יום ראשון, 26 בדצמבר 2010

אחרי החגים

המגעים המדיניים יתחדשו בתחילת השנה האזרחית החדשה וסימנים ראשונים מצביעים על כך שממשל אובאמה מגלה גישה יותר "מציאותית" ביחס לאפשרות ההתקדמות בערוץ הישראלי פלסטיני.
הפלסטינים מגדירים את השינוי בעמדה האמריקנית כ"נסיגה" מההבנות עימם וישאפו לבנאם את הסכסוך ולהעביר את המערכה המדינית לזירת האו"ם.גורמים מדיניים בכירים הבקיאים בתמונת המשא ומתן עם הפלסטינים וברזי הדיפלומטיה האמריקנית מעריכים כי הפעילות המדינית המשמעותית תתחדש רק בתום תקופת החגים הנוצריים.
הפלסטינים יודעים זאת ובחודש הבא הם מתכוונים להעלות לדיון במועצת הביטחון את נושא ההתנחלויות והבניה במזרח ירושלים.
המערכה המדינית תעבור לזירת האו"ם והפלסטינים מביעים את מורת רוחם מנייר העבודה האמריקני שמסרה שרת החוץ האמריקנית קלינטון לעו"ד מולכו ולד"ר צאיב עריקאת לפני שבועיים.נייר העבודה שמכיל שש נקודות אמור לשמש כמצע לדיוני במתווה האמריקני החדש של "שיחות מקבילות"(parallel talks) עם שני הצדדים בנפרד.
על פי מקורות פלסטינים בכירים חלה נסיגה בעמדה האמריקנית שהציג עד כה ממשל אובאמה בנושאי הגבולות והביטחון בהסדר הקבע.
הממשל מבקש לדון מחדש בתפיסות שהציג בזמנו הגנרל ג'יימס ג'ונס ששימש עד לפני כחודשיים בתפקיד היועץ לביטחון לאומי.
הגנרל ג'ונס קבע כי בשטחים הפלסטינים שמהם תיסוג ישראל בגדה יוצבו כוחות בינלאומיים או כוחות של נאט"ו ללא שום נוכחות של "אפילו חייל ישראלי אחד לתקופת מעבר עד הקמתה של המדינה הפלסטינית".יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס טוען כי ראש הממשלה הקודם אהוד אולמרט הסכים לתפיסה הזו של הגנרל ג'ונס וקיבל אותה במלואה,לטענתו הסכימו לה גם הנשיא הקודם גו'רג' בוש,המלך עבדאללה הירדני ונשיא מצרים מובארק.
עתה, מבקש ממשל אובאמה לדון מחדש בהבנות האלה באמצעות הקמת ועדה ביטחונית של הצדדים.
הפלסטינים חושדים כי ביקורו האחרון של השליח המיוחד דניס רוס בישראל,שבמהלכו נועד עם ראשי מערכת הביטחון הישראלית,הוא חלק ממשא ומתן חשאי בין ישראל לממשל אובאמה לגיבוש סידורי ביטחון מוסכמים לאחר הקמתה של המדינה הפלסטינית.
לטענת גורמים בכירים ברשות הפלסטינית,ממשל אובאמה מציג גם עמדה מעורפלת בנושא הגבולות של המדינה הפלסטינית העתידית.לדבריהם שרת החוץ הקודמת קונדליסה רייס קבעה כי גבולות המדינה הפלסטינית כוללים את :רצועת עזה,הגדה המערבית,בקעת הירדן,ים המלח ומזרח ירושלים אולם שרת החוץ הנוכחית קלינטון הודיעה "בפורום סבן" כי "השטחים הנמצאים בין נהר הירדן לים התיכון הם בלתי מוגדרים ועל שני הצדדים להסכים על קו אחד שיצויר על מפה ושיפריד בין ישראל לפלסטין וכי התוצאה תהיה שתי מדינות עם גבולות פלסטינים קבועים עם ישראל מצרים וירדן".

מהן הסיבות לנסיגה בעמדה האמריקנית ביחס לפיתרון הבעיות הפלסטינית?

הפלסטינים מפרשים את השינוי בעמדה האמריקנית בהתפתחויות בזירה הפנימית כתוצאה מהפסדה של המפלגה הדמוקרטית בבחירות לקונגרס ורצונו של הנשיא אובאמה להתמודד על כהונת נשיאות נוספת. מעמדו של הנשיא אובאמה נחלש והוא זקוק לתמיכתם של היהודים.לכך הם מוסיפים את המשך ההסתבכות האמריקנית בעיראק ואפגניסטן וחוסר יכולתו של הנשיא אובאמה לנטרל את תהליך התעצמותה הגרעינית של איראן.
הד"ר צאיב עריקאת,ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני,הופיע באחרונה בפני הועדה המרכזית של תנועת הפת"ח ובפני הועד הפועל של אש"ף וסיכם כך את השינוי שחל במדיניות הממשל האמריקני:
"הממשל חזר בו מדרישתו כי הפסקת הבנייה בהתנחלויות תהיה תנאי לחידוש המשא ומתן בין שני הצדדים וכי הוא יתחדש מהנקודה שבה הופסק בתקופת ממשלת אולמרט.הממשל מעוניין לשגר לפלסטינים מכתב ערבויות שבו יובטח כי ההתנחלויות הן בלתי חוקיות וכי אין שום לגיטימציה לסיפוחה של מזרח ירושלים,למכתב שכזה יש תוקף מוסרי אך אין לו שום משמעות חוקית.
נתניהו הצליח למחוק את השלב הראשון ואת השלב השלישי של תוכנית "מפת הדרכים",הוא מנסה לאלץ אותנו לקבל את השלב השני של התוכנית היינו הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים".

ההערכה הפלסטינית היא דיי נכונה.הדעה הרווחת בממשלת נתניהו היא כי הגעה להסדר קבע מלא היא בלתי אפשרית.רק שר החוץ אביגדור ליברמן אומר את הדברים בצורה עקבית וגלויה מהיום הראשון לחידוש המגעים עם הפלסטינים.
גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים כי גם בממשל האמריקני מבינים זאת לכן נייר העבודה האמריקני שעליו זועמים הפלסטינים הוא יותר "ריאלי". לממשל אובאמה יש חלון הזדמנויות של כשנה בלבד עד לתחילת הקמפיין לתקופת נשיאות נוספת ובפרק הזמן הזה לא ניתן להגיע להסכם מסגרת על הסדר הקבע כפי שנקבע.המקסימום האפשרי הוא השגת הסכם ביניים נוסף למרות שהצדדים אינם מוכנים להודות בכך באופן פומבי.
המגעים המדיניים בעניין הפלסטיני יתחדשו "אחרי החגים" אך באווירה יותר קשה ובעימותים באו"ם ובזירה הבינלאומית.
ממשל אובאמה נסוג מדרישותיו ה"בלתי מציאותיות" וגיבש גישה יותר פרגמאטית אך ספק אם הדבר יספיק אפילו להשגת הסכם ביניים בין ישראל לפלסטינים.
הפערים בין שני הצדדים הם גדולים מאוד.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר