יום שלישי, 21 בדצמבר 2010

הפטפטת הישראלית


ההדלפות לאתר "וויקיליקס" מצביעות על פטפטת מיותרת של בכירי מערכת הביטחון הישראלית עם הדיפלומטים האמריקנים.המשך התופעה יגרום נזק לישראל והגיע הזמן שהדרג המדיני הבכיר יקבע סייגים וכללים ברורים לתדרוכים שנותנים בכירי מערכת הביטחון לדיפלומטים זרים.כל מי שעוקב אחר ההדלפות לאתר "וויקיליקס" מקבל את הרושם כי פטפטת מיותרת אחזה בראשי מערכת הביטחון הישראלית בשיחותיהם עם הדיפלומטים האמריקנים שממהרים לדווח במברקים מפורטים לוושינגטון את תוכן השיחות.
הפטפטת הזו מקיפה דמויות ביטחוניות ודיפלומטיות בכירות, החל מראש המוסד היוצא מאיר דגן וכלה בראש אמ"ן לשעבר האלוף עמוס ידלין וראש השב"כ יובל דיסקין.
מגוון הדעות וההערכות המודיעיניות שחושפים בכירי מערכת הביטחון בפני הדיפלומטים האמריקנים נותן לממשל האמריקני את האפשרות להרכיב תמונת מודיעין מדויקת על הגישות השונות וחילוקי הדעות בתוך מערכת הביטחון הישראלית בנושאים האסטרטגיים החשובים הקשורים למזרח התיכון.
האם הדבר משרת את ביטחונה של ישראל?לדעתי לא.
נכון שארצות הברית היא הידידה החשובה ביותר בעולם של מדינת ישראל אך אין פירוש הדבר שאין לנו עימה חילוקי דעות מהותיים בסוגיות האזוריות ובנושאים הקשורים למשא ומתן המדיני בערוצים השונים.
מדוע לספק לה קשת כל כך רחבה של מידע רגיש וחשוב החושף את "הבטן הרכה" של ישראל במישור המדיני שעלול לסייע לה בגיבוש דרכים להפעלת לחץ על הדרג המדיני בישראל?האם אי אפשר לצמצם את האינפורמציה באופן שיכלול רק העברת "מידע חיוני ביותר" לידידתנו הגדולה?
בכירי מערכת הביטחון בודאי יטענו,להגנתם, כי את המידע שמסרו לדיפלומטים האמריקנים הם עשו "באישור ובסמכות" וכי הם אמרו את אותם הדברים בהופעות בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת או בסקירות בפני הממשלה.חלקם אף יוסיף ויטען כי מדובר ב"הסברת מדיניותה של ישראל" וכי לא מדובר במסירת "מידע מודיעיני רגיש".

מי שקורא את הדלפות "וויקיליקס" יכול למצוא דיווחים מעניינים שמסרו בכירים במערכת הביטחון שלנו לדיפלומטים האמריקנים. הנה קטע שצד את עיני המתאר שיחה בין ראש אגף המחקר באמ"ן תת אלוף יוסי ביידץ לבין אלכסנדר ורשבאו סגן המזכיר לענייני ביטחון בינלאומי שהתקיימה בחודש נובמבר 2009.
בשיחה שפורסמה אומר תת אלוף ביידץ כי "סוריה תתנתק מהברית שלה עם אירן בתמורה לשלום עם ישראל ומעורבות גדולה יותר של ארצות הברית בתהליך המדיני".בהמשך השיחה הוא מוסיף הערה על התעצמותה הגרעינית של איראן ואומר כי "הרפובליקה האיסלאמית נמצאת במרחק של שנה מהשגת נשק גרעיני ובמרחק של שנתיים וחצי מהקמת ארסנל של שלוש פצצות גרעיניות".
הדיפלומט האמריקני ששמע את הדברים הוסיף במברק ששלח לוושינגטון הערה שבה נאמר: " לא ברור אם הישראלים אכן באמת מאמינים בכך או שהם משתמשים בתרחישים הגרועים ביותר כדי לייצר תחושה של דחיפות גדולה יותר אצל ארצות הברית".
לא רק הדיפלומטים האמריקנים אינם ממהרים "לקנות" את הסחורה שסיפק להם תת אלוף יוסי ביידץ.
גם גורמים מדיניים מאוד בכירים בישראל שקראו את דיווחי "וויקיליקס" לא מצאו שום אסמכתאות מודיעיניות מוצקות לדברים שאמר תת אלוף ביידץ לדיפלומט האמריקני כי "סוריה תתנתק מאיראן בתמורה לשלום עם ישראל ומעורבות גדולה יותר של ארצות הברית בתהליך המדיני".
האם בכך הביע תת אלוף ביידץ את דעתו הפרטית? האם הביע את שאיפותיו האישיות או מה שנקרא באנגלית wishful thinking?
ייתכן שמדובר בהערכה מודיעינית "הגיונית" מבחינתו של תת אלוף ביידץ אך באופן שהיא הוצגה ודווחה לוושינגטון היא גרמה נזק לישראל. נוצר הרושם כי ישראל "יכולה" לנתק את סוריה מאיראן באמצעות חתימה על חוזה שלום עימה דבר שאיננו מבוסס כלל וכלל.אם נבדוק את הדברים ביסודיות נמצא דווקא סימוכין מודיעיניים מוצקים לכך שהנשיא הסורי בשאר אסד רוצה לשמר את הברית עם איראן בכל מחיר.
אפשר למצוא עוד כמה דוגמאות דומות בדיווחי "וויקילקס".

לא ניתן למנוע לחלוטין את השיחות של בכירי מערכת הביטחון עם הדיפלומטים האמריקנים אך שר הביטחון וראש הממשלה צריכים לקבוע "מסרים אחידים" שאותם צריכים להעביר הבכירים האלה בפגישות ובתדרוכים שהם נותנים לדיפלומטים זרים.
הגיע הזמן שמישהו "יעשה סדר" אצל בכירי מערכת הביטחון.
יש גם לצפות שדווקא אותם "בכירים" שאמורים להכיר את רגישות החומר המודיעיני וחשיבות הדברים המצוטטים מפיותיהם של דמויות ביטחוניות בכירות ישמרו את לשונם וימעיטו בשיחות עם דיפלומטים זרים.
על זה כבר נאמר במקורותינו "סייג לחוכמה שתיקה".
כדאי מאוד שהם יאמצו את העיקרון הזה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר