יום שני, 13 בדצמבר 2010

שובו של השליח מיטשל


השליח מיטשל חוזר למזרח התיכון למשימת תיווך חדשה וקשה בהרבה מקודמותיה.ההערכה בעולם הערבי היא כי הפלסטינים יסרבו לחדש את "שיחות הקרבה" וידרשו כי ארצות הברית תכיר במדינה פלסטינית עצמאית שגבולותיה הם קווי 67.ככל הנראה המבוי הסתום בערוץ הישראלי פלסטיני ימשך.


בשבועות האחרונים הספידו הדיווחים העיתונאים את השליח המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל.
דווח כי הוא עומד לסיים את שליחותו בגלל כישלונו לקדם את השיחות בין ישראל לפלסטינים וכי הוא יוחלף ע"י הדיפלומטים האמריקנים הוותיקים דניס רוס או מרטין אינדיק.
למרות דיווחים אלה ממשיך הסנטור לשעבר ג'ורג' מיטשל במלאכת התיווך בין שני הצדדים.
והוא חוזר לאזור המזרח התיכון.
השאלה ההגיונית המתבקשת כעת היא:
אם ארצות הברית נכשלה במאמציה לשכנע את ממשלת נתניהו להסכים לשלושה חודשים של הקפאת בנייה בהתנחלויות, כיצד בדיוק היא אמורה להצליח לשכנע אותה להסכים לשרטט את גבולותיה של המדינה הפלסטינית העתידית מבלי שנפתרו סוגיות הליבה האחרות:סידורי הביטחון,ירושלים,המים,הפליטים וההתנחלויות?
התשובה לדעת הפלסטינים ומדינות ערב היא ברורה:
הדרך היחידה לשכנע את ממשלת נתניהו היא להפעיל עליה לחץ מדיני חזק.
ממשל אובאמה מנסה להפיח חיים בערוץ הישראלי-פלסטיני ולהראות לעולם כי הוא עדיין מי שמנהל את העניינים ופורס את חסותו על תהליך השלום.
הוא ינסה כעת להכניס את שני הצדדים עמוק לתוך נושאי הליבה של הסכסוך ולהציג עמדות ברורות וענייניות.
לפלסטינים אין שום בעיה להציג את עמדותיהם,הם רוצים את הכול ללא שום נכונות לפשרות:מדינה פלסטינית בגבולות 67 כולל מזרח ירושלים,ריבונות פלסטינית על הר הבית,חזרת חמישה מיליון פליטים לתחומי מדינת ישראל ושליטה פלסטינית מלאה על "אקוויפר ההר" המספק מים לכל תושבי מדינת ישראל.
אלו העמדות שהם מציגים בפני ממשל אובאמה.
ישראל איננה מציגה עמדות ברורות.ראש הממשלה נתניהו איננו יכול לבצע "התאבדות פוליטית".בשלב הזה כל הצגת עמדות מפורטות בנושאי הליבה כולל שרטוט מפת המדינה הפלסטינית תביא לפירוק הקואליציה שלו.לכן הוא שומר את קלפיו צמוד לחזהו.
לכן הסכים נתניהו לומר עד עכשיו לאמריקנים וליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס כי הוא מוכן להקמתה של מדינה פלסטינית מפורזת אך סירב לשרטט את גבולותיה.

הפלסטינים מאוכזבים מאוד מהנאום שנשאה שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון ב"פורום סבן" שבו הודיעה על "המתווה האמריקני החדש" בערוץ הפלסטיני-ישראלי ועל חזרתו של השליח מיטשל למסעות הדילוגים במזרח התיכון.יאסר עבד רבו,מזכיר הועד הפועל של אש"ף אמר כי "בנאומה של קלינטון לא היה שום דבר חדש שמעיד על יותר רצינות מצד הממשל לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני".
מה שהרגיז מאוד את הפלסטינים היה המשפט שאמרה קלינטון כי "אי אפשר לכפות הסדר על הצדדים".
הם רואים בכך נסיגה בעמדה האמריקנית והתחשבות בישראל.
בכיר פלסטיני אמר לי:"ארצות הברית נתנה לישראל את הזכות להטיל וטו על התהליך המדיני".
הפלסטינים היו רוצים לראות את הקהילה הבינלאומית מתגייסת כדי להטיל סנקציות על ישראל כפי שנקטה נגד עיראק במלחמת המפרץ הראשונה,נגד יוגוסלביה ונגד דרום אפריקה.
הפלסטינים מעודדים מגילוי הדעת שעליו חתמו 26 מנהיגים אירופאים לשעבר הקורא להטיל סנקציות על ישראל בגלל שהיא מפרה את החוק הבינלאומי.
אישים ברשות הפלסטינית טוענים כי אירופה יכולה לעשות הרבה במקום שבו נכשלה ארצות הברית.
הם דורשים להפעיל לחץ ערבי על מדינות אירופה כדי שיטילו על ישראל סנקציות כלכליות.
בינתיים ממשיכים בכירי תנועת הפת"ח בהשמעת איומים על ישראל.
ד"ר מחמד אשתייה,חבר הועדה המרכזית של הפת"ח אומר כי אם יכשל המשא ומתן ייפנו הפלסטינים לישראל בדרישה כי תיקח את האחריות על גורלם ותנהל את חייהם לא רק בתחום האזרחי אלא בכל התחומים.
בהעדר האופציה הצבאית לנצח את ישראל מנסים הפלסטינים להפחיד את ישראל בדרישה להקים מדינה אחת דו-לאומית שבה הם יקבלו זכויות שוות כמו האזרחים הישראלים.
השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל ינסה לשכנע את הפלסטינים לחידוש "שיחות הקרבה" עם ישראל.ההנהגה הפלסטינית מקיימת התייעצויות פנימיות ומחרתיים תתכנס בקהיר ועדת המעקב של הליגה הערבית כדי לדון בהצעה האמריקנית החדשה להניע את התהליך המדיני.
בפניו של השליח מיטשל ניצבת משימה קשה מאוד.
עד כה הייתה שליחותו באזור בבחינת "כישלון אחד גדול".במצב כזה הנטייה של הצדדים הניצים היא תמיד "להאשים את השליח".
האמת היא שג'ורג' מיטשל מייצג רק את המדיניות הכושלת והנאיבית של הנשיא אובאמה במזרח התיכון,
הוא "השליח של אדוניו".
ההערכה בעולם הערבי כרגע היא שהפלסטינים יסרבו לשוב ל"שיחות הקרבה" ויבקשו גיבוי ערבי לעמדתם.
היעד הבא שלהם יהיה כנראה לנסות להפעיל לחץ על ממשל אובאמה להכרה אמריקנית במדינה פלסטינית בקווי 67 או לפחות לקבל ערבויות אמריקניות כי המשא ומתן חייב להסתיים בתוצאה הזו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר