כדי להביע את תנחומי הפלסטינים על האסון בכרמל ואילו נתניהו התקשר לפני כמה ימים למחמוד עבאס לנחמו על מות אחיו בדמשק.
למרות זאת מחמוד עבאס מסרב להצעות נתניהו להיפגש עימו ומציב תנאי מוקדם של הקפאה כוללת של הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים לפני חידוש המשא ומתן המדיני.
מקורות בפת"ח אומרים כי מחמוד עבאס מעריך שבתוך תקופה של שנה תיפול ממשלת נתניהו וכדאי לו להמתין לראש הממשלה הישראלי הבא.נתניהו מצידו אינו פועל להפלתו של מחמוד עבאס אך אינו מוכן בשלב הזה לקבל את התנאי המוקדם שמציב עבאס מחשש שהדבר יערער את הקואליציה שלו.
מעמדו של הנשיא אובאמה נחלש בחודשים האחרונים כפי שבא לידי ביטוי בבחירות לקונגרס והוא אינו מסוגל לכפות על שני המנהיגים נתניהו ועבאס לנהל משא ומתן רציני.
במקום "פיתרון הסכסוך" אנו עדים ל "ניהול הסכסוך".
במצב הזה של חוסר תקשורת מדינית בין שני המנהיגים הקיפאון המדיני יימשך עוד זמן רב.
מישהו חייב לשבור את הקיפאון הזה ולנסות להפגיש את שני המנהיגים בניסיון לייצר מומנטום שיביא לחידוש המשא ומתן.דומני שהחובה הזו מוטלת על הממשל האמריקני שממשיך לתווך בין שני הצדדים ומנהל עכשיו מה שמכונה "שיחות מקבילות"(parallel talks) עם נציגי הצדדים בוושינגטון.
רק מפגשים בין המנהיגים יכולים להוביל ליציאה מהמבוי הסתום, במקום להזמין את עו"ד יצחק מולכו ואת ד"ר צאיב עריקאת לוושינגטון צריך הנשיא אובאמה להזמין לבית הלבן את ראש הממשלה נתניהו ואת יו"ר הרשות מחמוד עבאס.
הממשל האמריקני צריך לגלות "נחישות של מתווך" במקום שבו שני הצדדים מהססים ולדחוף את המנהיגים
לחדש את הדיאלוג ביניהם.
כדאי לנסות את הדרך הזו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר