יום שבת, 11 בדצמבר 2010

כישלון מדיניות אובמה במזה"ת-לאן הולכים?


"המתווה המדיני החדש" של ממשל אובאמה בערוץ הישראלי פלסטיני מבשר את הגברת הלחץ האמריקני על ממשלת נתניהו להציג עמדות ברורות בנושאי הליבה של הסדר הקבע ושאיפה לקבוע כבר עכשיו את גבולותיה של המדינה הפלסטינית העתידית.
ישראל חייבת לעמוד על דרישתה כי נושא סידורי הביטחון הוא המפתח לפיתרון כל סוגיות הליבה האחרות של הסכסוך.ההודעה האמריקנית בשבוע שעבר על כישלון המאמצים להגיע עם ממשלת נתניהו על הבנות להקפאה נוספת של הבניה בהתנחלויות מסמלת יותר מכל את כישלון מדיניותו של הנשיא אובאמה במזרח התיכון.
הנשיא האמריקני "נפל בפח" של הפלסטינים והעמיד מתחילת כהונתו את נושא הבניה בהתנחלויות כנושא העיקרי של התהליך המדיני כשהוא מתעלם מהעובדה שהרשות הפלסטינית נשאה ונתנה עם כל ממשלות ישראל הקודמות מבלי שהוקפאה בנייתו אפילו של בית אחד בהתנחלויות.
במקום להתרכז מלכתחילה בנושאי הליבה של הסכסוך:ירושלים,הפליטים,הגבולות,המים וההתנחלויות.
הנשיא האמריקני טיפס על העץ הזה ללא הצדקה אך הדבר החמור יותר היה שהוא העלה על העץ את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.
כך בוזבזו להן כמעט שנתיים שלמות בויכוחים חסרי ערך על הקפאת הבניה בהתנחלויות ובסופו של דבר "הבלון התפוצץ" והממשל האמריקני נאלץ לחזור לנקודת ההתחלה.
כפי שאומרים באנגלית:
Back to square one
הנשיא האמריקני התבזה והתגלה כנשיא נאיבי אשר "מלכד" את עצמו ושלא שעה לעצת יועציו.

הפלסטינים מאוכזבים ממנו ומלגלגים עליו כמי שהפר את הבטחות נאומו המפורסם בקהיר לעולם הערבי והמוסלמי ונכנע ללובי היהודי הציוני בארצות הברית.
לעומתו יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס נתפס בעיני הפלסטינים כמי שלא ויתר על עמדותיו ולא נכנע ללחצים האמריקנים לחדש את המשא ומתן עם ישראל ללא הקפאת הבניה בהתנחלויות.
מחמוד עבאס הצליח יותר מברק אובאמה. הכיצד?

ה"זאב " הפלסטיני מציג את עצמו בעיני העולם כ"כבש".
הוא מביע התנגדות נחרצת לבניה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים אך באותה העת מצהיר על דבקותו בתהליך השלום.הוא מסרב לנהל משא ומתן ישיר עם ממשלת נתניהו אך מדגיש בו זמנית את דבקותו ביוזמת השלום הערבית וב"מפת הדרכים" ופיתרון שתי המדינות.
הוא מאיים כי יפנה לאופציות אחרות אך מדגיש כי לא יחזור למעגל האלימות ושפיכות הדמים.
מחמוד עבאס "מזגזג" בהצלחה ומהדק את הלחץ הבינלאומי על ממשלת נתניהו.
הוא הצליח "למכור" גם למדינות אירופה את הרעיון שהמשך ההתנחלויות הוא הבעיה העיקרית של תהליך השלום.
כאילו ששאר הסוגיות הסבוכות של נושאי הליבה נפתרו ורק הפסקת הבניה בהתנחלויות מעכבת את החתימה על הסדר הקבע.
מחמוד עבאס מרוצה מהמצב שאליו נקלע התהליך המדיני.
26 ממנהיגי אירופה לשעבר קוראים להטיל סנקציות על ישראל בשל הבנייה בהתנחלויות ולהקפיא את שדרוג היחסים עימה עקב מדיניות הבניה בהתנחלויות וסירובה של ישראל למלא אחר החוק הבינלאומי.
מדינות אמריקה הלטינית ברזיל וארגנטינה הודיעו על הכרתן במדינה פלסטינית עצמאית שגבולותיה הם קווי 67 ובקרוב יצטרפו אליהן גם אורגוואי,פרו ואקוודור.
בקרוב יועלה דרג הייצוג הדיפלומטי של הרשות הפלסטינית בגרמניה,בריטניה,בלגיה,שבדיה,אוסטריה,הולנד ואיטליה.
הוא חש שהוא מתקדם לעבר המדינה הפלסטינית בגבולות 67 מבלי שהגיש אפילו וויתור אחד לישראל.
הוא משוכנע שבמדיניות הזו הוא "מאזן" את התמיכה האמריקנית בעמדות ישראל.
העורך הפוליטי של סוכנות הידיעות "וופא".סוכנות הידיעות הרשמית של אש"ף תיאר זאת השבוע כך:

"הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס משווק,בהתנהלותו הפוליטית, לעולם את העם הפלסטיני בתדמית חדשה,תדמית של עם לוחם הנחוש להשיג את זכויותיו שנגזלו ממנו,את החופש את הצדק ואת הלגיטימיות הבינלאומית".

עכשיו יוצא ממשלו של הנשיא אובאמה ב"מתווה מדיני חדש" כפי שהודיעה שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון בסוף השבוע ב"פורום סבן".
ממשל אובמה מנסה להתניע מחדש את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים לאחר שנכשל לעשות זאת במשך כשנה וחצי.
יו"ר הרשות הפלסטינית בטוח בדרכו ואיננו מוכן לשנות את דרישותיו לגבי הקפאת הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים כתנאי לחידוש השיחות עם ממשלת נתניהו.
מדינות ערב המתונות רוצות רק שקט ויציבות,הבעיה הפלסטינית איננה עומדת בראש סדר היום שלהן.
יותר מדאיגה אותן התחמשותה הגרעינית של איראן והן דוחפות לעבר מתקפה אמריקנית על איראן כפי שנחשף באופן בוטה בהדלפות אתר "וויקיליקס".
בתנאים האלה שנוצרו מודיע ממשל אובאמה על מדיניותו החדשה.במה מדובר?

ה"מתווה המדיני החדש" של ממשל אובאמה יהיה חידוש המשא ומתן העקיף בין הצדדים,ללא עיכובים טכניים, הישר על סוגיות הליבה של הסכסוך:ירושלים,הפליטים, המים הגבולות וההתנחלויות.
ארצות הברית לא תכפה פיתרון על הצדדים אך תגביר עליהם את הלחץ לויתורים.היא תדרוש תשובות ברורות בנושאי הליבה ולראשונה גם תניח על השולחן "הצעות גישור" מטעמה.
שרת החוץ הילארי קלינטון נמנעה מלהודיע זאת בפומבי אולם עפ"י מקורות מדיניים בירושלים ייתכן גם משא ומתן חשאי בין שני המנהיגים נתניהו ועבאס.
אחרי שמונה עשרה שנים של משא ומתן בין ישראל והפלסטינים אי אפשר להמציא את הגלגל מחדש.

החשוב מכל הוא שישראל לא תיכנע לשום דרישה אמריקנית ופלסטינית להתחיל את המשא ומתן העקיף בדיון על הגבולות של המדינה הפלסטינית מבלי שנדונו קודם סידורי הביטחון.
נושא הביטחון הוא לב ליבה של הבעיה.
איך מוודאים שהמדינה הפלסטינית שתקום לא תהווה בסיס טרור גדול להתקפה על ישראל כפי שקרה ברצועת עזה לאחר ההתנתקות החד צדדית של ישראל?
מנושא הביטחון נגזרים כל נושאי הליבה האחרים.
ממשלת נתניהו לא וויתרה עד כה בנושא הזה והיא חייבת להמשיך לשמור על עמדותיה.
"חלון ההזדמנויות" של הנשיא אובאמה עומד על כ12 חודשים. בתום תקופה זו הוא יתחיל את הקמפיין שלו לתקופת נשיאות שנייה והוא ייאלץ להפחית את הלחץ שלו על ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר