יום רביעי, 22 בדצמבר 2010

ה"ברברת" של הרמטכ"ל


גורמים בכירים במערכת המדינית והביטחונית מותחים ביקורת על התבטאויותיו הפומביות של הרמטכ"ל גבי אשכנזי בנושאים ביטחוניים רגישים.התאפקות והימנעות מהצהרות מיותרות לתקשורת רק תסייע לו לסיים את תפקידו באווירה טובה
.


משהו קורה לרמטכ"ל גבי אשכנזי לקראת שחרורו הקרוב מצה"ל,לאחר שנים של שתיקה וסירוב נחרץ להעניק ראיונות לאמצעי התקשורת הוא החל לשחרר את חרצובות לשונו בנושאי ביטחון רגישים ביותר.
לפני כחודש ,בעת שביקר בקנדה,הוא התבטא באמצעי התקשורת הקנדיים על חששות ישראל מהאפשרות שחזבאללה ישתלט על לבנון בעקבות פרסום הדו"ח הצפוי של בית הדין הבינלאומי בהאג בעניין רצח אל-חרירי למרות הנחיה מפורשת של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשרי הממשלה ובכירי מערכת הביטחון שלא להתבטא בנושא הזה שנחשב לרגיש מבחינתה של ישראל שכן חזבאללה מאשים אותה בהתנקשות בחייו של ראש ממשלת לבנון אל-חרירי ועלול לנסות ולהסלים את המצב בגבול הצפון כדי להסיט את דעת הקהל הלבנונית מאחריותו לרצח.
והנה אתמול,במהלך סקירה בפני חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת,גילה הרמטכ"ל מה שאסרה הצנזורה הצבאית על אמצעי התקשורת לפרסם,כי לפני כשבועיים נפגע טנק "מרכבה" של צה"ל על ידי טיל מסוג "קורנט" שנורה לעברו משטח רצועת עזה.מדובר בטיל מתוצרת רוסיה נגד טנקים מדור ג',הוא בעל ראש קרבי דו שלבי המתביית על המטרה ע"י קרן לייזר ומסוגל לחדור שריון בעובי 1100-1200 מ"מ פלדה.במלחמת לבנון השנייה היה טיל ה"קורנט" האיום המרכזי על הטנקים המתקדמים של צה"ל . הימצאותו כעת בידי הארגונים הפלסטינים ברצועה,לאחר שהוברח לשם מאיראן, תחייב שינוי בשיטת הפעילות של צה"ל בעזה.
מה טעם מצא הרמטכ"ל לחשוף בפומבי את הפרט הזה ומדוע הותר הדבר לפרסום בדיעבד ע"י הצנזורה הצבאית?
לא ברור.

בכירים בממשלה ובמערכת הביטחון הופתעו מדבריו של רב אלוף אשכנזי. בשיחות סגורות הם הביעו התמרמרות רבה על הרזולוציות שאליהן נכנס הרמטכ"ל בסקירתו.
גורם ביטחוני בכיר ששוחח עימי אמר לי:"מה שמדאיג לא פחות היא העובדה שהרמטכ"ל יוצר תחושה של דמורליזציה בקרב כוחותינו ומדגיש את העובדה שהאויב מצליח לפגוע בנקודות התורפה שלנו".
כידוע טנק המרכבה הצה"לי נחשב לממוגן ביותר בעולם והוא פרי פיתוח ישראלי.
כמובן שאסור היה לרמטכ"ל להסתיר מידע רגיש מפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אך היה עליו לוודא שדבריו לא יפורסמו באמצעי התקשורת כפי שנוהגים בכירים אחרים במערכת הביטחון המופיעים אף הם בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הדבר הזה אפשרי והוא נעשה באופן שוטף.
ה"ברברת" המיותרת של הרמטכ"ל אשכנזי יוצרת בקרב בכירים במערכת הביטחון וגם בזירה הפוליטית את התחושה שככל שחולף הזמן ואשכנזי מתקרב לסיום תפקידו הוא מנסה "לתפוס כותרות" ולשפר עמדות לקראת העתיד.
התסמונת הזו מאפיינת גם בכירים אחרים במערכת הביטחון ובשירות הציבורי,הם מתקשים להיפרד מתפקידיהם הבכירים ויש להם חוסר רצון בולט שמי שמחליף אותם יצליח בתפקידו.
פרשת "מסמך גלנט" מעיבה כצל כבד על הרמטכ"ל שהצליח לשקם את הצבא לאחר מלחמת לבנון השנייה וגם יחסיו המתוחים עם שר הביטחון אהוד ברק אינם מוסיפים לו כבוד.
כדאי מאוד שבשבועות שנותרו לו עד לסיום הרשמי של תפקידו הוא ימנע מהצהרות מיותרות לאמצעי התקשורת במיוחד בנושאים רגישים מבחינה מדינית וביטחונית.התנהלות לא נכונה בתחום התקשורתי רק תסב לו נזק תדמיתי נוסף על זה שנגרם לו מפרשת "מסמך גלנט".
בכמה מפלגות כבר "מאשימים" את הרמטכ"ל כי הוא מתכנן לרוץ לפוליטיקה וכי זהו הרקע להצהרותיו.גם חרושת השמועות הזו איננה תורמת לתדמיתו של רב אלוף אשכנזי.
לכן,לפני שהוא מקפל את המדים ומסיר את הדרגות רצוי שרב אלוף גבי אשכנזי יחשוב היטב לפני כל התבטאות באמצעי התקשורת וינסה להתאפק.
הוא לא יצטער על שום ראיון שהוא לא העניק.אמצעי התקשורת אינם בורחים לשום מקום ובבוא היום כשיוכל להתראיין באופן חופשי ללא מגבלות הם בודאי "ישתו בצמא" את דבריו.
"יפה שתיקה לחכמים".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר