יום שלישי, 7 בדצמבר 2010

פירוק הרשות הפלסטינית-מי המרוויח ומי המפסיד?


יו"ר הרשות הפלסטינית מחדש את איומיו לפרק את הרשות הפלסטינית בגלל המבוי הסתום במשא ומתן עם ישראל.מחמוד עבאס רוצה לשבור את הקיפאון המדיני אך הוא עלול לגרור את בני עמו למצב של כאוס וקבירת חלומם להקים מדינה פלסטינית עצמאית.


בראיון מקיף שהעניק יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בסוף השבוע שעבר לטלביזיה הפלסטינית הרשמית ברמאללה, הוא אמר כי אם יימשך "הכיבוש" הוא לא ימשיך להיות יו"ר של "רשות שאינה קיימת", וייתכן והרשות הפלסטינית תפורק תוך העברת האחריות לישראל.
מאז ועד היום עוסקת העיתונות הפלסטינית ברחבה בדבריו אלה.
איומיו של מחמוד עבאס לפרק את הרשות הפלסטינית ולהתפטר מתפקידו אינם חדשים.
אולם בכל זאת הפרשנים הפלסטינים רואים בהם אלמנט חדש והוא העובדה שמחמוד עבאס השמיע לראשונה את איומיו מעל במה רשמית שהיא הטלביזיה של הרשות הפלסטינית.
איומיו של מחמוד עבאס מהווים למעשה מסר לממשל אובאמה שאם הוא לא יזדרז ויפעיל את הלחץ הנדרש על ממשלת נתניהו להקפיא לחלוטין את הבניה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים ולחדש את המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים, כללי המשחק של הפלסטינים ישתנו.
באיומיו רוצה מחמוד עבאס להפחיד את ממשל אובאמה כי "יופקע" מידיו הטיפול בפיתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני והוא יועבר לטיפולו של האו"ם.
בצמרת אש"ף ופת"ח מיהרו לתמוך בהצהרתו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס.
אולם,מתנגדו העיקרי,מחמד דחלאן חבר הועדה המרכזית של הפת"ח שהיא הפוליטבירו של התנועה, הגדיר בראיון לעיתון "אלחיאת" את כוונתו של מחמוד עבאס לפרק את הרשות הפלסטינית במילים "אופציה התאבדותית".
יש מידה רבה של צדק בביקורת של מחמד דחלאן.

הרשות הפלסטינית הוקמה על פי הסכמי אוסלו לנהל את חייהם של תושבי השטחים עד למציאת פתרון מדיני לבעיה הפלסטינית באמצעות משא ומתן עם ישראל.
המשך קיומה של הרשות הפלסטינית הוא בראש ובראשונה האינטרס של הפלסטינים.
הרשות עסקה מאז הקמתה בפיתוח האזרחי של השטחים והגשת השירותים לתושבי השטחים בתחומי החינוך והבריאות והיא עסוקה כעת בהקמת המוסדות הפלסטינים עפ"י תוכניתו של ראש הממשלה סלאם פיאד לקראת ייסודה של המדינה הפלסטינית.
גם לקהילה הבינלאומית, לישראל ולמצרים וירדן יש אינטרס שהרשות הפלסטינית תמשיך להתקיים.
מדובר ברשות שלטונית חילונית בניגוד לשלטון הדתי קיצוני של החמאס ברצועת עזה הדוגלת באופן רשמי בפיתרון של שלום עם ישראל ולא בהשמדתה כפי שמכריז ארגון החמאס.
מדובר באינטרסים אזוריים ובינלאומיים שמטרתם שמירה על היציבות במזרח התיכון והצרת רגליו של האסלאם הקיצוני .

הנחת היסוד של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס היא כי אם יודיע על פירוק הרשות הפלסטינית הוא יוכל להטיל על ישראל את האחריות לניהול חייהם של תושבי השטחים ובכך "ימלכד" אותה.
הוא גורס שישראל נהנית עכשיו ממצב של "כיבוש דה לוקס".
ולכן, הצעד שהוא מתכנן יטיל עליה עול כלכלי ומדיני כבד.

האם מחמוד עבאס אכן בחן היטב את כל ההשלכות האסטרטגיות של התרחיש שבו הוא מנפנף ומאיים על ישראל?
כנראה שלא.
מחמוד עבאס "שכח" כי ברצועת עזה שולט בכוח הזרוע ממשל החמאס אשר גירש את הרשות הפלסטינית מהרצועה בהפיכה צבאית בקיץ 2007.
האחריות לניהול חייהם של תושבי הרצועה מוטלת על ממשל החמאס ולא על ישראל.
פירוק הרשות הפלסטינית ינציח את המשך שלטון החמאס ברצועת עזה.
ישראל תוכל לטעון כי ברצועת עזה קמה מדינה פלסטינית זמנית ששמה "חמסטאן".
ובכך היא פועלת למימוש חזון שתי המדינות.
באשר לגדה המערבית או יהודה ושומרון, אין שום ערובה לכך שפירוק הרשות הפלסטינית יחזיר את ישראל לאותו המצב שבו הייתה עד לשנת 1994 שבה הוקמה ברשות הפלסטינית.
ישראל יכולה ליצור מצב שבו היא תמשיך את שליטתה הביטחונית בשטחי יהודה ושומרון מבלי להקים מחדש את המנהל האזרחי במתכונתו הישנה.
היא איננה חייבת לשלוט באופן פיזי בערי הגדה ובהחלט יכולה לעודד הקמת מערכות ממשל מקומיות פלסטיניות לצורך ניהול חיי היום יום.
ישראל תוכל לפעול למציאת פיתרון שיספח את רצועת עזה למצרים ואת הגדה המערבית לירדן ובכך יבוא הקץ על חלומם של הפלסטינים להקים מדינה עצמאית.
ברשות הפלסטינית עובדים כמה עשרות אלפי פקידים המפרנסים משפחות גדולות,פירוק הרשות יגרום לאבטלה המונית ויפגע בפרנסתם של מאות אלפי בני אדם.

לכן,כדאי שיושב הרשות הפלסטינית ישקול היטב את תוכניתו לפרק את הרשות הפלסטינית שכן מימוש התוכנית הזו יפגע בראש ובראשונה בבני עמו ולא בישראל.
מחמוד עבאס רוצה לשנות את כללי המשחק ולהראות כי הוא נוטל לידיו את היוזמה לחלץ את פיתרון הבעיה הפלסטינית מהמבוי הסתום אך נקיטת צעדים חד צדדים מצידו עלולה לדרבן את ממשלת נתניהו לנקוט גם כן בצעדים חד צדדיים שיקברו לשנים רבות את שאיפותיהם של הפלסטינים להקים בקרוב מדינה עצמאית.
עדיף לכולנו שהרעיון של מחמוד עבאס לפרק את הרשות הפלסטינית ימשיך להיות,כפי שהיה עד עכשיו,"גימיק תקשורתי" שאף אחד לא מתייחס אליו יותר מידי ברצינות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר