יום שישי, 17 בדצמבר 2010

הדשדוש בביצה המדינית נמשך


ממשל אובאמה גיבש תוכנית עבודה של שש נקודות לחידוש המשא ומתן על הסדר הקבע אך הפלסטינים בגיבוי הליגה הערבית מתעקשים על הפסקת הבנייה בהתנחלויות וקבלת ערבויות למדינה פלסטינית בקווי 67.המאמץ הערבי מופנה עתה לגינוי מדיניות ההתנחלויות של ישראל במועצת הביטחון של האו"ם והמשך בידודה של ישראל בזירה הבינלאומית.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הצליח השבוע במשימתו להביא שוב את המגעים המדיניים אל מבוי סתום.וועדת המעקב של הליגה הערבית תמכה בעמדתו והחליטה כי על הפלסטינים לא לחדש את המשא ומתן הישיר או העקיף עם ישראל ללא הקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות ומבלי שתונח "הצעה רצינית" על השולחן.
ממשל אובאמה יצטרך עכשיו למצוא דרכים יצירתיות לנסות ולחלץ מן הבוץ את עגלת המשא ומתן התקועה.
השליח המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל ביקר באזור לפני כמה ימים ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.הוא ניסה לקדם את השיחות על בסיס תוכנית אמריקנית שכוללת שש נקודות ושנמסרה בוושינגטון על ידי שרת החוץ קלינטון לעו"ד יצחק מולכו ולד"ר צאיב עריקאת, בינתיים ללא הצלחה.

מה כולל נייר העבודה האמריקני?
הנייר כולל שישה סעיפים העוסקים בהסדר הקבע שהממשל סבור שצריכים להידון במשא ומתן בין שני הצדדים בניסיון להגיע להסכם מסגרת והם:ירושלים,הגבולות,ההתנחלויות,הפליטים, המים וסידורי הביטחון.
הפלסטינים אינם מרוצים מהניסוחים הראשונים המופיעים בנייר העבודה האמריקני.
בניסוח הסעיף העוסק בעניין גבולותיה העתידיים של המדינה הפלסטינית נכתב כי "מטרת המשא ומתן הוא להגיע להסכם בעניין הגבולות על בסיס הגבולות בין ישראל מצרים וירדן".הנייר האמריקני מתעלם מהדרישה הפלסטינית לנסיגה ישראלית לקווי 67 והפלסטינים רואים בו ניסיון להכניס "בדלת האחורית" את המשך שליטתה של ישראל בבקעת הירדן.
הפלסטינים מציינים את הבטחותיה של שרת החוץ האמריקנית הקודמת קונדליסה רייס שאמרה כי "הגבולות הם רצועת עזה,הגדה המערבית,מזרח ירושלים,ים המלח ונהר הירדן".
גם ניסוח הסעיף העוסק בפיתרון בעיית הפליטים איננו לרוחם של הפלסטינים,נכתב בו כי "המטרה היא למצוא
פיתרון הגיוני לבעיית הפליטים" מבלי לציין את עמדת הפלסטינים כי הבסיס לפיתרון סוגיית הפליטים הוא החלטת האו"ם מספר 194 או את הנוסח המופיע ביוזמת השלום הערבית האומר כי "יש למצוא פיתרון צודק ומוסכם לבעיית הפליטים על בסיס החלטת האו"ם 194".
על פי מקורות פלסטינים,יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אמר לשליח האמריקני ג'ורג' מיטשל כי "לא יהיה משא ומתן מבלי שישראל תפסיק את הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים וכי הבסיס לתהליך המדיני הוא עקרון שתי המדינות על בסיס קווי הרביעי ביוני 1967".
מחמוד עבאס התייחס גם לסוגיית ירושלים ואמר כי "היא תהייה בירת המדינה הפלסטינית וכי ניתן יהיה להכניס שינויים קלים בעניין הגבולות" אולם בעניין סידורי הביטחון אמר עבאס כי הפלסטינים מאמצים את ההצעה שגיבש היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ים ג'ונס שקבע "שלא תהייה נוכחות של אפילו חייל ישראלי אחד בתחומי המדינה הפלסטינית"

ג'ורג' מיטשל חזר לוושינגטון לדווח לנשיא אובאמה על המבוי הסתום בין הצדדים והחלטות הליגה הערבית לאחר שנועד בקהיר עם הנשיא מובארק ועם עמרו מוסא מזכ"ל הליגה הערבית.
מיטשל הדגיש באזני מחמוד עבאס את מחויבותה של ארצות הברית לנסות ולסכם את הסכם המסגרת בין הצדדים בתוך שנה וכי היא תניח על השולחן "הצעות גישור" משלה אולם לא ברור עדיין מה יהיו הצעדים האמריקנים הבאים. הנשיא אובאמה בוודאי ירצה גם לשמוע הערכת מצב מפי יועצו דניס רוס שביקר בישראל השבוע ונפגש עם בכירי הצמרת המדינית והביטחונית.

בינתיים החלה ההנהגה הפלסטינית להניע מהלך של פנייה למועצת הביטחון של האו"ם כדי שתפרסם החלטה המגנה את ההתנחלויות הישראליות ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים.יו"ר הרשות מחמוד עבאס הורה לריאצ' מנצור,נציג אש"ף באו"ם להתחיל את המגעים עם הגוש הערבי באו"ם לפנייה למועצת הביטחון.

הפלסטינים אומרים כי הם ממתינים להבהרות אמריקניות על מסמך שש הנקודות שנמסר לידיהם במיוחד בכל הקשור לנושא הגבולות והביטחון.הם טוענים כי העבירו לממשל אובאמה ניירות עמדה מפורטים בהתייחס לכל אחת משש הנקודות.
ישראל מסרבת להיכנס לפרטים לפני שיידון בפרוטרוט נושא סידורי הביטחון.מבחינתה זהו המפתח שממנו ייגזרו תשובותיה לכל נושאי הליבה של הסכסוך.
בירושלים מעריכים כי הפלסטינים מונעים את חידוש התהליך המדיני וכי "הם בורחים ממנו" כדי שהאשמה תיפול על ממשלת נתניהו.
גורמים מדיניים בכירים אומרים כי מאז שנכשל המשא ומתן עם ממשלת אולמרט אימץ יו"ר מחמוד עבאס אסטרטגיה לרכז את מאמציו בזירה הבינלאומית כדי להגביר את תהליך הדה- לגיטימציה של ישראל בעולם ולבודדה.
לכן הוא נמנע במשך שנתיים מלחדש את המשא ומתן עם ממשלת נתניהו ומטרפד את כל סיכוי לחדש את המשא ומתן באמצעות הצבת תנאים מוקדמים.
אי אפשר לאלץ את הפלסטינים לחזור לשולחן הדיונים ובינתיים נוצר מצב שהעולם מאשים את ישראל באי-קיומו של תהליך מדיני כאילו שאיננה חפצה בשלום.

הפלסטינים מתמקדים עכשיו בנושא ההתנחלויות מכיוון שהם יודעים כי גם ארצות הברית מתנגדת למדיניות הזו וכי גם בזירה הבינלאומית יש עמדה נחרצת נגדה,ולכן סביר להניח שמועצת הביטחון תביע אף היא את דעתה על מדיניות ההתנחלויות בהחלטה רשמית.
ארצות הברית תתקשה להערכתם להטיל וטו על החלטה כזו.
המגמה הפלסטינית היא להמשיך ולנסות לתקוע טריז בין ישראל לארצות הברית ובין ישראל לקהילה הבינלאומית ונראה כי המגמה הזו מצליחה בעיקר בגלל שממשלת ישראל מתקשה כבר שנתיים לקחת את היוזמה לידיה ולהציג תוכנית מדינית שתהווה בסיס למשא ומתן עם הפלסטינים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר